Przesilenia: 2 (LATO)
Radio Kapitał i Chór w Ruchu
muzyka i choreografia: Joanna Halszka Sokołowska
Performans muzyczny
23 czerwca, godz. 19.30,
Pawilon Edukacyjny Kamień (ul. Wybrzeże Puckie 1)
czas trwania: 60 min
wstęp wolny, bez ograniczeń wiekowych
Astronomiczne przesilenia, mimo rozwoju technologiczno-cywilizacyjnego, wciąż są szczególnymi momentami roku głęboko zakorzenionymi w rytmie przyrody i kultury. Wspólna inicjatywa Radia Kapitał i Chóru w Ruchu wykorzystuje te szczególne momenty dla zwrócenia uwagi na kluczowe zagadnienia współczesności.
Projekt dotyczący przesilenia letniego przygotowała Joanna Halszka Sokołowska, a jego motywem przewodnim jest spełnienie, spokój. Kompozycja jest oparta na fragmentach „Sonetów do Orfeusza” R. M. Rilkego. Oddech i relaks, dźwięki i głosy, swoje i wspólne, ruch ciał. Pieśni, harmonie, improwizacje w otoczeniu natury, tuż przed zachodem Słońca w pierwszy letni dzień.
Występują:
Joanna Halszka Sokołowska oraz Chór w Ruchu w składzie:
Aleksandra Olszowska, Aneta Rajca, Anna Szmyd, Anna Wieczorek, Barbara Herman, Barbara Walczak, Barbara Baranowska, Beata Akbas, Dagmara Siwczyk, Edyta Pawłowska, Elżbieta Balano, Elżbieta Jasińska, Ewa Chomicka, Irena Klein, Iwona Piechocka, Iwona Teodorczuk-Możdżyńska, Joanna Organiściak, Julia Olszewska, Justyna Orlińska, Katarzyna Paterek, Katarzyna Pawluk, Kinga Pisarzewska, Kinga Wołoszyn-Kowanda, Leopold Hulewicz, Małgorzata J. Berwid, Maria Bonarowska, Maria Gromadowska, Marta Kawecka-Smolińska, Natalia Obrębska, Piotr Woźniakiewicz, Renata Wołowiec, Roberto Cura, Urszula Iwińska
Opieka kuratorska projektu: Ewa Chomicka, Grzegorz Laszuk
Joanna Halszka Sokołowska: Multiwokalistka, kompozytorka, performerka, autorka tekstów. Absolwentka wydziału filozofii UW. Ma dwa zespoły: Der Mother i New Cage (wyd. Lado ABC). Skomponowała muzykę do ponad 25 sztuk teatralnych i filmowych. Jako artystka tworzy także własne instalacje dźwiękowe/performance, spektakle opery eksperymentalnej, prowadzi chór. Jako wokalistka, aktorka, tancerka współpracowała z wieloma artystami/ artystkami w Polsce i na świecie.
Chór w Ruchu: Społeczny, eksperymentalny, nowy chór (z historią). Przez 9 lat rozwijał się przy jednym z warszawskich muzeów, tworząc performanse muzyczne, działania towarzyszące wystawom, interwencje artystyczne, ścieżki dźwiękowe do filmów i spektakli. Współpracował w tym czasie z wybitnymi artystami i artystkami, m.in. Seanem Palmerem, Zorką Wollny, Bogną Burską, Wojtkiem Blecharzem, Dominikiem Strycharskim, Jaśminą Wójcik, Mikołajem Trzaską, Aleksandrą Gryką. Dzięki tym projektom powstała inkluzywna społeczność, łącząca osoby poszukujące niestandardowych środków wyrazu, które chcą dalej (współ)działać i (współ)tworzyć na pograniczu muzyki, performatyki, sztuk wizualnych i pracy z przestrzenią. Chór w Ruchu powstał na początku 2024 roku jako inicjatywa oddolna, wędrująca, otwarta na nowe działania i potencjalności. Od tego czasu zrealizował projekty z Komuną Warszawa („Pieśń przyszłości. Koncert na budynek i chór”, reż. Grzegorz Laszuk), Zachętą – Narodową Galerią Sztuki („Bunt Głuchych. Odnowa”, reż. Bogna Burska), Łazienkami Królewskimi („Wszystkie zwycięstwa kobiet”, komp. Maria Ka).
Radio Kapitał: Społecznościowa, internetowa stacja radiowa, która nadaje 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. To nowoczesna platforma społecznego i artystycznego dialogu, prezentująca autorskie audycje o kulturze, społeczeństwie, historii, literaturze, sztuce oraz muzyce w najróżniejszych gatunkach. Radio Kapitał to także odpowiedź na potrzebę stworzenia niezależnej i niekomercyjnej przestrzeni ekspresji, oddolnego działania – nie dla zysku, lecz dla osobistej satysfakcji i społecznej korzyści. To także innowacyjny w skali ogólnopolskiej projekt kulturalny, który bazując na bogatej tradycji radiofonii, wyznacza jednocześnie nowe horyzonty dla medium radia.
-
Informacja o dostępności Pawilonu Edukacyjnego Kamień:
Pawilon Edukacyjny Kamień jest dostępny architektonicznie. Wydarzenia odbywają się na parterze lub na terenie wokół pawilonu. W budynku znajduje się przystosowana toaleta dla osób z niepełnosprawnościami, w której znajduje się także przewijak. W drugiej toalecie dostępna jest różowa skrzyneczka. W pawilonie znajduje się również pętla indukcyjna. Nie jest dostępny tłumacz migowy ani asystent.
Dojazd: Pawilon Edukacyjny Kamień znajduje się pod adresem ul. Wybrzeże Puckie 1, 03-301 Warszawa (Praga-Północ). Dostępny jest parking z miejscem dla osób z niepełnosprawnością. Najbliższy przystanek tramwajowy to Wybrzeże Helskie (200 metrów, uwaga: brak windy). Najbliższy przystanek autobusowy to Rondo Starzyńskiego (650 metrów). Najbliższy przystanek kolejowy to Warszawa ZOO (700 metrów). Zobacz mapę dojazdu komunikacją miejską.
W razie pytań lub potrzeby indywidualnego wsparcia prosimy o kontakt pod adresem kontakt@radiokapitał.pll lub telefonicznie 501 283 421.
-
Projekt dofinansowany przez
m.st. Warszawa
Współorganizacja:
Pawilon Edukacyjny Kamień, Dzielnica Wisła, Zarząd Zieleni
m.st. Warszawy
Partner:
Teatr Komuna Warszawa