Ikonka głównej strony
 ―
Nasze działania
 ―
Wody
Udostępnij Ikonka udostępniania facebook Ikonka udostępniania platforma X Ikonka kopiowania linkLink skopiowany Ikonka drukuj

Jak zatrzymujemy wodę w mieście

Ogrody deszczowe

Przypominają zwyczajny ogród, ale są o wiele bardziej złożonym projektem. Składają się głównie z takich gatunków roślin, które są nie tylko ozdobą, ale także oczyszczają wodę. Głównym zadaniem ogrodów deszczowych jest zbieranie i wykorzystywanie wody opadowej z pobliskich terenów, w tym z powierzchni utwardzonych. Mogą być zaprojektowane zarówno jako rozwiązanie filtrujące wodę opadową, jak i rozwiązanie szczelne, pełniące głównie funkcję retencyjną. Ogrody deszczowe zwiększają różnorodność biologiczną, ponieważ stają są miejscem przyjaznym dla małych zwierząt i owadów.

Ogrody deszczowe w mieście poprawiają komfort życia i zdrowia ludzi, ograniczając powstawanie w lecie miejskich wysp ciepła i zmniejszając ilość wód deszczowych spływających do przepełnionych kanalizacji. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej roślinności oraz warstw filtrujących podłoża, ogród deszczowy może wstępnie oczyścić wodę i wprowadzić ją do głębszych warstw gleby. W ten sposób woda opadowa zostaje zatrzymana w krajobrazie. Jeżeli warunki gruntowe nie sprzyjają wsiąkaniu wody (np. mamy do czynienia z glebą gliniastą lub inną powierzchnią nieprzepuszczalną), ogród deszczowy można urządzić w pojemniku lub w wersji szczelnej w gruncie.

Lokalizacje ogrodów deszczowych nie są przypadkowe – wybieramy miejsca, w których jest problem z właściwym zagospodarowaniem wody opadowej. Dlatego tworzymy ogrody przy ulicach, np. ul. Płochocińskiej, których zadaniem jest przechwycanie wody z jezdni.

Utworzyliśmy także ogród deszczowy w rejonie ul. Olszynki Grochowskiej przy Kanale Kawęczyńskim (Praga-Południe). Tutaj woda opadowa z utwardzonych nawierzchni betonowych odprowadzana była bezpośrednio do kanału i dalej do Wisły. W taki sposób tracimy wodę z miasta, zamiast ją zagospodarować. Ogród ten przechwytuje wodę z chodników, zasila rośliny w ogrodzie, a jedynie nadmiar wody powstający podczas ulewy odprowadzany jest do kanału. Celowo umieściliśmy ogród w rejonie mostku, gdzie spaceruje dużo mieszkańców – w ten sposób edukujemy, jak można oszczędzać wodę miejską.

Takie ogrody stworzyliśmy m.in. na Białołęce i Pradze-Południe, a także w pasach drogowych i parkach, które zostały poddane przebudowie – Pole Mokotowskie, Park. Im.  Cichociemnych Spadochroniarzy AK i Park Akcji „Burza”, także w ramach realizacji projektów z budżetu obywatelskiego.

W 2022 r. w ramach Budżetu Obywatelskiego zrealizowaliśmy dwa projekty dotyczące ogrodów deszczowych, w formie skrzynek roślinnych zasilanych wodami opadowymi z rynien budynków. Wybrano 6 lokalizacji, dla których wykonano ponad 50 skrzyń z ogrodami deszczowymi. Lokalizacje to głównie szkoły i przestrzeń miejska ogólnodostępna.

Rośliny posadzone przy ulicy, obsypane kamyczkami.

Ogród deszczowy wraz z łąką kwitną przy ul. Rosoła.

