Zwycięski projekt na park im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK

Konkurs na projekt zagospodarowania parku przy Górce Kazurce rozstrzygnięty! W zwycięskiej propozycji znajdziemy nadwodne mostki, place zabaw i trasy zjazdowe. Przewidziany jest także pawilon, w którym będą organizowane wydarzenia związane z historią patronów terenu zieleni.

– Propozycja pracowni wpisuje się w klimat tego miejsca i otuliny Lasu Kabackiego. Warszawiacy będą mieli kolejną zieloną przestrzeń do wypoczynku i rekreacji. W nagrodzonej pracy znalazły się proekologiczne rozwiązania, m.in. elementy placów zabaw wykonane z materiałów przyjaznych przyrodzie. Okresowy strumyk pozwoli zatrzymać wodę deszczową, która nawodni rośliny – powiedziała Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.

– Zarówno najmłodsi jak i dorośli znajdą tu coś dla siebie. Zachowamy też miejsce na aktywności sportowe, które już wcześniej upodobali sobie mieszkańcy. Zapraszam również na dyskusję o nagrodzonej propozycji projektantów – powiedział Robert Kempa, burmistrz Ursynowa.

Zwycięska koncepcja zaaranżowania park im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK wyróżnia się wykorzystaniem naturalnego charakteru przestrzeni – znajduje się w niej bujna roślinność oraz mała architektura wykonana z naturalnych materiałów. Wizja projektantów opiera się na górce i lesie, przewidziane są punkty widokowe i zacieniona strefa z gęsto zasadzonymi krzewami. Zieleń wycisza część parku dedykowanej dzieciom, sympatykom relaksu w otoczeniu zieleni od strefy przeznaczonej fanom sportu i rekreacji.

Szczyty i zbocza Górka Kazury to popularny teren miłośników rowerów. Jako, że jego część jest również korytarzem dla spacerujących projektanci zaproponowali specjalne ścieżki. Mostek za skłonem wzgórza pozwoli bezpiecznie przejść wzdłuż Góry Trzech Szczytów i dostać się na punkt widokowy. Przy trasach zjazdowych posadzone zostaną rzędy roślin, które wyznaczą tory do treningów rowerowych, jazdy na sankach czy biegania.

„Słuchaliśmy potrzeb wszystkich użytkowników tego terenu”

Centralną strefę wielofunkcyjną tworzą trzy połączone polany. Znajduje się tu plac z pawilonem, rzeka okresowa i place zabaw z ławeczkami. W pawilonie znajdzie się punkt gastronomiczny, wypożyczalnia sprzętu sportowego i toalety. Ta część stanie się sercem sąsiedzkich spotkań i przestrzenią wydarzeń związanych z patronami parku, takimi jak Dni Cichociemnych.

– Słuchaliśmy potrzeb wszystkich użytkowników tego terenu. Mieszkańcy oczekiwali, by nowa przestrzeń nie była ułożonym parkiem w stylu angielskim, tylko wyróżniała się wolną, dziką naturą – powiedział Krzysztof Górnicki, p.o. dyrektora Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Cały teren zieleni jest otwarty, pozbawiony zbędnych ogrodzeń i barier, przyjazny dzieciom, seniorom i osobom z niepełnosprawnościami. Latem ubiegłego roku mieszkańcy przekazywali swoje sugestie na temat aranżacji ursynowskiej przestrzeni. Na początku 2019 r. warszawscy ogrodnicy z Zarządu Zieleni ogłosili konkurs na zagospodarowanie parku, a pierwsze miejsce zajęła propozycja pracowni eM4. Zwycięzcy otrzymają 50 tys. zł nagrody i zostaną zaproszeni do przygotowania dokumentacji projektowej.

Więcej informacji o konkursie tutaj.

II nagrodę otrzymała R.S. Architektura Krajobrazu Dorota Rudawa (40 tys. zł), a III – Natalia Budnik, Simone de Iacobis, Małgorzata Kucewicz (20 tys. zł). Wyróżniona została praca TOMCAT.ARCH.DESIGN Tomasza Olszewskiego.

Wszystkie projekty będzie można zobaczyć na wystawie w foyer Areny Ursynów, w dniach 4-6 czerwca, w godz. 10.00-18.00. We wtorek, 4 czerwca, o godz. 18.00 zaplanowana jest otwarta dyskusja dotycząca rozwiązań, które zostały zaproponowane w zwycięskiej pracy.

Inwestycja prowadzona jest w ramach projektu „Utworzenie terenów zieleni o symbolice historycznej na obszarze m.st. Warszawy”. Dzięki dofinansowaniu Unii Europejskiej w stolicy powstaną trzy parki: Fort we Włochach, park wokół kopca Powstania Warszawskiego na Czerniakowie oraz Park im. Cichociemnych na Ursynowie. Budżet całego projektu unijnego to 28 826 960, 00 PLN, w tym dofinansowania 21 612 916,00 zł.

I Nagroda – eM4 Marcin Brataniec

Opis i plansze nagrodzonej koncepcji dostępne są tutaj.

 

II Nagroda – RS Architektura Krajobrazu Dorota Rudawa

CZĘŚĆ OPISOWA PARK CICHOCIEMNYCH

Plansza 1

Plansza 2

Plansza 3

Plansza 4

Plansza 5

Plansza 6

Plansza 7 

Plansza 8

 

III Nagroda Natalia Budnik, Simone de Iacobis, Małgorzata Kucewicz

Część opisowa

Plansza 1

Plansza 2

Plansza 3

Plansza 4

Plansza 5

Plansza 6

Plansza 7

Plansza 8

Plansza 9

 

Pokaż inne artykuły