Ikona strony głównej
 ―
Edukacja

Kalendarz wydarzeń

Wszystkie wydarzenia organizowane przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, w tym wydarzenia w Pawilonie Edukacyjnym Kamień, są bezpłatne.

Na część z nich obowiązują zapisy. Jedna osoba może dokonać jednego zapisu dla maksymalnie trzech osób.
Uwaga: Osoby, które potwierdzą zapis i nie pojawią się na wydarzeniu będą miały zablokowaną możliwość uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych przez Drużynę Kamienia na 2 miesiące.



Czerwiec
Lipiec
Sierpień

Data i godzina
20 czerwca
10:00-20:00
Typ aktywności
Wernisaż / wystawa
Tytuł i opis
Wystawa #wKamieniu | W koronie Słońca I-VI 6-20.06.2025

Wstęp wolny
Opis wydarzenia:
Zapraszamy na wystawę pt. „W koronie Słońca I-VI” - To prawy poliptyk cyklu „Tajemnica wawelskiego architrawu”, którego premiera miała miejsce w krużgankach o.o. Karmelitów w Krakowie z okazji 10 rocznicy Kanonizacji Królowej Jadwigi w 2007 r. Jest metaforą jedności kosmosu i człowieka.


O WYSTAWIE
Korona słońca to nazwa faktycznie istniejących i pojawiających się na powierzchni Słońca cyklicznych wybuchów jego masy, a które swym kształtem przypominają koronę. Kosmos jest częścią przyrody. Człowiek jest częścią mikrokosmosu. Wszelkie jego działania i stan duszy mają wpływ na kosmos. Postać jest zbudowana z najmniejszych świetlistych cząstek, które można nazwać kwantami, a które jakby rozgwieżdżają przestrzeń nieba. Mnogość pereł odnosi do symboliki Niebiańskiego Jeruzalem miejsca ostatecznej harmonii człowieka i natury. Drogocenna perła niebiańska, obraz niewypowiedzianego Boskiego Światła.


O AUTORCE
Izabela Gros ukończyła studia w Instytucie Sztuki w Cieszynie. Dyplom z malarstwa z wyróżnieniem w 2003 r. Stworzyła cykl modernistycznych sensualno-duchowych ikon „Eleusa. Glykofilusa. Umilenije”, gdzie rozkodowała tradycyjną ikonę i przełożyła na współczesny język znaków w poszukiwaniu miłości. Uczestniczyła w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i indywidualnych.

Wystawiała m.in. w:

Krypcie Katedry Chrystusa Króla w Katowicach, Krużgankach OO. Augustianów w Krakowie, Krużgankach O.O. Karmelitów w Krakowie z okazji 10 rocznicy Kanonizacji Królowej Jadwigi- tam wystawiła wielki cykl na który składały się dwa 9-cio metrowe poliptyki i 3,5 metrowej wysokości instalacja kinetyczna, Punktem wyjścia była postać Królowej Jadwigi w poszukiwaniu kobiecości wewnątrz Bóstwa. Kosmos, natura, człowiek.

Na Litwie w Wilnie w Domu Kultury Polskiej, W Muzeum Opactwa w Tyńcu, W kościele św. Magdaleny w Tychach, W Warszawie w Galerii 81 Stopni


Stworzyła wielki obraz, który rozbudowała do tryptyku „Boże Narodziny. Narodziny Przedwiecznego”, który ukazuje zupełnie inny moment w czasie niż dotychczasowe dzieła mistrzów w tym temacie, mianowicie sam moment Boskich Narodzin… Wystawiała jeszcze w wielu innych miejscach, galeriach sztuki. Jest autorką 30 minutowego filmu animacji artystycznej „Odwieczna Beatrycze”, który wysłała na Konferencję Klimatyczną w Kopenhadze i do wielu obserwatoriów słonecznych na świecie m. in :Austria, USA, Australia, Brazylia. Jest bohaterką nagrań telewizyjnych i radiowych.


KIEDY I GDZIE?
Wystawa od 4.06-20.06.2025
Pawilon Edukacyjny Kamień, ul. Wybrzeże Puckie 1


 DLA KOGO?
Wystawa kierowana jest do wszystkich.


INFORMACJA O DOSTĘPNOŚCI
Pawilon Edukacyjny Kamień jest dostępny architektonicznie. Wydarzenia odbywają się na parterze lub na terenie wokół pawilonu. W budynku znajduje się przystosowana toaleta dla osób z niepełnosprawnościami, w której znajduje się także przewijak. W drugiej toalecie dostępna jest różowa skrzyneczka. Nie jest dostępny tłumacz migowy ani asystent.
Dojazd: Pawilon Edukacyjny Kamień znajduje się pod adresem ul. Wybrzeże Puckie 1, 03-301 Warszawa (Praga-Północ). Dostępny jest parking z miejscem dla osób z niepełnosprawnością. Najbliższy przystanek tramwajowy to Wybrzeże Helskie (200 metrów, uwaga: brak windy). Najbliższy przystanek autobusowy to Rondo Starzyńskiego (650 metrów). Najbliższy przystanek kolejowy to Warszawa ZOO (700 metrów). Zobacz mapę dojazdu komunikacją miejską.
W razie pytań lub potrzeby indywidualnego wsparcia prosimy o kontakt pod adresem kamien@zzw.waw.pl lub telefonicznie 723 248 991
Data i godzina
21 czerwca
10:00-12:00
Typ aktywności
Spacer
Tytuł i opis
Spacer #Warszawawkwiatach | Spacer pośród Róż

Brak miejsc
Opis wydarzenia:
Wraz z Ogrodem Botanicznym Polskiej Akademii Nauk, partnerem konkursu #Warszawawkwiatach, zapraszamy na wyjątkowy spacer z przewodnikiem po kolekcji róż.

