


Park linearny nad POW
Nowy park linearny powstaje wzdłuż ul. F. Płaskowickiej, na odcinku od ul. Pileckiego do ul. Nowoursynowskiej na Ursynowie. Na długości ok. 2 km pojawi się bogata roślinność. Przez cały teren parku będzie biegła promenada, uzupełniona o nowy układ chodników i ścieżek spacerowych. Mieszkańcy skorzystają też m.in. ze strefy rekreacyjnej i drewnianego tarasu, który zaplanowano nad ogrodem deszczowym.
Aktualności
- 15 listopada 2024 r. – Posadziliśmy pierwsze drzewa w parku nad POW
- 27 listopada 2023 r. – Podpisanie umowy na budowę parku
- 5 kwietnia 2023 r. – Ogłosiliśmy przetarg na budowę parku
- 3 stycznia 2022 r. – Podpisanie umowy na projekt
- 13 października 2021 r. – Ogłosiliśmy przetarg na projekt zagospodarowania terenu nad POW
Harmonogram
Teren parku podzielono na sześć odcinków, które są realizowane etapami. Dzięki temu mieszkańcy będą mogli skorzystać z poszczególnych części parku jeszcze przed zakończeniem całego zadania. Na każdym z odcinków zaprojektowano inne elementy charakterystyczne:
- odcinek nr 1 (od ul. Pileckiego do ul. Stryjeńskich). Pojawią się tu trzy niewielkie placyki. Na jednym z nich zamontowana zostanie wielofunkcyjna wiata z huśtawkami, stolikami czy ławkami. Realizacja odcinka to opcja dodatkowa w ramach umowy;
- odcinek nr 2 (od ul. Stryjeńskich do ul. Braci Wagów). Zaprojektowano tu rozległą polanę otoczoną roślinnością. Zakończenie prac: wiosna 2025 r.
- odcinek nr 3 (od ul. Braci Wagów do al. KEN. Na placu wybudowana ma zostać fontanna posadzkowa, a w jej sąsiedztwie pojawi się duży ogród deszczowy z drewnianym pomostem. Na tym odcinku zaplanowano też strefę rekreacyjną z urządzeniami do zabawy. Zakończenie prac: wiosna 2025 r.
- odcinek nr 4 (od al. KEN do ul. Lanciego). Powstanie tu ogród zmysłów. Zakończenie prac: lato 2025 r.
- odcinek nr 5 (od ul. Lanciego do ul. J. Rosoła). W pobliżu niewielkiego placyku z dwoma dużymi stołami piknikowymi posadzona zostanie roślinność inspirowana sadami. Zakończenie prac: jesień 2025 r.
- odcinek nr 6 (od ul. J. Rosoła do ul. Nowoursynowskiej) – zmieni się kształt istniejącego nasypu. Mieszkańcy będą mogli wejść na jego szczyt. Po wschodniej stronie pojawi się wiata podobna do tej na odcinku nr 1. Zakończenie prac: wiosna 2026 r.
Udostępnienie całego parku mieszkańcom planowane jest wiosną 2026 r.
Położenie i obszar parku
Park linearny powstaje wzdłuż ul. F. Płaskowickiej, na odcinku od ul. Pileckiego do ul. Nowoursynowskiej na Ursynowie.
Znaczna część nowego parku leży na stropie tunelu drogowego, który przebiega przez całą jego długość. Takie rozwiązanie można uznać za nowatorskie w skali kraju. Jego realizacja wzmocni rolę Warszawy w wyznaczaniu nowych, pozytywnych trendów w zarządzaniu zielenią miejską.
Woda
W projekcie parku uwzględniono wiele rozwiązań, które stanowią adaptację do zmian klimatu – jednym z nich jest system zagospodarowania wód opadowych. Na terenie parku pojawi się kilka ogrodów deszczowych. Największy ((około 350 m2) i najatrakcyjniejszy z nich będzie się znajdował w rejonie al. KEN. W niecce ogrodu gromadzić się będzie woda opadowa m.in. z pobliskiego placu miejskiego oraz strefy rekreacyjnej. Wykonanie ogrodu sfinansuje Fundacja Veolia, Kluczowy Partner programu Zielony Fundusz dla Warszawy.
