Zachęcamy do zapoznania się z wytycznymi w zakresie przygotowania dokumentów, które są niezbędne do określenia przez ZZW warunków realizacji inwestycji. Dokumenty należy dołączyć do wniosku. Zwróć uwagę, aby wszystkie części dokumentacji były spójne.
Sprawdź jak złożyć wniosek o określenie warunków realizacji inwestycji.
Przed przygotowaniem projektu zapoznaj się z wytycznymi prowadzenia robót budowlanych i ochrony roślinności.
Opis inwestycji
W części opisowej dokumentacji:
- podaj nazwę inwestycji, rodzaj i zakres robót budowlanych;
- podaj dane adresowe inwestycji – dzielnica, ulica, numery obrębów, numery działek ewidencyjnych;
- opisz sposób prowadzenia robót budowlanych, planowane technologie;
- podaj informacje o niezbędnym do wykonania inwestycji sprzęcie i jego gabarytach;
- podaj planowany sposób zabezpieczenia roślinności;
- podaj liczbę zinwentaryzowanych drzew, liczbę drzew przeznaczonych do zachowania, liczbę drzew przeznaczonych do usunięcia, liczbę drzew przeznaczonych do przesadzenia;
- podaj powierzchnię zinwentaryzowanych krzewów i rabat, powierzchnię krzewów i rabat przeznaczonych do zachowania, powierzchnię krzewów i rabat przeznaczonych do usunięcia, powierzchnię krzewów i rabat przeznaczonych do przesadzenia;
- podaj liczbę drzew planowanych do posadzenia;
- podaj liczbę krzewów do posadzenia i powierzchnię rabat do założenia.
- wykaż załączniki tabelaryczne i graficzne.
Inwentaryzacja zieleni i gospodarka zielenią
Inwentaryzacja zieleni obejmuje zebrane w terenie informacje o roślinności występującej na obszarze planowanej inwestycji oraz w bezpośrednim jej sąsiedztwie (roślinność, na którą inwestycja może oddziaływać). Inwentaryzacja zieleni musi być aktualna, nie starsza niż 6 miesięcy od momentu jej wykonania. W przypadku występowania cennej roślinności, do inwentaryzacji dołącz jej zdjęcia.
Gospodarka zielenią określa czy dana roślina bądź grupa roślin zostanie zachowana, usunięta bądź usunięta poprzez przesadzenie w związku z projektowanymi robotami budowlanymi. Gospodarkę zielenią zaplanuj w fazie koncepcji inwestycji. Późniejszy projekt budowlany i wykonawczy musi uwzględniać zachowanie maksymalnej liczby drzew i krzewów, w tym wszystkich drzew cennych. Przesadzenie drzewa traktuj jako ostateczność z powodu dużego ryzyka jego obumarcia w ciągu kilku lat od posadzenia w nowym miejscu.
Inwentaryzację zieleni i gospodarkę zielenią przedstaw w formie rysunkowej i tabelarycznej.
Część rysunkowa:
- Na aktualny podkład mapy zasadniczej lub na mapie do celów projektowych nanieś umiejscowienie i obrysy pni oraz zasięgi koron drzew, obrysy grup krzewów, pnączy, rabat bylinowych lub cebulowych i obszarów zajmowanych przez trawniki. Rośliny oznacz kolejnymi numerami, które znajdą odzwierciedlenie w części tabelarycznej. Dowolnym czytelnym symbolem lub kolorem zaznacz rośliny przeznaczone do zachowania, usunięcia, usunięcia poprzez przesadzenie.
- Rzuty koron drzew na mapie odwzoruj w skali rysunku.
- Na rysunku przedstaw legendę wszystkich oznaczeń oraz metrykę opracowania wraz z datą jego wykonania.
Przykładowy rysunek inwentaryzacji zieleni i gospodarki zielenią
Część tabelaryczna:
- Przygotuj tabelę inwentaryzacji zieleni i gospodarki drzewostanem zgodnie ze wzorem (docx).