Spacer odbędzie się w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie – jednym z najpiękniejszych miejsc na mapie zielonej Warszawy, w ramach promocji 42. edycji konkursu Warszawa w kwiatach oraz wydarzenia Rosalia 2025, poświęconego królowej kwiatów – róży.


W PROGRAMIE
• wspólne zwiedzanie bogatej kolekcji róż Ogrodu Botanicznego
• poznanie ciekawych odmian róż ogrodowych i parkowych
• opowieści o pochodzeniu i historii wybranych odmian
• różane ciekawostki z całego świata
• praktyczne informacje o pielęgnacji róż w okresie letnim
• pytania i odpowiedzi na żywo


 O PROWADZĄCEJ
Spacer poprowadzi Kamila Rakowska-Szlązkiewicz – ogrodniczka, architektka krajobrazu, opiekunka kolekcji róż w Ogrodzie Botanicznym PAN i kierownik Zespołu Kolekcji Roślin Ozdobnych. Od lat zajmuje się pielęgnacją i upowszechnianiem wiedzy o różach, współtworzy międzynarodowy konkurs różany The Warsaw Rose Trials i jest jurorką w stołecznym konkursie Warszawa w kwiatach.


 GDZIE?
Ogród Botaniczny PAN w Powsinie
ul. Prawdziwka 2, 02-973 Warszawa (Wilanów)
Start spaceru: wejście główne do Ogrodu Botanicznego, od strony ul. Prawdziwka, dojazd autobusem 139


KIEDY?
Sobota, 21 czerwca 2025 r.
Godz. 10:00–12:00 (ok. 2 godziny)
Spacer trwa około 2 godzin i odbywa się w spokojnym tempie, z przerwami na opowieści, obserwacje i zdjęcia.


DLA KOGO?
Dla wszystkich miłośników ogrodów, przyrody, kwiatów i odpoczynku na świeżym powietrzu.
Nie ma ograniczeń wiekowych – mile widziane są osoby dorosłe, seniorzy, młodzież i całe rodziny.


ZGŁOSZENIA
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy.
Zapisy startują w poniedziałek, 16.06 o godz. 12.00 i trwają do wyczerpania miejsc.


Jedna osoba może dokonać jednego zapisu dla maksymalnie trzech osób. Uwaga: Osoby, które potwierdzą zapis i nie pojawią się na wydarzeniu będą miały zablokowaną możliwość uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych przez Drużynę Kamienia na 2 miesiące.
Data i godzina
21 czerwca
16:00-23:00
Typ aktywności
Piknik
Tytuł i opis
Noc Kupały w Kamieniu 2025

Wstęp wolny
Opis wydarzenia:
Powitaj z nami lato w Kamieniu! 21 czerwca wspólnie spędzimy święto przesilenia nad Wisłą, nawiązując do słowiańskich tradycji i łącząc się z naturą.

 PROGRAM WYDARZENIA

16:00 - 17:00 – spacer etnobotaniczny “Magia dziko rosnących ziół”

Spacer prowadzony przez duet Mead Ladies (Kaję Nowakowską i Małgorzatę Ruszkowską) po nadwiślańskiej łące. Będziemy rozpoznawać rośliny i zioła rosnących w okolicach. Poznamy właściwości lecznicze ziół, a także ich zastosowanie oraz znaczenie w dawnych obrzędach Nocy Kupały. Zapraszamy młodzież 12+ i dorosłych.


16:00 - 20:00 – strefa kreatywna "Słowiańskie motanki i plecionki"

W strefie prowadzonej przez edukatorki Zarządu Zieleni zanurzymy się w tradycyjnym rękodziele. Stworzymy słowiańskie lalki motanki – ziarnuszki i żadanice, a także będziemy wyplatać bransolety z muliny ze wzorami inspirowanymi kulturą słowiańską i przyrodą. Do kreatywnej twórczości zapraszamy wszystkich.


17:00 – 20:00 – gra terenowa “Śladami słowiańskich legend”

Zanurzcie się z nami w świecie słowiańskich legend. Odwiedzając poszczególne punkty będziecie mogli spotkać legendarne postaci, rozwiązać intrygujące zagadki i wykonać zadania. Po skompletowaniu kodu do klucza otworzycie skarb z Kwiatem paproci. W grze można wziąć udział samemu lub w zespole. Zapraszamy zarówno rodziny z dziećmi 7+, jak i dorosłych.


17:30 - 19:00 – warsztaty zielarskie z tworzeniem świec sojowych

 Warsztaty poprowadzą Aleksandra Pajdowska oraz MeadLadies. Na warsztatach zgłębimy tematykę ziół stosowanych do aromaterapii oraz w kuchni, omówimy ich zastosowanie i nauczymy się je rozpoznawać po dotyku, zapachu i smaku. Każdy uczestnik samodzielnie stworzy swoją świece, w którą zanurzy zioła. Grupa docelowa: rodziny z dziećmi 8+ i dorośli.


19:00 - 21:00 – plecenie wianków

Podczas Nocy Kupały nie może zabraknąć wianków. W trakcie warsztatów prowadzonych przez Natalię Mazur z Fundacji Po Innej Stronie Mocy wypracujemy praktyczne umiejętności wyplatania wianków, ale także przybliżyć symbolikę roślin używanych do wianków. Po warsztatach udamy się nad wodę, aby zgodnie z kupałnockową tradycją wypuścić wianki na wodę. Zapraszamy wszystkich.


