Nie, tereny zieleni w Warszawie zarządzane są przez różne jednostki miejskie (m.in. urzędy dzielnic, ZGN-y). Nasza jednostka opiekuje się zielenią przy ulicach (wojewódzkich, krajowych, powiatowych), wieloma parkami, skwerami, zieleńcami, obiektami wodnymi i terenami nad Wisłą. Wykaz administrowanych przez nas terenów zieleni znajdziesz w zakładce Mapa terenów zieleni.
Nie, część obiektów jest administrowana przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, a część przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, spółki wodne i urzędy dzielnic. Więcej informacji na temat obiektów, które są w naszym administrowaniu znajdziesz w zakładce Tereny wodne.
Tak! Trochę tego jest, dlatego zapraszamy do zakładki Dzielnica Wisła – tam znajdziesz wszystkie szczegóły.
Koszt pojedynczego drzewa wraz z 3-letnią pielęgnacją to od ok. 3 000 zł. Kwota jest zależna od gatunku, wielkości drzewa i lokalizacji nasadzenia.
Minimalny obwód sadzonych przez nas drzew to ok. 16-18 cm, a wysokość to 2,5-3 m. Są to więc relatywnie duże drzewa, a takie parametry pozwalają osiągnąć w możliwie niedługim czasie efekty środowiskowe.
Większość nasadzeń dokonywana jest w dwóch okresach: jesienią i wiosną. Szczególnie dotyczy to drzew i krzewów. Darczyńcy, którzy chcieliby sfinansować nasadzenia wiosenne, powinni przekazać kwotę darowizny do końca stycznia. Natomiast darczyńcy, którzy chcieliby sfinansować nasadzenia jesienne, powinni przekazać środki do końca września. Wpłata darowizny następuje po wcześniejszym zawarciu umowy.
Do wycinki typujemy drzewa w złym stanie zdrowotnym, które zagrażają bezpieczeństwu ludzi i mienia. Czasami drzewa stanowią zagrożenie dla zabytków lub kolidują z realizowanymi inwestycjami. W takim wypadku zawsze badamy, czy są rozwiązania alternatywne, pozwalające na zachowanie drzewa w danej przestrzeni. Opis procedury znajdziesz w zakładce Drzewa – Wycinanie drzew.
W miejskim serwisie mapowym „Wiem o wycince”.
Jednym z głównych zadań naszej jednostki jest ochrona miejskiego zadrzewienia. O drzewa dbamy kompleksowo, bez względu na ich wiek. W przypadku problematycznych drzew ogrodników wspiera zespół dendrologów, którzy mogą przeprowadzić kompleksowe badania z użyciem specjalistycznego sprzętu. Informacje o tym, jak wygląda pielęgnacja i ochrona młodych i starszych drzew na naszych terenach znajdziesz w zakładce Drzewa.
Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym trawników jest koszenie, które warunkuje utrzymanie trawnika przez cały sezon, w formie jednorodnej, zielonej murawy. Koszenie eliminuje zakwitanie traw i zawiązywanie nasion, powoduje również rozrastanie korzeni i zagęszczanie darni. Więcej o tym jak i dlaczego kosimy znajdziesz w zakładce Trawniki i łąki.
Grabienie przeciwdziała degradacji murawy i służy utrzymaniu czystości, np. w pasach drogowych. Ze względów przyrodniczych ograniczamy grabienie w parkach i pozostawiamy fragmenty jako tzw. strefy dzikiej przyrody, gdzie również ograniczamy koszenie. W wielu miejscach ze zgrabionych liści tworzymy pryzmy. Dzięki pozostawieniu liści do rozkładu powstaje próchnica. Dodatkowo warstwa liści zatrzymuje wodę. Zgromadzone w stertach liście stanowią też schronienie i pożywienie dla zwierząt – bezkręgowców, płazów czy drobnych ssaków, które z kolei stanowią pożywienie dla innych drapieżników. Więcej o grabieniu przeczytasz w zakladce Trawniki i łąki.
