Ikonka głównej strony
 ―
Nasze działania
 ―
Inwestycje
Udostępnij Ikonka udostępniania facebook Ikonka udostępniania platforma X Ikonka kopiowania linkLink skopiowany Ikonka drukuj

Skwer Krasińskiego

Skwer Krasińskiego na Żoliborzu powstał w grudniu 2024 r. po południowej stronie pasa drogowego ul. Krasińskiego – na odcinku od ul. Broniewskiego do ulicy dojazdowej przy ul. Krasińskiego 69. To realizacja projektu z budżetu obywatelskiego. Na skwerze można spacerować nowymi alejkami, przysiąść na ławkach pod pergolami czy zagrać w warcaby przy stolikach do gier. Dla dzieci stworzyliśmy strefę zabaw. Dużym atutem skweru jest różnorodna zieleń – łącznie ponad 100 gatunków roślin.

Aktualności

Dużo zieleni, nowe ławki i latarnie

Pierwszy odcinek skweru powstał w miejscu dzikiego parkingu. Ten teren zmienił się nie do poznania – posadziliśmy 24 drzewa oraz kilka tysięcy roślin – krzewów, bylin i roślin cebulowych.

Teren drugiego odcinka skweru jest bardzo urozmaicony. Zachowaliśmy dotychczasowe drzewa, posadziliśmy też 56 nowych, m.in. grusze, sosny czarne, jabłonie i modrzewie japońskie. Można zobaczyć krzewy, byliny, trawy ozdobne i pnącza. Zieleń rośnie m.in. na specjalnie usypanych pagórkach. Założyliśmy również wieloletnie łąki kwietne.

Na skwerze pojawiły się betonowe półkule otoczone bezpieczną nawierzchnią i trejaże, na których wiosną będą pięły się pnącza. Spacerowicze mogą przysiąść na ławkach i przy nowych stolikach rozegrać np. partyjkę szachów. W ramach prac zamontowaliśmy też nowe śmietniki, a cały główny ciąg pieszy został oświetlony nowymi latarniami.

Trzeci i czwarty odcinek skweru, które zostały zrealizowane jako ostatnie, obejmują teren od ul. Przasnyskiej do ulicy dojazdowej przy ul. Krasińskiego 69. Na obu odcinkach pojawiły się nowe alejki, nowe oświetlenie i mała architektura – ławki (w tym ławki bujane), stoliki z ławkami i śmietniki.
Ponadto na trzecim odcinku powstała instalacja „pociągu” z miejscami do siedzenia, nawiązująca do dawnej bocznicy kolejowej zlokalizowanej w obecnym miejscu skweru. Obok ustawiliśmy drewniane bale do zabawy dla dzieci. Pojawiła się również pergola, która będzie obrośnięta w przyszłości pnączami. Na tym odcinku posadziliśmy 10 drzew, ponad 1100 krzewów oraz ponad 600 bylin. Natomiast na 4. odcinku, który realizowaliśmy w ramach opcji powstało miejsce na polanę rekreacyjną dla mieszkańców.

Nowe alejki, ponad 120 drzew i kilkanaście tysięcy roślin

Wiosną na terenie skweru będzie można podziwiać ponad 100 gatunków roślin. Posadziliśmy 123 drzewa – (m.in. grusze, głogi, świerki, sosny czy lipy), niemal 7800 krzewów (m.in. irgi, trzmieliny, róże, graby), ponad 5800 bylin i ponad 1500 roślin cebulowych (np. narcyzy, tulipany). Wiosną będzie można również podziwiać wielobarwne, pachnące łąki, pnącza oraz trawy ozdobne (np. miskanty chińskie, sesleria jesienna).
 
Najwięcej drzew – 56 sztuk – pojawiło się na drugim odcinku skweru od ul. A. German do ul. Przasnyskiej. Teren tego odcinka jest bardzo urozmaicony – zieleń rośnie m.in. na specjalnie usypanych pagórkach. Na skwerze pojawiły się betonowe półkule otoczone bezpieczną nawierzchnią i trejaże – drewniane konstrukcje, na których wiosną będą pięły się pnącza.
 
Za prace budowlane odpowiadała pracownia AKG Architektura Krajobrazu. Projekt i wizualizacje przygotowała firma Proinwestycja Katarzyna Łowicka.

Położenie i obszar skweru

Nowy skwer powstał w pasie drogowym wzdłuż ul. Krasińskiego – na odcinku od ul. Broniewskiego do ulicy dojazdowej przy ul. Krasińskiego 69.

Inwestycja realizowana była etapami, dlatego projekt budowy skweru podzielono na 4 odcinki:

Harmonogram

Postępowanie na wykonanie prac budowlanych zostały rozstrzygnięte w marcu 2023 r, a w sierpniu rozpoczęto roboty. Pierwszy i drugi odcinek skweru zostały udostępnione mieszkańcom kolejno w maju i październiku 2024 r. Prace na trzecim i czwartym odcinku, od ul. Przasnyskiej do ul. Krasińskiego 69 – zostały zakończone w grudniu 2024 r.


Inwestycja w liczbach

Koszt inwestycji:
5 786 492 zł (zamówienie podstawowe i opcje)

Zieleń:

  • 123 drzewa
  • zieleń niska (krzewy, byliny, cebule) – 15 171 szt.

Mała architektura:

  • ławki warszawskie – 64 szt.
  • kosze na śmieci – 49 szt.
  • stojaki rowerowe – 21 szt.
  • ławki z bujanym siedziskiem – 4 szt.
  • stoliki – 4 szt.
  • latarnie – 47 szt.
  • stół do gier – 2 szt.
  • trejaże – 3 szt.
  • pergola – 1 szt.

Prace budowlane:
AKG Architektura Krajobrazu

Projekt i wizualizacje:
PROINWESTYCJA Katarzyna Łowicka



NA SKRÓTY
Wydanie opinii
Nieruchomości
Zamówienia publiczne
Pracuj z nami
FAQ
Warszawa 19115
Miejski Serwis Mapowy Warszawa 19115