20:00 - 21:30 – rejs po Wiśle

Załóżcie wyplecione własnoręcznie wianki i wypłyńcie z nami magiczny, kupałnockowy rejs po Dzielnicy Wisła! W najdłuższym dniu w roku obejrzymy panoramę miasta i przesileniowe świętowanie, zanurzymy się w nadwiślańskiej przyrodzie i zwiedzimy niedostępne z lądu zakamarki. Start i koniec rejsu z plaży Rusałka. Zapraszamy wszystkich. Obowiązują ZAPISY!
Szczegóły w wydarzeniu: https://fb.me/e/3m6BJyXKA


21:00 - 23:00 – ognisko, śpiewy ludowe i storytelling

Barbara Hanna Księska z Fundacji Po Innej Stronie Mocy zabierze Was w podróż do świata ludowych opowieści, śpiewów i tradycji. Rozpoczniemy wspólnym przemarszem na plażę Rusałka, aby puścić nasze wianki na wodę. Następnie wrócimy do kręgu przy ognisku, aby wspólnie śpiewać i wysłuchać opowieści ludowych przy muzycznym akompaniamencie. Zapraszamy wszystkich.


KIEDY I GDZIE?

sobota, 21 czerwca w godz. 16:00-23:00
Pawilon Edukacyjny Kamień na Golędzinowie, nad Wisłą
ul. Wybrzeże Puckie 1


 DLA KOGO?
Dla rodzin z dziećmi, dla wszystkich miłośników przyrody i tradycji ludowych.


ORGANIZATOR 
Organizatorem wydarzenia jest Zarząd Zieleni m.st. Warszawy. Wydarzenie jest bezpłatne. Wstęp wolny. Na rejsy obowiązują zapisy.


INFORMACJA O DOSTĘPNOŚCI

Pawilon Edukacyjny Kamień jest dostępny architektonicznie. Wydarzenie odbywa się głównie na na terenie parkowym wokół pawilonu dostępnym dla osób poruszających się na wózku. Prosimy wziąć pod uwagę, że piknik odbywać się będzie na trawie, a spacer może obejmować obszary łąkowe trudniej dostępne wymagające asysty.

W punkcie informacyjnym dostępny będzie tłumacz języka migowego, osoba asystencka, audiodeskrypcja oraz słuchawki wyciszające. Na terenie pikniku wydzielona zostanie strefa wyciszenia.

W budynku znajduje się przystosowana toaleta dla osób z niepełnosprawnościami, w której znajduje się także przewijak. W drugiej toalecie dostępna jest różowa skrzyneczka.

W razie pytań lub potrzeby indywidualnego wsparcia prosimy o kontakt pod adresem kamien@zzw.waw.pl lub telefonicznie 723 248 991

Dojazd: Pawilon Edukacyjny Kamień znajduje się pod adresem ul. Wybrzeże Puckie 1, 03-301 Warszawa (Praga-Północ). Dostępny jest parking z miejscem dla osób z niepełnosprawnością. Najbliższy przystanek tramwajowy to Wybrzeże Helskie (200 metrów, uwaga: brak windy). Najbliższy przystanek autobusowy to Rondo Starzyńskiego (650 metrów). Najbliższy przystanek kolejowy to Warszawa ZOO (700 metrów).
Data i godzina
21 czerwca
20:00-21:30
Typ aktywności
Rejsy edukacyjne
Tytuł i opis
Edukacyjnie po Wiśle | Noc Kupały

Brak miejsc
Opis wydarzenia:
Zanurz się w przyrodzie w Dzielnicy Wisła!


21 czerwca zapraszamy na wyjątkowe rejsy z okazji NOCY KUPAŁY

Załóżcie wyplecione własnoręcznie wianki podczas pikniku z okazji Nocy Kupały #wKamieniu i wypłyńcie z nami magiczny, kupałnockowy rejs po Dzielnicy Wisła! W najdłuższym dniu w roku obejrzymy panoramę miasta i przesileniowe świętowanie, zanurzymy się w nadwiślańskiej przyrodzie i zwiedzimy niedostępne z lądu zakamarki. Start i koniec rejsu z plaży Rusałka. Po zakończeniu rejsu wypuścimy wianki na wodę i wrócimy do Pawilonu Edukacyjnego Kamień. Tam w kręgu przy ognisku wysłuchamy opowieści i śpiewów ludowych.

Rejsy odbędą się równolegle na dwóch drewnianych tradycyjnych łodziach: RUDY ORM I LUPINA VEL BASON.

Rejsy odbywaja się w ramach wydarzenia Noc Kupały w Kamieniu


GDZIE I KIEDY?
Start i koniec rejsu: Plaża Rusałka : https://maps.app.goo.gl/Dym515Hh6LpMBr9n8
21.06 w godz. 20:00-21:30 (zbiórka 19:45 i nie czekamy na spóźnialskich!)


DLA KOGO?
Dla wszystkich. Dzieci mogą uczestniczyć pod opieką dorosłych.


ZAPISY
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, na rejsy obowiązują ZAPISY! Jedna osoba może dokonać jednego zapisu dla maksymalnie trzech osób.

Uwaga: Osoby, które potwierdzą zapis i nie pojawią się na wydarzeniu będą miały zablokowaną możliwość uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych przez Drużynę Kamienia na 2 miesiące.


Zapisy na rejsy startują w poniedziałek,16 czerwca od godz. 12:00 i trwają do wyczerpania miejsc.
Data i godzina
21 czerwca
20:00-21:30
Typ aktywności
Rejsy edukacyjne
Tytuł i opis
Edukacyjnie po Wiśle | Noc Kupały

Brak miejsc
Opis wydarzenia:
Zanurz się w przyrodzie w Dzielnicy Wisła!


