O nas
Jesteśmy jednostką budżetową m.st. Warszawy, której głównym zadaniem jest utrzymanie i rozwój terenów zieleni w stolicy. Opiekujemy się ponad 1052 ha zieleni przy ulicach o kategorii dróg wojewódzkich, powiatowych lub krajowych. Ponadto pod naszą opieką jest 31 parków i ponad 100 skwerów, zieleńców, parków kieszonkowych i innych urządzonych terenów zieleni. Ale to nie wszystko – ważnym obszarem naszych działań są tereny wodne oraz bulwary, plaże i ścieżki rekreacyjne nad Wisłą.
Co robimy
Nie tylko zieleń
Wbrew nazwie naszej jednostki zajmujemy się nie tylko zielenią, ale również kanałami, zbiornikami wodnymi i wałami przeciwpowodziowymi. Zarządzamy 60 km kanałów, 35 km wałów przeciwpowodziowych oraz ponad 40 zbiornikami wodnymi o łącznej powierzchni ok. 78 hektarów. Ponadto nadzorujemy funkcjonowanie Stacji Pomp Gocław Bluszcze Przepompownia, służącej ochronie przeciwpowodziowej dla znacznej części prawobrzeżnej Warszawy.
Tworzymy przyjazne tereny zieleni dla mieszkańców i z mieszkańcami
Jednym z priorytetów dla nas jest rozwój terenów zieleni. To przede wszystkim tworzenie nowych parków i skwerów oraz utrzymanie czy modernizacja tych istniejących. To także codzienna pielęgnacja zieleni przyulicznej, nowatorskie ukwiecanie Warszawy, ale też konserwacja i dbanie o małą architekturę czy place zabaw. Zależy nam, by tereny, którymi administrujemy były dostępne dla wszystkich mieszkańców i zaspokajały potrzeby różnych grup użytkowników. Nowe inwestycje i nasadzenia realizujemy w ramach zadań naszej jednostki, ale też dzięki projektom z budżetu obywatelskiego i Zielonego Funduszu dla Warszawy. W zazielenianie naszego miasta chętnie angażujemy mieszkańców Warszawy w ramach naszego autorskiego projektu Zielonego Wolontariatu.
Bioróżnorodność, edukacja i innowacje
Naszym celem jest również dbanie o różnorodność biologiczną w Warszawie i ochrona fauny oraz flory w mieście. Na terenach przez nas zarządzanych ograniczamy koszenie, siejemy łąki kwietne, prowadzimy inwentaryzacje ptaków i nietoperzy oraz realizujemy pionierskie projekty na zbiornikach wodnych.
Edukacja ekologiczna jest istotnym elementem naszej działalności. Wiele działań w tym zakresie jest realizowanych w Pawilonie Edukacyjnym Kamień, który stał się nieformalnym „ratuszem” Dzielnicy Wisła. Warto jednak podkreślić, że wydarzenia edukacyjne – spacery, warsztaty, zajęcia – realizujemy przez cały rok na terenach przez nas zarządzanych, ale także podczas wydarzeń realizowanych przez miasto i nie tylko!
Nasza jednostka, wraz z innymi jednostkami miejskimi, bierze udział w rozwoju nowoczesnego systemu zarządzania warszawską zielenią. Efektem tych prac są standardy Karty Praw Drzew, Mapa Koron Drzew dla całej Warszawy, a także aplikacja MoDrzew, wspomagająca inwentaryzację i monitoring zieleni wysokiej.
Nasz zespół
Zespół Zarządu Zieleni tworzą specjalistki i specjaliści z różnych dziedzin, których łączy jeden cel: Warszawa jeszcze bardziej zielona, dostępna, przyjazna i bioróżnorodna.
W utrzymaniu terenów zieleni kluczową rolę pełnią ogrodnicy i ogrodniczki, koordynatorki ogrodnicze, ekspertki ds. ukwieceń, jak również dendrolożki i dendrolodzy oraz specjalistki i specjaliści ds. różnorodności biologicznej. To oni co roku planują dla Was zachwycające rabaty, ale również wykonują przeglądy drzew, na bieżąco kontrolują stan zieleni, abyście byli bezpieczni, a przyroda miała zapewnioną ochronę. O swoich działaniach opowiadają na warsztatach w Pawilonie Edukacyjnym Kamień, podczas spacerów z mieszkańcami lub w ramach Zielonego Wolontariatu.
