Chcesz zrobić coś dobrego dla klimatu i zieleni w Warszawie? Napisz do nas, zakasaj rękawy i wspólnie zazieleniajmy stolicę!
Poprzez Zielony Wolontariat umożliwiamy osobom mieszkającym w Warszawie włączenie się w codzienną pracę naszej jednostki. Wspólnie zapobiegamy skutkom zmian klimatu i przyczyniamy się do zwiększenia różnorodności biologicznej stolicy. Jednocześnie jest to okazja do zdobycia wiedzy o tym, jak projektujemy i pielęgnujemy tereny zieleni w Warszawie.
Razem z wolontariuszami tworzymy m.in. rabaty bylinowe lub sadzimy wspólnie kwiaty cebulowe. Te zadania nie wymagają dużego doświadczenia ogrodniczego, a grupa osób wyposażona przez nas w potrzebny sprzęt i wiedzę na pewno sobie z tym poradzi. Działania realizujemy pod czujnym okiem naszych ogrodniczek i ogrodników, na podstawie przygotowanego przez nich projektu. Inną możliwością jest zaangażowanie się wolontariuszy w sprzątanie dzikich brzegów Wisły i okolic Jeziorka Czerniakowskiego.
Nasi wolontariusze to zarówno osoby indywidualne, jak i zorganizowane grupy z firm, instytucji czy organizacji. Razem sadzimy byliny czy kwiaty cebulowe oraz sprzątamy dzikie brzegi Wisły.
Dziękujemy, że chcesz działać!
Nasz mail: wolontariat@zzw.waw.pl.
Zaproponujemy, jak możemy wspólnie odpowiedzieć na potrzeby miejskiej zieleni.
Nasza firma chciałaby się włączyć w zielony wolontariat. Co musimy zrobić?
Zastanówcie się, ile mniej więcej osób mogłoby się włączyć w działanie i ile czasu możecie przeznaczyć na działanie. Warto także ustalić, czy dysponujecie możliwością zaangażowania środków finansowych. Polecamy zgłosić się do nas przynajmniej trzy tygodnie przed planowaną datą akcji.
Jakie formalności musimy spełnić, żeby zgłosić się na wolontariat?
W pierwszej kolejności prześlijcie do nas formularz zgłoszeniowy. Jeśli jesteście grupą działającą np. w ramach wolontariatu pracowniczego, a akcja będzie bardziej złożona (jak wspólne sadzenie roślin), podpiszemy wspólnie porozumienie. Jeśli jesteś indywidualnym wolontariuszem, zawrzemy umowę ustną, ponieważ nasze akcje nie przekraczają jednego dnia. Staramy się ograniczyć formalności do niezbędnego minimum.
Czy mogę zgłosić się na wolontariat nie mając grupy?
Oczywiście! Organizujemy także akcje dedykowane indywidualnym wolontariuszom i z chęcią Cię do nich zaprosimy. Jeśli chcesz wspólnie z nami działać na rzecz warszawskiej zieleni – napisz do nas. Po otrzymaniu maila dopiszemy Cię do naszej listy i poinformujemy, kiedy będziemy planować kolejną akcję dla indywidualnych wolontariuszy.
Jak wygląda sadzenie?
Szczegóły każdej akcji są ustalane indywidualnie pomiędzy koordynatorem ze strony organizatora a koordynatorem ze strony Zarządu Zieleni m.st. Warszawy. Staramy się dopasować zadanie do możliwości grupy. Bierzemy pod uwagę jej wielkość, doświadczenie i czas, jaki może przeznaczyć na sadzenie.
W dniu sadzenia to my zapewniamy sprzęt. Przywozimy szpadle, grabie, łopatki i wszystkie inne potrzebne narzędzia. Wy dbacie o te jednorazowe, np. rękawiczki czy płyn myjący. Nasi eksperci zadbają o Wasze przygotowanie merytoryczne, przeprowadzą szkolenie BHP i zadbają o to, żebyście prawidłowo posadzili rośliny.
Rośliny mają swoje ulubione pory sadzenia. Cebule takich kwiatów jak narcyzy, tulipany czy cebulica syberyjską lubią, kiedy przychodzą jesienne chłody. Byliny sadzimy wiosną i jesienią. Podobnie krzewy. Staramy się ograniczać sadzenia w miesiącach letnich ze względu na upały i niedobory wody.
Jak wygląda akcja polegająca na sprzątaniu?
Jako wolontariusze będziecie sprzątać dziksze tereny Warszawy, np. lasy łęgowe, plaże, łąki nadwiślańskie czy okolice Jeziorka Czerniakowskiego. Wy zatroszczcie się o worki, rękawiczki i środki czystości dla wolontariuszy, my zapewnimy odbiór odpadów. Sprzątanie dzikiej zieleni w mieście to doskonała okazja do lepszego poznania nieco mniej oczywistych miejsc Warszawy.