21 czerwca zapraszamy na wyjątkowe rejsy z okazji NOCY KUPAŁY

Załóżcie wyplecione własnoręcznie wianki podczas pikniku z okazji Nocy Kupały #wKamieniu i wypłyńcie z nami magiczny, kupałnockowy rejs po Dzielnicy Wisła! W najdłuższym dniu w roku obejrzymy panoramę miasta i przesileniowe świętowanie, zanurzymy się w nadwiślańskiej przyrodzie i zwiedzimy niedostępne z lądu zakamarki. Start i koniec rejsu z plaży Rusałka. Po zakończeniu rejsu wypuścimy wianki na wodę i wrócimy do Pawilonu Edukacyjnego Kamień. Tam w kręgu przy ognisku wysłuchamy opowieści i śpiewów ludowych.

Rejsy odbędą się równolegle na dwóch drewnianych tradycyjnych łodziach: RUDY ORM I LUPINA VEL BASON.🦆

Rejsy odbywaja się w ramach wydarzenia Noc Kupały w Kamieniu


GDZIE I KIEDY?
Start i koniec rejsu: Plaża Rusałka : https://maps.app.goo.gl/Dym515Hh6LpMBr9n8
21.06 w godz. 20:00-21:30 (zbiórka 19:45 i nie czekamy na spóźnialskich!)


DLA KOGO?
Dla wszystkich. Dzieci mogą uczestniczyć pod opieką dorosłych.


ZAPISY
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, na rejsy obowiązują ZAPISY! Jedna osoba może dokonać jednego zapisu dla maksymalnie trzech osób.
Zgłoszenia przyjmujemy przez naszą stronę internetową: https://zzw.waw.pl/edukacja/kalendarz-wydarzen/.


Uwaga: Osoby, które potwierdzą zapis i nie pojawią się na wydarzeniu będą miały zablokowaną możliwość uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych przez Drużynę Kamienia na 2 miesiące.


Zapisy na rejsy startują w poniedziałek,16 czerwca od godz. 12:00 i trwają do wyczerpania miejsc.
Data i godzina
22 czerwca
16:00-17:00
Typ aktywności
Koncert / spektakl
Tytuł i opis
Teatr BAJ #wKamieniu | Czerwony Kapturek

Wstęp wolny
Opis wydarzenia:
Mama codziennie wypełnia koszyczek smakołykami, Czerwony Kapturek niesie je przez las do Babci, Wilk niezmiennie pożera Babcię i, chwilę później, wnuczkę, Leśniczy bohatersko wszystkich ratuje i… zaczynamy od początku. Mama – smakołyki, Wnuczka – z koszyczkiem, Wilk – pożeracz, Leśniczy – bohater. A może jeszcze raz?

Dzieci uwielbiają słuchać tych samych historii bez przerwy. Rutyna, bezpieczna znajomość treści, brak zaskoczeń – utrwalanie bajek ma w sobie dużo uroku, ale niech podniesie rękę rodzic, który nie powiedział nigdy „To może teraz coś innego?”. A gdyby to w tej znanej opowieści coś poszło inaczej? Może cała akcja posypałaby się jak domek z kart? Albo gdyby historia Kapturka wykoleiła się z utartych torów opowieści i wpadła w wiraże tego, co nieznane? Wyobrażacie sobie co by się stało gdyby Leśniczy się spóźnił? Albo w ogóle nie przyszedł? A jakby pomylił drogę? A gdyby tak Wilk nie pożarł Babci, a gdyby Babcia – o zgrozo – pożarła Wilka? Efekty takich eksperymentów mogą być śmieszne lub straszne, lub też strasznie śmieszne bądź też śmieszno-straszne.


Twórcy spektaklu Czerwony Kapturek, na podstawie tekstu wspaniałego Bohdana Butenki, przedstawią dzieciom i dobrze znaną bajkę i jej wersję „a co by było gdyby”. Zaproszą widzów do żywych reakcji, być może pozwolą też decydować o przebiegu wydarzeń?! Ostrzegają natomiast, że może pojawić się u Widzów refleksja — co przeraża nas bardziej: codzienna rutyna, powtarzalność, schemat czy może właśnie niepewność jutra, nieprzewidywalne zwroty akcji, niewiadome, nieznane?

Zadanie realizowane dzięki wsparciu finansowemu m.st. Warszawy w ramach realizacji przedsięwzięć rewitalizacyjnych.


 KIEDY I GDZIE?
Niedziela, 22.06.2025
Pawilon Edukacyjny Kamień, ul. Wybrzeże Puckie 1 -
spektakl plenerowy


 DLA KOGO?
• dorośli
• młodzież
• rodziny z dziećmi


INFORMACJA O DOSTĘPNOŚCI
Pawilon Edukacyjny Kamień jest dostępny architektonicznie. Wydarzenia odbywają się na parterze lub na terenie wokół pawilonu. W budynku znajduje się przystosowana toaleta dla osób z niepełnosprawnościami, w której znajduje się także przewijak. W drugiej toalecie dostępna jest różowa skrzyneczka. Nie jest dostępny tłumacz migowy ani asystent.
Dojazd: Pawilon Edukacyjny Kamień znajduje się pod adresem ul. Wybrzeże Puckie 1, 03-301 Warszawa (Praga-Północ). Dostępny jest parking z miejscem dla osób z niepełnosprawnością. Najbliższy przystanek tramwajowy to Wybrzeże Helskie (200 metrów, uwaga: brak windy). Najbliższy przystanek autobusowy to Rondo Starzyńskiego (650 metrów). Najbliższy przystanek kolejowy to Warszawa ZOO (700 metrów). Zobacz mapę dojazdu komunikacją miejską.
W razie pytań lub potrzeby indywidualnego wsparcia prosimy o kontakt pod adresem kamien@zzw.waw.pl lub telefonicznie 723 248 991
Data i godzina
23 czerwca
19:30-20:30
Typ aktywności
Koncert / spektakl
Tytuł i opis
Przesilenia: 2 ( LATO ) | Radio Kapitał i Chór w Ruchu

Wstęp wolny
Opis wydarzenia:
Przesilenia: 2 (LATO)
Radio Kapitał i Chór w Ruchu
muzyka i choreografia: Joanna Halszka Sokołowska
Performans muzyczny

23 czerwca, godz. 19.30,

Pawilon Edukacyjny Kamień (ul. Wybrzeże Puckie 1)

czas trwania: 60 min


wstęp wolny, bez ograniczeń wiekowych


Astronomiczne przesilenia, mimo rozwoju technologiczno-cywilizacyjnego, wciąż są szczególnymi momentami roku głęboko zakorzenionymi w rytmie przyrody i kultury. Wspólna inicjatywa Radia Kapitał i Chóru w Ruchu wykorzystuje te szczególne momenty dla zwrócenia uwagi na kluczowe zagadnienia współczesności.