Istotnym zadaniem naszej jednostki jest również opieka nad terenami wodnymi, którą sprawują ekspertki i eksperci z Działu Rozwoju Wód.
Na pewno lubicie spotykać się i brać udział w różnych wydarzeniach nad Wisłą. Powinniście więc wiedzieć, że nieoficjalną 19. dzielnicą Warszawy zarządza Dział Wisła, który również prowadzi projekty budowy parków właśnie w tym rejonie stolicy. Skoro mowa o inwestycjach, warto wspomnieć o Dziale Rozwoju Zieleni, który m.in. modernizuje i buduje nowe parki i skwery.
Nasz zespół tworzy blisko 300 osób – są wśród nich architekci krajobrazu, eksperci od zarządzania nieruchomościami, specjaliści ds. edukacji czy komunikacji społecznej, specjaliści ds. opiniowania dokumentacji projektowej, wysoko wykwalifikowani robotnicy, którzy naprawiają i ulepszają infrastrukturę na naszych terenach. Pracujemy przy ul. Hożej, Kruczej, Przepompowni Bluszcze, w Przystani Warszawa, Porcie Czerniakowskim, Pawilonie Edukacyjnym Kamień i oczywiście w terenie.
Struktura organizacyjna
Monika Gołębiewska-Kozakiewicz – Dyrektorka Zarządu Zieleni
Dyrektorce podlegają bezpośrednio:
- Dział Komunikacji Społecznej (DKS)
- Dział Edukacji (DE)
- Dział Organizacji Wewnętrznej (DOW)
- Dział Spraw Pracowniczych (DSP)
- Dział Zamówień Publicznych (DZP)
- Dział Radców Prawnych (DRP)
- Dział Zarządzania Nieruchomościami (DZN)
- Dział Kontroli (DKN)
- Dział Budżetu Obywatelskiego (DBO)
- Dział Umów (DU)
- Zespół ds. windykacji (ZWI)
- Stanowisko ds. bhp (SBHP)
- Inspektor Ochrony Danych (IOD)
Kamila Nowocin – Zastępczyni Dyrektorki ds. Utrzymania Terenów Zieleni
Zastępczyni Dyrektorki podlegają bezpośrednio:
- Działy Rejonów Ogrodniczych (DRO 1-8)
- Dział Koordynacji Ogrodniczej (DKO)
- Dział Dendrologii i Różnorodności Biologicznej (DDB)
- Dział Wisła (DW)
- Dział Opiniowania Dokumentacji Projektowej (DOD)
- Dział Rozwoju Wód (DRW)
Olga Rosłoń-Skalińska – Zastępczyni Dyrektorki ds. Inwestycji i Rozwoju
Zastępczyni Dyrektorki podlegają bezpośrednio:
- Dział Rozwoju Zieleni (DRZ)
- Dział Nadzoru Budowlanego (DNB)
- Dział Wsparcia Projektów (DWP)
- Dział Programowania Procesów (DPP)
- Zespół ds. Funduszy (ZFU)
Aneta Kaliska – Zastępczyni Dyrektorki ds. Ekonomiczno-Administracyjnych
Zastępczyni Dyrektorki podlegają bezpośrednio:
- Dział Organizacji Budżetu (DOB)
- Dział Administrowania Majątkiem (DAM)
- Dział Administracyjno – Gospodarczy (DAG)
Jolanta Witkowska – Główna Księgowa
Głównej Księgowej podlega bezpośrednio:
- Dział Finansowo – Księgowy (DFK)
Statut jednostki
Zarząd Zieleni m.st. Warszawy jest jednostką budżetową m.st. Warszawy powołaną Uchwałą nr XXXIII/816/2016 Rady Miasta z dnia 25 sierpnia 2016 r. w sprawie utworzenia jednostki budżetowej m.st. Warszawy pod nazwą „Zarząd Zieleni m.st. Warszawy” [link otwiera się w nowym oknie].
Plan Równości Płci
Plan Równości Płci Zarządu Zieleni został wprowadzony 30 grudnia 2024 r. zarządzeniem nr 251/2024 Dyrektora Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.
Plan to zestaw działań i inicjatyw, które promują równość płci oraz przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na płeć. Plan ma za zadanie zwiększenie świadomości pracowniczek i pracowników Zarządu Zieleni na temat problemów związanych z nierównością płci takich jak: dyskryminacja, mobbing, molestowanie seksualne, przemoc i wykluczenie. Plan ma wspomagać oraz propagować postawy i działania sprzyjające równości płci.