Rośliny odporne na skutki zmian klimatycznych
Przy ustalaniu doboru gatunkowego roślin, zarówno dla tego ogrodu, jak i całego parku, kierowaliśmy się nie tylko walorami estetycznymi tych roślin, ale również ich możliwościami dostosowania się do niekorzystnych warunków związanych z postępującymi zmianami klimatu. Zaprojektowana roślinność wykazuje dużą odporność na okresowe zalewanie, spowodowane deszczami nawalnymi, coraz częściej występującymi w naszym obszarze geograficznym. Ogrody deszczowe będą połączone w spójny układ, co ułatwi roślinom przetrwanie okresów suszy, które również w ostatnich latach obserwujemy coraz częściej. Tym samym ogród taki stanowi element adaptacji do obecnych zmian klimatycznych.
Na terenie ogrodu zasadzimy drzewa, przede wszystkim olsze i brzozy. Oko cieszyć będą także byliny, trawy i rośliny cebulowe: cebulica syberyjska, czosnek, rdest wężownik, bodziszek czerwony, kosaciec syberyjski, sit rozpierzchły, tojeść orszelinowa, firletka poszarpana, turzyca Graya, kłosownica leśna, krwawnica pospolita, pióropusznik strusi czy mieczyk dachówkowaty.
Różnorodna zieleń w parku
Teren wzdłuż ul. Płaskowickiej jest ważnym korytarzem ekologicznym o znaczeniu ogólnomiejskim. Łączy obszar Skarpy Warszawskiej z Lasem Kabackim oraz parkiem im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK. Na szczególną uwagę zasługują zaprojektowane w nim czyżnie. Są to inspirowane naturą, nieregularne grupy drzew i krzewów rodzimych gatunków o funkcjach przyrodniczych.
W całym parku będzie można podziwiać bogatą roślinność. Dla każdego odcinka zaplanowaliśmy inną, wielobarwną kompozycję roślin, atrakcyjną przez cały rok – drzewa, krzewy, byliny, rośliny okrywowe, trawniki. Posadzimy dęby, klony, brzozy, graby, grusze, jabłonie, jarząby, derenie. Mieszkańcy będą też mogli podziwiać krzewy, liczne trawy ozdobne oraz byliny.
Jak powstaje park – projekt i budowa
W październiku 2021 r. ogłosiliśmy przetarg na projekt zagospodarowania terenu nad tunelem POW. Prace nad projektem budowlanym i wykonawczym rozpoczęto w styczniu 2022 r., trwały 12 miesięcy. W marcu 2023 r. Rada Warszawy zdecydowała o przyznaniu dodatkowych środków na inwestycję. W listopadzie 2023 r. podpisaliśmy umowę na budowę parku. Prace budowlane rozpoczęły się w marcu 2024 r.
Za projekt parku i jego budowę odpowiada firma Palmett na podstawie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej, wypracowanej w konsultacjach społecznych w 2016 r. przez zespół biura projektowo-konsultingowego PROINWESTYCJA pod kierownictwem Katarzyny Łowickiej. Koncepcja parku oraz konsultacje zostały wykonane na zlecenie Urzędu Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawa.
- Krzewy posadzone w parku nad POW
- Początek budowy parku nad POW na Ursynowie
- W parku wykonano nasadzenia krzewów: cisów, kaliny, irgi, jaśminowców
- Wizualizacja parku nad POW
- Wizualizacja parku nad POW
- Wizualizacja parku nad POW
- Na terenie parku posadzimy ok. tysiąca drzew, ponad 100 tysięcy krzewów, pnącza, byliny i trawy ozdobne
- Trwa budowa parku nad POW
- Krzewy posadzone w parku nad POW
Budżet inwestycji:
ok. 44 mln zł
Powierzchnia nowego parku:
12,5 ha
Zieleń:
- ok. 1000 drzew, ponad 100 tysięcy krzewów i rośliny okrywowe na powierzchni ponad 30 tys. m2
- byliny i rośliny cebulowe na ponad 11 tys. m2 i trawniki na ponad 38 tys. m2
Mała architektura:
- ponad 300 ławek i krzeseł
- 140 koszy na śmieci
- 82 stojaki rowerowe