Projekt dotyczący przesilenia letniego przygotowała Joanna Halszka Sokołowska, a jego motywem przewodnim jest spełnienie, spokój. Kompozycja jest oparta na fragmentach „Sonetów do Orfeusza” R. M. Rilkego. Oddech i relaks, dźwięki i głosy, swoje i wspólne, ruch ciał. Pieśni, harmonie, improwizacje w otoczeniu natury, tuż przed zachodem Słońca w pierwszy letni dzień.

Występują:
Joanna Halszka Sokołowska oraz Chór w Ruchu w składzie:
Aleksandra Olszowska, Aneta Rajca, Anna Szmyd, Anna Wieczorek, Barbara Herman, Barbara Walczak, Barbara Baranowska, Beata Akbas, Dagmara Siwczyk, Edyta Pawłowska, Elżbieta Balano, Elżbieta Jasińska, Ewa Chomicka, Irena Klein, Iwona Piechocka, Iwona Teodorczuk-Możdżyńska, Joanna Organiściak, Julia Olszewska, Justyna Orlińska, Katarzyna Paterek, Katarzyna Pawluk, Kinga Pisarzewska, Kinga Wołoszyn-Kowanda, Leopold Hulewicz, Małgorzata J. Berwid, Maria Bonarowska, Maria Gromadowska, Marta Kawecka-Smolińska, Natalia Obrębska, Piotr Woźniakiewicz, Renata Wołowiec, Roberto Cura, Urszula Iwińska

Opieka kuratorska projektu: Ewa Chomicka, Grzegorz Laszuk

Joanna Halszka Sokołowska: Multiwokalistka, kompozytorka, performerka, autorka tekstów. Absolwentka wydziału filozofii UW. Ma dwa zespoły: Der Mother i New Cage (wyd. Lado ABC). Skomponowała muzykę do ponad 25 sztuk teatralnych i filmowych. Jako artystka tworzy także własne instalacje dźwiękowe/performance, spektakle opery eksperymentalnej, prowadzi chór. Jako wokalistka, aktorka, tancerka współpracowała z wieloma artystami/ artystkami w Polsce i na świecie.

Chór w Ruchu: Społeczny, eksperymentalny, nowy chór (z historią). Przez 9 lat rozwijał się przy jednym z warszawskich muzeów, tworząc performanse muzyczne, działania towarzyszące wystawom, interwencje artystyczne, ścieżki dźwiękowe do filmów i spektakli. Współpracował w tym czasie z wybitnymi artystami i artystkami, m.in. Seanem Palmerem, Zorką Wollny, Bogną Burską, Wojtkiem Blecharzem, Dominikiem Strycharskim, Jaśminą Wójcik, Mikołajem Trzaską, Aleksandrą Gryką. Dzięki tym projektom powstała inkluzywna społeczność, łącząca osoby poszukujące niestandardowych środków wyrazu, które chcą dalej (współ)działać i (współ)tworzyć na pograniczu muzyki, performatyki, sztuk wizualnych i pracy z przestrzenią. Chór w Ruchu powstał na początku 2024 roku jako inicjatywa oddolna, wędrująca, otwarta na nowe działania i potencjalności. Od tego czasu zrealizował projekty z Komuną Warszawa („Pieśń przyszłości. Koncert na budynek i chór”, reż. Grzegorz Laszuk), Zachętą – Narodową Galerią Sztuki („Bunt Głuchych. Odnowa”, reż. Bogna Burska), Łazienkami Królewskimi („Wszystkie zwycięstwa kobiet”, komp. Maria Ka).

Radio Kapitał: Społecznościowa, internetowa stacja radiowa, która nadaje 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. To nowoczesna platforma społecznego i artystycznego dialogu, prezentująca autorskie audycje o kulturze, społeczeństwie, historii, literaturze, sztuce oraz muzyce w najróżniejszych gatunkach. Radio Kapitał to także odpowiedź na potrzebę stworzenia niezależnej i niekomercyjnej przestrzeni ekspresji, oddolnego działania – nie dla zysku, lecz dla osobistej satysfakcji i społecznej korzyści. To także innowacyjny w skali ogólnopolskiej projekt kulturalny, który bazując na bogatej tradycji radiofonii, wyznacza jednocześnie nowe horyzonty dla medium radia.

-

Posłuchaj audycji z pierwszej odsłony projektu – „Przesilenie 1: Wiosna” – poświęconej kryzysowi klimatycznemu, który powoduje wymieranie tysięcy gatunków zwierząt i roślin.
https://radiokapital.pl/.../przesilenia-radio-kapital-i.../


Informacja o dostępności Pawilonu Edukacyjnego Kamień:
Pawilon Edukacyjny Kamień jest dostępny architektonicznie. Wydarzenia odbywają się na parterze lub na terenie wokół pawilonu. W budynku znajduje się przystosowana toaleta dla osób z niepełnosprawnościami, w której znajduje się także przewijak. W drugiej toalecie dostępna jest różowa skrzyneczka. W pawilonie znajduje się również pętla indukcyjna. Nie jest dostępny tłumacz migowy ani asystent.

