Zachęcamy do zapoznania się z zasadami prawidłowego prowadzenia robót i ochrony roślinności. Stanowią one wytyczne do przygotowania wniosku o określenie warunków realizacji inwestycji, a także samej realizacji prac w terenie.
Podstawowe informacje
- Sposób realizacji prac oraz ochronę zieleni przeznaczonej do zachowania zaplanuj w początkowej fazie projektu inwestycji. Późniejszy projekt budowlany i wykonawczy musi uwzględniać zachowanie w dobrej kondycji zdrowotnej maksymalnej liczby drzew i krzewów.
- Planując wykonywanie prac w sąsiedztwie drzew i krzewów pamiętaj, że są zbudowane z korzeni, pni, pędów i koron. Tworzą całość i jako całość wymagają ochrony na placu budowy.
- Nie ingeruj w systemy korzeniowe drzew. Są one rozległe. Ich zniszczenie spowoduje pogorszenia stanu zdrowotnego drzewa, a nawet może doprowadzić do wykrotu, który zagrozi Tobie i innym użytkownikom terenu.
- Nie planuj robót ziemnych, zaplecza budowy, miejsca składowania materiałów budowlanych, sprzętu i urobku z wykopów w zasięgu rzutu korony drzewa. Pamiętaj, że złe postępowanie na placu budowy może nieodwracalnie zniszczyć drzewa. Za zniszczenie drzewa lub krzewu wymierzane są kary na podstawie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody.
- Dla drzew i krzewów wyznacz i wygrodź Strefę Ochrony Zieleni. Roboty ziemne, zaplecze budowy, materiały budowlane, sprzęt i urobek z wykopów lokalizuj poza wygrodzeniem Strefy Ochrony Zieleni.
- Zapoznaj się ze Standardami ochrony zieleni w procesach inwestycyjnych na terenie m.st. Warszawy.
Szczegółowe wytyczne
Realizując inwestycję stosuj się do następujących wytycznych:
- Wszystkie działania w otoczeniu zieleni prowadź przy udziale specjalisty ds. nadzoru prac w terenach zieleni, posiadającego udokumentowane świadectwem lub certyfikatem kwalifikacje np. inspektora nadzoru terenów zieleni, inspektora nadzoru dendrologicznego, certyfikowanego inspektora drzew.
- Nie ingeruj w systemy korzeniowe drzew. Pamiętaj, że są one rozległe i sięgają poza rzut korony drzewa.
- Wyznacz Strefę Ochrony Zieleni (SOZ), którą wygrodzisz przed przystąpieniem do prac budowlanych. Strefę Ochrony Zieleni dla drzew wyznacz jako rzut korony drzewa powiększony w każdą stronę o min. 1,5 m. Strefę Ochrony Zieleni dla krzewów i rabat wyznacz jako obrys powierzchni zajmowanej przez krzewy i rabaty powiększony w każdą stronę o 0,5 m. Szpalery drzew, grupy drzew i krzewów obejmij jednym ciągłym ogrodzeniem. Pamiętaj, że ogrodzenie nie może utrudniać ruchu na ciągach pieszych i jezdnych. Ustaw je na granicy chodnika i rabaty lub trawnika.
- Ogrodzenie Strefy Ochrony Zieleni o wysokości min. 1,5 m oprzyj punktowo na podłożu i nie przestawiaj do czasu zakończenia robót.
- Szalowanie deskami pni drzew stosuj tylko w przypadku braku możliwości ustawienia wygrodzenia Strefy Ochrony Zieleni. Między powierzchnią pnia a odeskowaniem koniecznie zastosuj materiał amortyzujący ewentualne uderzenia np. rurę PCV (peszel). Deski zamocuj okręcając je drutem. Nie używaj gwoździ i innych materiałów, które mogłyby uszkodzić pień drzewa.
- Zaplecze budowy, miejsca składowania materiałów budowlanych, sprzętu i urobku z wykopów zaplanuj poza Strefą Ochrony Zieleni i poza rzutem koron drzew.
- Tymczasowe drogi budowlane lub miejsca posadowienia maszyn wyznacz tak, aby nie kolidowały z istniejącą roślinnością. Zwróć uwagę na wysokość, na której znajdują się gałęzie drzew.
- W przypadku prowadzenia drogi tymczasowej w terenie zieleni, wprowadź rozwiązania chroniące glebę przed zagęszczeniem opisane w pkt. 5.3 „Standardu ochrony zieleni w procesach inwestycyjnych na terenie m.st. Warszawy”.
- W przypadku kolizji pomiędzy konarami drzew a realizowanymi pracami podwiąż gałęzie drzew. Cięcie gałęzi lub konarów traktuj jako ostateczność. Pamiętaj, że możliwość podwiązania lub przycięcia gałęzi drzew należy uzgodnić z ZZW.
- W przypadku występowania dużego pylenia podczas realizacji prac budowalnych zapewnij ochronę roślinom przed osadzającym się pyłem.
- Jeśli z uzasadnionych przyczyn musisz prowadzić roboty ziemne w obrębie rzutów koron drzew, grup krzewów lub rabat, wykonuj wykopy ręcznie lub z użyciem sprężonego powietrza. Nie przycinaj korzeni o średnicy powyżej 2 cm, a prace prowadź pod stałym nadzorem specjalisty ds. nadzoru prac w terenach zieleni.
Przy realizacji sieci podziemnego uzbrojenia terenu:
- W zasięgu rzutów koron drzew, grup krzewów i rabat stosuj metody bezwykopowe. Komory techniczne (startowe, odbiorcze, kontrolne) lokalizuj poza Strefą Ochrony Zieleni i poza rzutami koron drzew.
- Pamiętaj, że głębokość prowadzenia sieci metodą bezwykopową powinna być nie mniejsza niż 1,5 m, by nie zostały uszkodzone korzenie drzew.
- Sieci uzbrojenia terenu zlokalizowane na terenach zieleni zabezpiecz przed uszkodzeniem przez korzenie istniejących i przyszłych nasadzeń.
Przy realizacji inwestycji drogowych: