Kanały warszawskie to dawne urządzenia melioracji wodnej podstawowej, które służyły rolnictwu odprowadzając nadmiar wód gruntowych lub nawadniając okoliczne pola. Obecnie przebiegają wśród warszawskich osiedli i pełnią funkcje odbiorników wód opadowych i roztopowych, przyrodnicze i krajobrazowe.
Sieć kanałów, rowów czy cieków naturalnych (rzek, potoków, strug) nie ma w Warszawie jednego zarządcy. Część obiektów jest administrowana przez naszą jednostkę, a część przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, spółki wodne, urzędy dzielnic oraz osoby prywatne.
Zarządzamy w sumie 26 kanałami (ponad 60 km).
Lista kanałów, którymi zarządzamy znajduje się w zakładce Tereny wodne.
Warszawskie kanały pełnią bardzo istotną funkcję związaną z gospodarką wodną. Chronią infrastrukturę drogową i tereny mieszkaniowe przed zalaniem To właśnie do kanałów spływają wody opadowe i roztopowe z terenów miejskich. Dlatego kluczowe jest zapewnienie stałej drożności i przepustowości kanałów. W tym celu prowadzimy cykliczne prace utrzymaniowe, by zapewnić swobodny spływ wód ze zlewni.
Kanały w Warszawie stanowią także nieocenione siedliska roślin i zwierząt. Tworzą korytarze ekologiczne umożliwiające migracje zwierząt i pełnią istotną rolę w regulowaniu mikroklimatu w mieście. Stanowią enklawę przyrodniczo-krajobrazową, a z uwagi na położone wzdłuż kanałów ciągi pieszo-rowerowe, są to także atrakcyjne miejsca rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców.
Dwa razy do roku można zaobserwować przy naszych kanałach i na wałach pracowników wykonujących prace konserwacyjne. Są to prace ręczne i mechaniczne, polegające na koszeniu skarp i pasów eksploatacyjnych oraz na usuwaniu roślinności korzeniącej się w dnie (fragmenty roślin pozostawiamy). Ze względów przyrodniczych w kanałach przy wodzie pozostawiamy część roślinności wodnej na wybranych odcinkach kanałów. W trakcie prac naprawiamy skarpy – zasypujemy dziury i wyrwy.
Kanały to urządzenia odprowadzające wody opadowe i roztopowe z terenu miasta. Dlatego muszą być drożne, aby przepłynęły nimi wody podczas deszczy nawalnych czy opadów długotrwałych.
Zabiegi mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa na terenach mieszkalnych zlokalizowanych wzdłuż kanałów. Poprawiają też estetykę przestrzeni.
Drzewa porastające kanały także są pod opieką ZZW. Zlecamy cięcia pielęgnacyjne drzew, usuwamy drzewa jedynie w skrajnych przypadkach, czyli w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia ludzi oraz mienia. W miejscach, gdzie jest to możliwe, wykonujemy nowe nasadzenia.
Podczas prac szczególną uwagę zwracamy na bezpieczeństwo zwierząt, by nie naruszać ich miejsc lęgowych.
Nadzorujemy funkcjonowanie Stacji Pomp Gocław Bluszcze Przepompownia, służącej ochronie przeciwpowodziowej dla znacznej części prawobrzeżnej Warszawy. Jest to pompownia wód otwartych ze zlewni Kanału Nowa Ulga, Wawerskiego, Kawęczyńskiego, Rembertowskiego oraz innych mniejszych dopływów.