Dojazd: Pawilon Edukacyjny Kamień znajduje się pod adresem ul. Wybrzeże Puckie 1, 03-301 Warszawa (Praga-Północ). Dostępny jest parking z miejscem dla osób z niepełnosprawnością. Najbliższy przystanek tramwajowy to Wybrzeże Helskie (200 metrów, uwaga: brak windy). Najbliższy przystanek autobusowy to Rondo Starzyńskiego (650 metrów). Najbliższy przystanek kolejowy to Warszawa ZOO (700 metrów). Zobacz mapę dojazdu komunikacją miejską.

W razie pytań lub potrzeby indywidualnego wsparcia prosimy o kontakt pod adresem kontakt@radiokapitał.pll lub telefonicznie 501 283 421.



-
Projekt dofinansowany przez m.st. Warszawa

Współorganizacja:
Pawilon Edukacyjny Kamień, Dzielnica Wisła, Zarząd Zieleni m.st. Warszawy

Partner:
Teatr Komuna Warszawa
Data i godzina
24 czerwca
09:00-10:15
Typ aktywności
Zajęcia dla szkół i przedszkoli
Tytuł i opis
Czule o owadach - (przedszkola oraz klasy I-VI)

Brak miejsc
Opis wydarzenia:
Zapraszamy na bezpłatne warsztaty dla placówek oświatowych w  Kamieniu

Szanowni Państwo,

Proces rezerwacji oraz potwierdzenia zapisu znajdą Państwo Tutaj 

Podczas każdego z warsztatów uczestnicy otrzymają bogatą dawkę wiedzy związaną z nadwiślańską fauną i florą, jak również z samą Wisłą. Poruszymy tematy związane z bogactwem i znaczeniem Wisły dla miasta, ludzi i natury. Przybliżymy ideę ochrony środowiska, co oznacza i dlaczego jest tak ważna.

  • Podczas zajęć będziemy bazować na współpracy, otwartym dialogu i serdecznej atmosferze.

  • Przekazujemy wiedzę dostosowaną do etapów rozwoju dzieci. Zależy nam na aktywizowaniu i pobudzaniu ich ciekawości z wykorzystaniem różnych metod pracy.

  • Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych warsztaty będą odbywały się w terenie, w formie spacerów edukacyjnych, gier terenowych czy zabaw ruchowych.

  • Czas trwania: 60-75 min. (zależne od dynamiki grupy).


WARSZTATY EDUKACYJNE DLA GRUP PRZEDSZKOLNYCH, WCZESNOSZKOLNYCH (kl. I-V) ORAZ GRUP SPECJALNYCH 

  • "Czule o owadach" Zajęcia podczas których zaprosimy Was do pięknego i ważnego świata owadów. Razem odczarujemy komary, czy kowale bezskrzydłe, czule i z szacunkiem opowiey Wam o najniejszych mieszkańcach lasu łęgowego

  • Cele szczegółowe warsztatu:

    • poznanie znaczenia różnych form natury w środowisku – różnorodności biologicznej

    • poznanie gatunków owadów charakterystycznych dla doliny środkowej Wisły i otoczenia Pawilonu Edukacyjnego Kamień,

    • przybliżenie budowy, wyglądu i zwyczajów wybranych gatunków owadów

    • poznanie znaczenia dla środowiska wybranych gatunków owadów,

    • przybliżenie terminu ochrony środowiska, obszarów Natura 2000,

    • przybliżenie znaczenia dbałości o ochronę środowiska, szczególnie obiektów m.st. Warszawy, zachęcenie do pobudzania w sobie wrażliwości na otaczającą naturę, szczególnie przyjaciół mniejszych – owadów,



    • doskonalenie myślenia przyczynowo – skutkowego, krytycznego,

    • doskonalenie umiejętności społecznych, działania w grupie.




Metody pracy:

  • problemowa: burza mózgów, gry dydaktyczne,

  • podająca: pokazy slajdów, prezentacja zdjęć, itp.

  • praktyczna: ćwiczebne, realizacji zadań,

  • waloryzacyjna: ekspresyjna,

  • aktywizująca: integracyjna, współpracy,

  • asymilacji wiedzy: pogadanka, dyskusja,

  • praktycznego działania: wyjście w teren.


Formy pracy: grupowa do 30 uczestników (grupa specjalna do 15 uczestników)

Narzędzia pracy:

  • zdjęcia, slajdy, broszury, literatura tematyczna,

  • gry edukacyjne,

  • pomoce naukowe, eksponaty

  • materiały plastyczne.


Informacje dodatkowe dla nauczyciela/opiekuna:

Powyższe zajęcia oparte są o spacer edukacyjny i działania w terenie, zachęcamy do śledzenia prognozy na wybrany dzień i dostosowanie ubrania uczestników do pogody.

 

"Zgodnie z ustawą z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich”, w Zarządzie Zieleni m.st. Warszawy wprowadzone zostały standardy ochrony małoletnich, a do ich stosowania są zobligowani wszyscy pracownicy.

Standardy ochrony małoletnich obowiązujące w Zarządzie Zielenie m.st. Warszawy znajdą Państwo Tutaj
Data i godzina
24 czerwca
11:00-12:15
Typ aktywności
Zajęcia dla szkół i przedszkoli
Tytuł i opis
Czule o owadach - (przedszkola oraz klasy I-VI)

Brak miejsc
Opis wydarzenia:
Zapraszamy na bezpłatne warsztaty dla placówek oświatowych w  Kamieniu

Szanowni Państwo,

Proces rezerwacji oraz potwierdzenia zapisu znajdą Państwo Tutaj 

Podczas każdego z warsztatów uczestnicy otrzymają bogatą dawkę wiedzy związaną z nadwiślańską fauną i florą, jak również z samą Wisłą. Poruszymy tematy związane z bogactwem i znaczeniem Wisły dla miasta, ludzi i natury. Przybliżymy ideę ochrony środowiska, co oznacza i dlaczego jest tak ważna.