W naszej jednostce pracują przyrodnicy, stale współpracujemy także z naukowcami zajmującymi się badaniem przyrody. Dostosowujemy zabiegi pielęgnacyjne i terminy ich przeprowadzania do potrzeb gatunków i siedlisk. Prowadzimy kompleksowe inwentaryzacje zwierząt i roślin na zarządzanych przez nas terenach. Prowadzimy również działania w celu ochrony zagrożonych gatunków w ramach projektów unijnych. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Bioróżnorodność.
Zobacz, jak zachować się w takiej sytuacji na stronie Warszawskiego ZOO
Sprawdź, które jednostki podejmują działania z udziałem zwierząt w Warszawie
Uprzejmie prosimy, aby w parkach pilnować swoich pupili i sprzątać po nich. Zadbaj, by pies nie niszczył trawników i rabat. Prosimy także, aby nie wpuszczać psów do stref dzikiej przyrody i do zbiorników wodnych – są to miejsca bytowania dzikich mieszkańców, w tym ptaków. Najlepiej spacerować z psem na smyczy, aby nie powodować dyskomfortu innych użytkowników i dzikich mieszkańców parków. Warto pamiętać, że zgodnie z art. 10 a ust. 3 ustawy o ochronie zwierząt, właściciele psów nie mogą ich puszczać bez możliwości kontroli nad nimi.
Skorzystaj z Miejskiego Centrum Kontaktu 19115 [link otwiera się w nowym oknie]. Kierując zapytanie lub zgłoszenie za pomocą 19115 nie musisz martwić się o prawidłowe zaadresowanie wniosku – system przydzieli je odpowiedniej komórce urzędu.
Zanim złożysz wniosek, sprawdź, kto jest administratorem terenu, na którym realizujesz inwestycję. Warunki realizacji inwestycji w zakresie ochrony zieleni wydajemy wyłącznie dla inwestycji realizowanych na terenach administrowanych i zarządzanych przez naszą jednostkę. Listę tych terenów znajdziesz w zakładce Nasze tereny.
Wszystkie informacje na temat wymaganych dokumentów i tego, jak należy je złożyć znajdziesz w zakładce Warunki realizacji inwestycji.
Wszystkie niezbędne informacje na temat tego, jak wypełnić i złożyć wniosek o dzierżawę nieruchomości lub wniosek dotyczący handlu obwoźnego i obwoźnej działalności gastronomicznej znajdziesz na naszej stronie w zakładce Nieruchomości. Jeśli natomiast chcesz złożyć wniosek o określenie lokalizacji punktu usługowego (ogródka gastronomicznego, kiosku/stoiska handlowego, targowiska) znajdziesz go w zakładce Lokalizacja punktu usługowego.
Edukacja ekologiczna jest istotnym elementem naszej działalności. Wiele działań w tym zakresie realizujemy w Pawilonie Edukacyjnym Kamień. W ramach programów edukacyjnych „Warszawa w kwiatach” i „W Koronach miasta” prowadzimy spacery, warsztaty i pikniki. Chcemy dotrzeć do jak najszerszej grupy odbiorców, dlatego realizujemy także podkasty „Zanurzeni w zieleni” i publikujemy filmy na naszych kanałach na YouTube (kanał Zarząd Zieleni i kanał Warszawa w kwiatach)
Więcej informacji znajdziesz w zakładce Edukacja.
Projekty prowadzone pod nazwą Dzielnica Wisła pozwalają każdemu odnaleźć coś dla siebie nad rzeką. Żeby pokazać wszystkie zakątki i możliwości Dzielnicy Wisła przez cały rok organizujemy cykliczne wydarzenia (np. Święto Wisły, Równonoc), co roku również próbujemy czegoś nowego. Nawet zimą nie zwalniamy tempa – morsujemy w gorącej atmosferze na plaży Rusałka od połowy listopada do połowy grudnia oraz udostępniamy Wam saunę.
Więcej informacji znajdziesz w zakładce Dzielnica Wisła – Wydarzenia i aktywności.