Działania na kanałach

Na wybranych kanałach zakładamy urządzenia piętrzące i sterujące przepływem wody. Zmieniamy tym samym funkcje kanałów z drenującej (odprowadzającej wodę) na nawadniającą. W podpiętrzonych kanałach powstaje magazyn wody istotny dla przyrody, siedlisk gatunków roślin i zwierząt. Zasilamy tym samym w wodę rośliny w strefie przybrzeżnej, ograniczamy odpływ wody z miasta, zasilamy wody gruntowe i zwiększamy retencję. Pamiętamy jednak, że zmiany klimatu powodują także częstsze występowanie okresowych deszczy o charakterze nawalnym. Kanały muszą więc być przygotowane na odprowadzenie wód opadowych i przeprowadzenie gwałtownych wezbrań. Dlatego przeprowadzane przez nas piętrzenia wód nie są wysokie, aby pozostawiona przepustowość kanału pozwalała na przyjęcia ewentualnych gwałtownych opadów.

Ograniczamy odpływ wód płynących kanałami warszawskimi do Wisły, przekierowujemy wody płynące w kanałach do miejsc, gdzie jest ona bardziej potrzebna. Zbiorniki wodne to w dużym stopniu naczynia połączone – dzięki zabiegowi spiętrzania wody w kanałach, możemy wpływać na poziom wody w jeziorach czy stawach, co także ma pozytywny wpływ na środowisko.

Budujemy zastawki, które pomagają w retencji wody. Retencja wody jest ważna, ponieważ dzięki ograniczeniu odprowadzania wody z gleby poprawia się poziom wód gruntowych, a w efekcie zwiększa się zasób wód podziemnych. Korzystają na tym zwierzęta. Zatrzymywanie wody w gruncie nie tylko poprawia warunki przyrodnicze terenu, jest ważne także ze względu na niwelowanie negatywnych skutków zmian klimatu.

Tam, gdzie występuje niewielkie ryzyko lokalnych podtopień, nie kosimy roślin wodnych.

Działania na zbiornikach

Dbamy o odpowiedni dopływ wody do zbiorników i konserwujemy je, ograniczamy odpływ wody.

Przy napełnianiu wodą sztucznych zbiorników na terenie parków i skwerów, szczególne ważne jest jak największe ograniczenie straty wody pobieranej z sieci miejskiej, tak by nie pogarszać trudnej sytuacji związanej z suszą hydrologiczną. W celu zminimalizowania obciążenia sieci wodociągowej zwiększonym poborem wody, napełnianie zbiorników odbywa się w wydłużonym okresie, z jak najmniejszym dopustem wody.

Dbamy o czystość wody w zbiornikach. Cyklicznie prowadzimy badania jakości wody, dzięki którym możemy prowadzić działania przywracające równowagę biologiczną środowiska wodnego.

Staw, w wodzie dwie wydzielone strefy obsadzone roślinnością.

Nasadzenia roślin wodnych wspierające oczyszczanie wody na Stawach Brustmana.

W ramach zadań ZZW związanych z odtworzeniem retencji w mieście zrealizowaliśmy z GPOOS projekt w latach 2021-22 pn. „Wykonanie ujęć wód z koryta Potoku Służewieckiego w celu przywrócenia funkcji retencyjnej 10 stawom w Dolinie Służewieckiej położonej na terenie dzielnicy Mokotów i Ursynów m.st. Warszawy. Odtworzenie retencji w zbiornikach Doliny Służewskiej poprzez wykonanie 2 ujęć wód zasilających z Potoku Służewieckiego. Odtworzenie retencji wody na poziomie na poziomie 27 tys. m3″.

Zobacz również

Kontakt
Skontaktuj się z nami
Miejskie Centrum Kontaktu 19115Miejskie Centrum Kontaktu 19115


Powiązane treści
Zobacz więcej
Aktualności nr
Wygrodziliśmy maty wegetacyjne z roślinami na Polu Mokotowskim
Aktualności nr
Odławiamy inwazyjne gatunki obce, by chronić rodzimą przyrodę
Aktualności nr
Ważna informacja o ptakach w parku Promenada


NA SKRÓTY
Wydanie opinii
Nieruchomości
Zamówienia publiczne
Pracuj z nami
FAQ
Warszawa 19115
Miejski Serwis Mapowy Warszawa 19115