  • Podczas zajęć będziemy bazować na współpracy, otwartym dialogu i serdecznej atmosferze.

  • Przekazujemy wiedzę dostosowaną do etapów rozwoju dzieci. Zależy nam na aktywizowaniu i pobudzaniu ich ciekawości z wykorzystaniem różnych metod pracy.

  • Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych warsztaty będą odbywały się w terenie, w formie spacerów edukacyjnych, gier terenowych czy zabaw ruchowych.

  • Czas trwania: 60-75 min. (zależne od dynamiki grupy).


WARSZTATY EDUKACYJNE DLA GRUP PRZEDSZKOLNYCH, WCZESNOSZKOLNYCH (kl. I-V) ORAZ GRUP SPECJALNYCH 

  • "Czule o owadach" Zajęcia podczas których zaprosimy Was do pięknego i ważnego świata owadów. Razem odczarujemy komary, czy kowale bezskrzydłe, czule i z szacunkiem opowiey Wam o najniejszych mieszkańcach lasu łęgowego

  • Cele szczegółowe warsztatu:

    • poznanie znaczenia różnych form natury w środowisku – różnorodności biologicznej

    • poznanie gatunków owadów charakterystycznych dla doliny środkowej Wisły i otoczenia Pawilonu Edukacyjnego Kamień,

    • przybliżenie budowy, wyglądu i zwyczajów wybranych gatunków owadów

    • poznanie znaczenia dla środowiska wybranych gatunków owadów,

    • przybliżenie terminu ochrony środowiska, obszarów Natura 2000,

    • przybliżenie znaczenia dbałości o ochronę środowiska, szczególnie obiektów m.st. Warszawy, zachęcenie do pobudzania w sobie wrażliwości na otaczającą naturę, szczególnie przyjaciół mniejszych – owadów,



    • doskonalenie myślenia przyczynowo – skutkowego, krytycznego,

    • doskonalenie umiejętności społecznych, działania w grupie.




Metody pracy:

  • problemowa: burza mózgów, gry dydaktyczne,

  • podająca: pokazy slajdów, prezentacja zdjęć, itp.

  • praktyczna: ćwiczebne, realizacji zadań,

  • waloryzacyjna: ekspresyjna,

  • aktywizująca: integracyjna, współpracy,

  • asymilacji wiedzy: pogadanka, dyskusja,

  • praktycznego działania: wyjście w teren.


Formy pracy: grupowa do 30 uczestników (grupa specjalna do 15 uczestników)

Narzędzia pracy:

  • zdjęcia, slajdy, broszury, literatura tematyczna,

  • gry edukacyjne,

  • pomoce naukowe, eksponaty

  • materiały plastyczne.


Informacje dodatkowe dla nauczyciela/opiekuna:

Powyższe zajęcia oparte są o spacer edukacyjny i działania w terenie, zachęcamy do śledzenia prognozy na wybrany dzień i dostosowanie ubrania uczestników do pogody.

 

"Zgodnie z ustawą z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich”, w Zarządzie Zieleni m.st. Warszawy wprowadzone zostały standardy ochrony małoletnich, a do ich stosowania są zobligowani wszyscy pracownicy.

Standardy ochrony małoletnich obowiązujące w Zarządzie Zielenie m.st. Warszawy znajdą Państwo Tutaj
Data i godzina
26 czerwca
09:00-10:15
Typ aktywności
Zajęcia dla szkół i przedszkoli
Tytuł i opis
Odpad, gatunek inwazyjny - (przedszkola oraz klasy I-VI)
Opis wydarzenia:
Zapraszamy na bezpłatne warsztaty dla placówek oświatowych w  Kamieniu

Proces rezerwacji oraz potwierdzenia zapisu znajdą Państwo Tutaj 

 

Podczas każdego z warsztatów uczestnicy otrzymają bogatą dawkę wiedzy związaną z nadwiślańską fauną i florą, jak również z samą Wisłą. Poruszymy tematy związane z bogactwem i znaczeniem Wisły dla miasta, ludzi i natury. Przybliżymy ideę ochrony środowiska, co oznacza i dlaczego jest tak ważna.

  • Podczas zajęć będziemy bazować na współpracy, otwartym dialogu i serdecznej atmosferze.

  • Przekazujemy wiedzę dostosowaną do etapów rozwoju dzieci. Zależy nam na aktywizowaniu i pobudzaniu ich ciekawości z wykorzystaniem różnych metod pracy.

  • Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych warsztaty będą odbywały się w terenie, w formie spacerów edukacyjnych, gier terenowych czy zabaw ruchowych.

  • Czas trwania: 60-75 min. (zależne od dynamiki grupy).


WARSZTATY EDUKACYJNE DLA GRUP PRZEDSZKOLNYCH, SZKOLNYCH (kl. I-VI) ORAZ GRUP SPECJALNYCH 

„Odpad, gatunek inwazyjny” 

Segregujemy odpady, ale wciąż jest przy tym wiele błędów. Po co je segregujemy, jak robić to poprawnie, czy możemy zmniejszyć ilość śmieci i dlaczego są niebezpieczne.

