Zieleń nad POW – podpisaliśmy umowę na projekt

 

Zarząd Zieleni m.st. Warszawy podpisał umowę na przygotowanie projektu budowlanego i wykonawczego zagospodarowania terenu nad tunelem obwodnicy na Ursynowie. Wartość umowy to 1,2 mln zł. Za jej realizację będzie odpowiadać firma Palmett.

Nad Południową Obwodnicą Warszawy powstanie nowy, rozległy park linearny o długości blisko 2 km, dostępny dla wszystkich mieszkańców. Pojawi się tam około 700 drzew, 28 tys. krzewów, wielogatunkowe łąki kwietne i rabaty bylinowe.

W pierwszej kolejności prace będą skupiały się na ukształtowaniu terenu, nawierzchni i nowej zieleni. Na odcinku od ul. Braci Wagów do Al. Komisji Edukacji Narodowej powstanie nowy plac miejski z fontanną posadzkową obsadzony drzewami, z miejscem przeznaczonym na bożonarodzeniową choinkę. Przewidziano tutaj również rzeźbiarskie zabawki i drewniany podest, z których będą mogły korzystać dzieci.

Oprócz nowych drzew i krzewów zbudowane zostaną alejki i chodniki, pojawi się też oświetlenie i monitoring. Elementem przewodnim projektowanych terenów będzie promenada biegnąca od ul. Pileckiego do ul. Nowoursynowskiej oraz tzw. „żółta wstęga”, meandrująca przez wszystkie odcinki terenu, wykonana z różnych elementów i materiałów, których wspólną cechą jest barwa żółta. „Wstęga” w jednym miejscu będzie nawierzchnią, w kolejnym zmieni się w roślinność, a następnie w element małej architektury czy też element zabawowy, w zależności od miejsca i jego funkcji.

Zieleń nad obwodnicą – harmonogram prac

Projekt na zagospodarowanie terenu nad tunelem POW ma być gotowy w ciągu 12 miesięcy. Ogłoszenie przetargu na prace budowlane planowane jest na początku II kwartału 2023 r., a przewidywany termin zakończenia całej inwestycji to 2024 rok.

Na realizację zadania – łącznie z zaprojektowaniem oraz budową nowego terenu zieleni nad obwodnicą na Ursynowie – zarezerwowano w budżecie m.st. Warszawy w sumie 12,3 mln zł.

 

 

Koncepcja architektoniczno-urbanistyczna zagospodarowania terenu nad tunelem POW została wypracowana przez zespół biura projektowo-konsultingowego PROINWESTYCJA pod kierownictwem Katarzyny Łowickiej. Zespół: arch. kraj. Katarzyna Łowicka (lider), arch. kraj Maja Skibińska, arch. Tomasz Birezowski, arch. Mirosław Falkowski, Zygmunt Użdalewicz. Współpraca: arch. kraj. Anna Lebiedzińska, stud. arch. kraj. Dominik Tyborowski. Koncepcja została zmodyfikowana przez Zarząd Zieleni m.s.t Warszawy.

Pokaż inne artykuły