Park Akcji Burza z Kopcem Powstania Warszawskiego został zwycięzcą Europejskiej Nagrody dla Miejskiej Przestrzeni Publicznej. To kolejne prestiżowe wyróżnienie dla tego wyjątkowego parku, miejsca symbolicznego dla całej stolicy.
Wśród 297 zgłoszeń z 35 państw europejskich, które oceniało jury konkursu, to właśnie Park Akcji „Burza” otrzymał prestiżowy tytuł najlepszej europejskiej miejskiej przestrzeni publicznej 2024 r. Jak podkreśliło jury, „nowy park w centrum Warszawy w innowacyjny sposób integruje historię tego obszaru, wykorzystując ruiny z czasów II wojny światowe i tworząc dostępną dla mieszkańców, przyjazną przestrzeń, która łączy pamięć, możliwość wypoczynku oraz ekologiczną wrażliwość”.
Europejska Nagroda w dziedzinie Miejskiej Przestrzeni Publicznej to konkurs organizowany od 1999 r. co dwa lata z inicjatywy Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie (CCCB), której celem jest wyróżnianie i upowszechnianie wszelkiego rodzaju projektów służących tworzeniu, odnawianiu i ulepszaniu przestrzeni publicznych w europejskich miastach.
W tegorocznej edycji do ścisłego finału międzynarodowe jury wybrało 5 projektów – nasz park, a także realizacje z Belgii, Hiszpanii, Szwajcarii i Gruzji.
Rewitalizacja parku doceniona i nagradzana
Park Akcji „Burza” z Kopcem Powstania Warszawskiego jest laureatem kilku ważnych nagród – Grand Prix Nagrody Architektonicznej tygodnika „Polityka” oraz trzech Nagród Architektonicznych Prezydenta Warszawy w kategoriach: projektowanie przestrzeni publicznej, Grand Prix oraz Rozwiązania Proekologiczne.
Rewitalizacja Parku Akcji „Burza” na Mokotowie, którą prowadził Zarząd Zieleni m.st. Warszawy zakończyła się w lipcu 2023 r. Projekt rewitalizacji stworzyli architekci pracowni Archigrest i topoScape, a prace budowlane wykonała firma Remondis we współpracy z podwykonawcą, firmą Sorted. Przestrzeń w parku została uporządkowana i zagospodarowana zgodnie z historyczną symboliką tego miejsca, a także z myślą o przyrodzie. Od czerwca 2024 r. mieszkańcy mogą korzystać z nowego placu wejściowego, na którym mieszkańcy wspólnie z nami posadzili mikrolas Miyawakiego.
Inwestycja realizowana była w ramach projektu unijnego nr POIS.02.05.00-00-0116/16 pn. Utworzenie terenów zieleni o symbolice historycznej na obszarze m.st. Warszawy, współfinansowanego z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.