Tak! Poprzez Zielony Wolontariat umożliwiamy osobom mieszkającym w Warszawie włączenie się w codzienną pracę naszej jednostki. Wspólnie zapobiegamy skutkom zmian klimatu i przyczyniamy się do zwiększenia różnorodności biologicznej stolicy. Jednocześnie jest to okazja do zdobycia wiedzy o tym, jak projektujemy i pielęgnujemy tereny zieleni w Warszawie.
Szczegóły znajdziesz w zakładce Zielony Wolontariat.
Bardzo Was do tego zachęcamy! Zastanówcie się, ile mniej więcej osób mogłoby się włączyć w działanie i ile czasu możecie przeznaczyć na działanie. Warto także ustalić, czy dysponujecie możliwością zaangażowania środków finansowych. Polecamy zgłosić się do nas przynajmniej trzy tygodnie przed planowaną datą akcji. Szczegóły znajdziecie w zakładce Zielony Wolontariat.
Jeśli jesteście grupą działającą np. w ramach wolontariatu pracowniczego, a akcja będzie bardziej złożona (jak wspólne sadzenie roślin), podpiszemy wspólnie porozumienie. Jeśli jesteś indywidualnym wolontariuszem, zawrzemy umowę ustną, ponieważ nasze akcje nie przekraczają jednego dnia. Staramy się ograniczyć formalności do niezbędnego minimum.
Oczywiście! Organizujemy także akcje dedykowane indywidualnym wolontariuszom i z chęcią Cię do nich zaprosimy. Jeśli chcesz wspólnie z nami działać na rzecz warszawskiej zieleni – napisz do nas. Po otrzymaniu maila dopiszemy Cię do naszej listy i poinformujemy, kiedy będziemy planować kolejną akcję dla indywidualnych wolontariuszy.
Jako wolontariusze możecie sprzątać dziksze tereny Warszawy, np. lasy łęgowe, plaże, łąki nadwiślańskie czy okolice Jeziorka Czerniakowskiego. Wy zatroszczcie się o worki, rękawiczki i środki czystości dla wolontariuszy, my zapewnimy odbiór odpadów. Sprzątanie dzikiej zieleni w mieście to doskonała okazja do lepszego poznania nieco mniej oczywistych miejsc Warszawy. Zapraszamy do kontaktu!
Zielony Fundusz dla Warszawy umożliwia firmom i podmiotom prywatnym rozwijać i dbać o tereny zieleni w stolicy. Możecie pomóc walczyć ze skutkami zmian klimatycznych i zwiększać różnorodność biologiczną w mieście. Wasza zielona inicjatywa może dotyczyć parków, skwerów i zielonych pasów przy ulicach, którymi opiekuje się nasza jednostka. Dołączajcie do Funduszu i wspólnie zazieleniajmy Warszawę!
W ramach Zielonego Funduszu dla Warszawy możesz zaangażować się w zieloną transformację stolicy poprzez:
Jednostką odpowiedzialną za realizacje działań w ramach Funduszu jest Zarząd Zieleni m.st. Warszawy.
Wolontariat w ramach Zielonego Funduszu zazwyczaj związany jest bezpośrednio z finansowanym działaniem. Jeżeli chodzi o działania wolontaryjne niezwiązane z działaniem realizowanym w ramach Funduszu, zachęcamy do kontaktu pod adresem: wolontariat@zzw.waw.pl
Staramy się unikać przesadnego „obrandowania” nasadzeń. Oprócz wymiaru estetycznego, spotyka się to też z negatywnym przyjęciem ze strony mieszkańców. Przyjętą w naszej dotychczasowej praktyce formą informowania o sfinansowaniu drzew przez konkretnego darczyńcę w ramach Zielonego Funduszu dla Warszawy są etykiety umieszczane na palikach podtrzymujących zasadzone drzewo.
Napisz:
kontakt@zzw.waw.pl
Zadzwoń:
22 277 42 00
22 277 42 02
22 277 42 07