- Przygotuj tabelę wykazu roślin i umieść w niej informacje o: gatunkach drzew i krzewów, powierzchni grup krzewów i rabat bylinowych, obwodzie pni drzew mierzonym na wysokości 5 cm i 130 cm. Scharakteryzuj ogólny stan fitosanitarny, pokrój i statykę drzew. Przedstaw waloryzację (ocenę) zieleni oraz informację o odnotowaniu siedlisk np. gniazd, zasiedlonych dziupli.
- W oddzielnej kolumnie wskaż czy dana roślina bądź grupa roślin zostanie zachowana, usunięta, usunięta poprzez przesadzenie. Podaj przyczynę usunięcia roślin (np. zły stan fitosanitarny, kolizja z inwestycją) oraz sposób zabezpieczenia roślin przeznaczonych do zachowania (wyznaczenie Stref Ochrony Zieleni, prowadzenie robót bezwykopowo, ochrona przed pyłem, podwieszanie gałęzi itp. – więcej na ten temat znajdziesz w wytycznych prowadzenia robót budowlanych i ochrony roślinności).
Przykładowa tabela inwentaryzacji zieleni i gospodarki zielenią
Projekt inwestycji
Projekt inwestycji musi posiadać oznaczenie sposobu prowadzenia robót budowlanych oraz wskazanie sposobów zabezpieczenia zieleni. Na jednym rysunku wraz z inwentaryzacją zieleni i gospodarką zielenią przedstaw w czytelny sposób:
- projekt inwestycji, obszar planowanych robót budowlanych;
- przebieg wygrodzeń Strefy Ochrony Zieleni (SOZ) dla drzew, krzewów i rabat;
- drzewa dla których wskazane jest oszalowanie pnia, ze względu na brak możliwości ustawienia wygrodzenia SOZ;
- lokalizację zaplecza budowy, przenośnych toalet, miejsca składowania materiałów, sprzętów i odkładania urobku z wykopów;
- miejsca postoju pojazdów, maszyn i innych urządzeń, drogi tymczasowe, wjazdy i wyjazdy z terenu inwestycji i placu budowy;
- miejsca, gdzie prace ziemne będziesz prowadził ręcznie lub z użyciem sprężonego powietrza w celu ochrony korzeni roślin.
Dla sieci podziemnego uzbrojenia terenu dodatkowo przedstaw:
- odcinki wykonywane wykopem otwartym z podaniem szerokości i głębokości wykopów;
- odcinki wykonywane technologią bezwykopową oraz lokalizację i wymiary komór technicznych (startowych, odbiorczych, kontrolnych).
Przykładowy rysunek projektu sieci podziemnej
Dla inwestycji drogowych dodatkowo przedstaw:
- miejsca zastosowania alternatywnych rozwiązań projektowych i technologii chroniących korzenie drzew;
- rozwiązania konstrukcyjne i przekroje projektowanych nawierzchni (na oddzielnym rysunku).
Przykładowy rysunek projektu prac drogowych
Odtworzenie roślinności i nasadzenia kompensacyjne
- W przypadku wystąpienia kolizji inwestycji z roślinnością i braku możliwości jej zachowania poprzez zmianę sposobu prowadzenia robót przygotuj projekt nasadzeń kompensacyjnych.
- Zaproponuj kompensację przyrodniczą, która będzie odpowiednia do strat roślin poniesionych podczas inwestycji. Pamiętaj, że stosunek drzew usuwanych do drzew sadzonych oraz powierzchni krzewów usuwanych do sadzonych nie może być mniejszy niż 1:1.
- Pamiętaj, że drzewa i krzewy sadzone w donicach, na zielonych dachach lub stropodachach nie są traktowane jako kompensacja.
- Nasadzenia kompensacyjne nanieś na mapę zasadniczą z istniejącą infrastrukturą techniczną. Podaj gatunki projektowanych roślin i parametry materiału roślinnego (obwód pnia, wielkość pojemnika itp.). Informacje te przedstaw w tabeli.
- Pamiętaj, że opinia ZZW dotycząca sposobu wykonywania robót na terenach zieleni nie jest jednoznaczna z uzyskaniem decyzji administracyjnej zezwalającej na usunięcie drzew lub krzewów.
Przykładowy rysunek projektu nasadzeń kompensacyjnych
Pliki do pobrania