Cele szczegółowe warsztatu:

  • - poznanie pojęć odpad, segregacja, recykling

  • - poznanie kolorów pojemników, różnych rodzajów odpadów i zasad  segregacji

  • - zdobycie umiejętności postępowania z odpadami (ograniczanie, ponowne wykorzystanie, segregacja)

  • - przybliżenie terminu ochrony środowiska i Natura 2000

  • - uwrażliwianie na otaczającą nas naturę i motywowanie do odpowiedzialności za swoje działania

  • - doskonalenie myślenia przyczynowo-skutkowego, krytycznego

  • - doskonalenie umiejętności społecznych, działania w grupie


Program i przebieg warsztatu:

 

  • - Powitanie i wprowadzenie do tematu

  • - Pogadanka na temat odpadów

  • - Gry, zabawy, segregacja odpadów

  • - Odpady w środowisku – spacer nad Wisłą


Materiały dydaktyczne:

  • - chusta Klanza z woreczkami

  • - rekwizyty odpadów różnych rodzajów

  • - rekwizyty produktów, które powstają z surowców wtórnych

  • - worek na śmieci i rękawiczki


Metody i formy pracy:

 

  • - słowna – pogadanka, objaśnienia, instrukcje

  • - burza mózgów

  • - ruchowa – zabawy z chustą

  • - praktyczna – wyjście w teren

  • - pokaz, obserwacji

  • - indywidualna i grupowa do 30 uczestników (grupa specjalna do 15 uczestników)


Informacje dodatkowe dla nauczyciela/opiekuna:

Powyższe zajęcia oparte są o spacer edukacyjny i działania w terenie, zachęcamy do śledzenia prognozy na wybrany dzień i dostosowanie ubrania uczestników do pogody.

"Zgodnie z ustawą z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich”, w Zarządzie Zieleni m.st. Warszawy wprowadzone zostały standardy ochrony małoletnich, a do ich stosowania są zobligowani wszyscy pracownicy.

Standardy ochrony małoletnich obowiązujące w Zarządzie Zielenie m.st. Warszawy znajdą Państwo Tutaj
Data i godzina
26 czerwca
11:00-12:15
Typ aktywności
Zajęcia dla szkół i przedszkoli
Tytuł i opis
Odpad, gatunek inwazyjny - (przedszkola oraz klasy I-VI)
Opis wydarzenia:
Zapraszamy na bezpłatne warsztaty dla placówek oświatowych w  Kamieniu

Proces rezerwacji oraz potwierdzenia zapisu znajdą Państwo Tutaj 

 

Podczas każdego z warsztatów uczestnicy otrzymają bogatą dawkę wiedzy związaną z nadwiślańską fauną i florą, jak również z samą Wisłą. Poruszymy tematy związane z bogactwem i znaczeniem Wisły dla miasta, ludzi i natury. Przybliżymy ideę ochrony środowiska, co oznacza i dlaczego jest tak ważna.

  • Podczas zajęć będziemy bazować na współpracy, otwartym dialogu i serdecznej atmosferze.

  • Przekazujemy wiedzę dostosowaną do etapów rozwoju dzieci. Zależy nam na aktywizowaniu i pobudzaniu ich ciekawości z wykorzystaniem różnych metod pracy.

  • Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych warsztaty będą odbywały się w terenie, w formie spacerów edukacyjnych, gier terenowych czy zabaw ruchowych.

  • Czas trwania: 60-75 min. (zależne od dynamiki grupy).


WARSZTATY EDUKACYJNE DLA GRUP PRZEDSZKOLNYCH, SZKOLNYCH (kl. I-VI) ORAZ GRUP SPECJALNYCH 

„Odpad, gatunek inwazyjny” 

Segregujemy odpady, ale wciąż jest przy tym wiele błędów. Po co je segregujemy, jak robić to poprawnie, czy możemy zmniejszyć ilość śmieci i dlaczego są niebezpieczne.

Cele szczegółowe warsztatu:

  • - poznanie pojęć odpad, segregacja, recykling

  • - poznanie kolorów pojemników, różnych rodzajów odpadów i zasad  segregacji

  • - zdobycie umiejętności postępowania z odpadami (ograniczanie, ponowne wykorzystanie, segregacja)

  • - przybliżenie terminu ochrony środowiska i Natura 2000

  • - uwrażliwianie na otaczającą nas naturę i motywowanie do odpowiedzialności za swoje działania

  • - doskonalenie myślenia przyczynowo-skutkowego, krytycznego

  • - doskonalenie umiejętności społecznych, działania w grupie


Program i przebieg warsztatu:

 

  • - Powitanie i wprowadzenie do tematu

  • - Pogadanka na temat odpadów

  • - Gry, zabawy, segregacja odpadów

  • - Odpady w środowisku – spacer nad Wisłą


Materiały dydaktyczne:

  • - chusta Klanza z woreczkami

  • - rekwizyty odpadów różnych rodzajów

  • - rekwizyty produktów, które powstają z surowców wtórnych

  • - worek na śmieci i rękawiczki


Metody i formy pracy:

 

  • - słowna – pogadanka, objaśnienia, instrukcje

  • - burza mózgów

  • - ruchowa – zabawy z chustą

  • - praktyczna – wyjście w teren

  • - pokaz, obserwacji

  • - indywidualna i grupowa do 30 uczestników (grupa specjalna do 15 uczestników)


Informacje dodatkowe dla nauczyciela/opiekuna:

Powyższe zajęcia oparte są o spacer edukacyjny i działania w terenie, zachęcamy do śledzenia prognozy na wybrany dzień i dostosowanie ubrania uczestników do pogody.

"Zgodnie z ustawą z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich”, w Zarządzie Zieleni m.st. Warszawy wprowadzone zostały standardy ochrony małoletnich, a do ich stosowania są zobligowani wszyscy pracownicy.

Standardy ochrony małoletnich obowiązujące w Zarządzie Zielenie m.st. Warszawy znajdą Państwo Tutaj

Powiązane treści
Zobacz więcej


NA SKRÓTY
Wydanie opinii
Nieruchomości
Zamówienia publiczne
Pracuj z nami
FAQ
Warszawa 19115
Miejski Serwis Mapowy Warszawa 19115