Ikonka głównej strony
 ―
Nasze działania
 ―
Inwestycje
Udostępnij Ikonka udostępniania facebook Ikonka udostępniania platforma X Ikonka kopiowania linkLink skopiowany Ikonka drukuj

Park Akcji „Burza” z Kopcem Powstania Warszawskiego

Park Akcji „Burza” na Mokotowie po rewitalizacji zakończonej w lipcu 2023 r. cieszy się dużą popularnością, jest też laureatem kilku znaczących nagród, w tym Europejskiej Nagrody dla Miejskiej Przestrzeni Publicznej. Przestrzeń w parku została uporządkowana i zagospodarowana zgodnie z historyczną symboliką tego miejsca, a także z myślą o przyrodzie i różnych grupach mieszkańców.

Opis i zdjęcia parku Akcji „Burza” znajdziecie w zakładce „Parki”.

Aktualności

Harmonogram

Rewitalizacja parku Akcji „Burza” na Mokotowie rozpoczęła się w październiku 2021 r., a zakończyła w lipcu 2023 r. Park udostępniliśmy mieszkańcom w przeddzień 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Projekt rewitalizacji parku stworzyli architekci pracowni Archigrest i topoScape. Ich koncepcja przebudowy tego terenu zieleni zwyciężyła w konkursie naszej jednostki w 2019 r. O opinię ws. rewitalizacji parku spytaliśmy również mieszkańców – w konsultacjach społecznych w 2018 r.

Prace budowlane wykonała firma Remondis we współpracy z podwykonawcą, firmą Sorted.

W ramach modernizacji parku powstały m.in.:

Zieleń i ścieżka przyrodnicza

Z wąwozów, których ściany z czasem obrosną mchem, można przejść płynnie na ścieżkę przyrodniczą. Wzdłuż niej ustawiono ławki i krzesła. Na ścieżce umieszczono też tablice w języku polskim i angielskim, informujące o specyfice przyrody ruderalnej, gatunkach pionierskich roślin, faunie i florze tego miejsca. Trasa ścieżki prowadzi do kładki wśród drzew. Można na nią wejść lub wjechać wózkiem również od strony ul. Grupy AK „Północ”, przy której powstała strefa dla psów.

W ramach przebudowy na terenie Kopca posadzonych zostało ponad 450 młodych drzew parkowych i około 8,5 tys. sadzonek drzew leśnych, a także liczne krzewy i byliny gatunków rodzimych. Zachowano też strefy dzikiej przyrody o ograniczonej dostępności dla człowieka.

Przestrzeń dla wszystkich mieszkańców

W odnowionym parku na rozległej łące powstała strefa rekreacyjna dla dzieci. Znajdą tu coś dla siebie wielbiciele wspinaczki i jazdy na tyrolce oraz miłośnicy huśtawek i zjeżdżalni. Najmłodsi mogą też biegać lub czołgać się po tunelach. Większość urządzeń do zabawy została wykonana z naturalnych materiałów.

W ramach inwestycji park został dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością czy opiekunów z dziećmi. Osoby te mogą dostać się na szczyt Kopca z pominięciem schodów. Wejścia do parku, w tym dodatkowe wejście od strony ul. Grupy AK „Północ”, oraz ścieżki spacerowe o odpowiednim nachyleniu umożliwiają im swobodne poruszanie się po parku i korzystanie z nowych stref rekreacyjnych. Istniejąca droga obwodowa wokół wzniesienia również została poprowadzona wąwozami o łagodnym nachyleniu. Strome podejście na sam szczyt Kopca zostało złagodzone i wyposażone w rampy, aby ułatwić dostęp osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się i ich asystentom.

Plac wejściowy

W czerwcu 2024 r. udostępniliśmy mieszkańcom zrewitalizowany plac wejściowy pod Kopcem Powstania Warszawskiego, od strony ul. Bartyckiej. Mieszkańcy mogą tam teraz podziwiać bogatą i różnorodną roślinność. W kwietniu wspólnie z nami posadzili mikrolas Miyawakiego. To łącznie ponad 2 tys. roślin rodzimych gatunków, w tym 800 bylin, 1350 drzew i krzewów.

Za pozostałe prace odpowiadała firma Remondis we współpracy z firmą Sorted. Wykonawca posadził ponad 70 większych drzew oraz krzewy i byliny. Na terenie placu wysiano też łąki kwietne i utworzono ogród deszczowy. Od zachodniej strony powstał pagórek pełen zieleni. Odpoczynek po zwiedzaniu parku zapewnią ławki, krzesła i tzw. przysiadacze. Na placu umieszczono również stojaki na rowery, kosze na śmieci i oświetlenie.

W ramach prac powstał mur oporowy z gruzobetonu, który stanowi kontynuację istniejącego muru zbudowanego w ramach wcześniejszej rewitalizacji parku. Z jego szczytu rozciąga się widok na cały plac. Nowa odsłona placu wejściowego to uzupełnienie zmian, jakie przeszedł sam park w ramach rewitalizacji zakończonej w ubiegłym roku.

Park doceniany przez mieszkańców i ekspertów

Park Akcji Burza z Kopcem Powstania Warszawskiego cieszy się uznaniem mieszkańców nie tylko Warszawy. Po rewitalizacji zyskał rozgłos również za granicą – został zwycięzcą Europejskiej Nagrody dla Miejskiej Przestrzeni Publicznej. Ponadto jest laureatem kilku ważnych nagród – Grand Prix Nagrody Architektonicznej tygodnika „Polityka” oraz trzech Nagród Architektonicznych Prezydenta Warszawy w kategoriach: projektowanie przestrzeni publicznej, Grand Prix oraz Rozwiązania Proekologiczne.

Inwestycja realizowana była w ramach projektu unijnego nr POIS.02.05.00-00-0116/16 pn. Utworzenie terenów zieleni o symbolice historycznej na obszarze m.st. Warszawy, współfinansowanego z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Zobacz również

Inwestycja w liczbach

Koszt modernizacji parku:
ponad 24 mln zł

Koszt budowy placu wejściowego:
9 408 516 zł

Zieleń w parku:

  • 450 młodych drzew parkowych
  • ok. 8,5 tys. sadzonek drzew leśnych

Zieleń na placu wejściowym:

  • mikrolas Miyawakiego – ponad 2 tys. roślin, w tym 800 bylin, 1350 drzew i krzewów
  • 70 większych drzew oraz krzewy i byliny


NA SKRÓTY
Wydanie opinii
Nieruchomości
Zamówienia publiczne
Pracuj z nami
FAQ
Warszawa 19115
Miejski Serwis Mapowy Warszawa 19115