Ikonka głównej strony
 ―
Nasze tereny
 ―
Parki
Udostępnij Ikonka udostępniania facebook Ikonka udostępniania platforma X Ikonka kopiowania linkLink skopiowany Ikonka drukuj

Park Mirowski

Park Mirowski – piękne rabaty i aleje pełne drzew. Park Mirowski to zaciszne miejsce pełne drzew i wielobarwnych kwiatów, które służy osobom udającym się na zakupy lub posiłek w pobliskich halach, okolicznym mieszkańcom i dzieciom odwiedzającym duży plac zabaw.

Teren parku

Niewielki park (5,35 hektara) powstał po wojnie, nazwę zyskał od dwóch pobliskich hal targowych i gastronomicznych, które powstały na przełomie XIX i XX w., podczas powstania warszawskiego zostały spalone, a po wojnie je odbudowano. Park został założony na terenach dawnych zabudowań. czyli jest terenem powstałym na gruzach Warszawy. Składa się z dwóch części: zachodniej obejmującej Aleję Drzewieckiego oraz wschodniej – Placu za Żelazną Bramą, gdzie stoi pomnik Tadeusza Kościuszki.

Ozdobny parter ogrodowy na osi przed Pałacem Lubomirskich.

Fauna

Po zakupach w halach lub podczas spaceru znajdziemy tu chwilę wytchnienia w cieniu drzew. Park jest bardzo bogaty w drzewostan w przeważającej mierze składający się z lip i klonów w różnych odmianach. Sporo jest też tu kasztanowców, jesionów i buków pospolitych. W ostatnich latach posadziliśmy 5 jabłoni ozdobnych i 3 lipy drobnolistne.Aleja Drzewieckiego będąca jego osią jest układem dwóch alejek z rzędami ławek parkowych z biegnącą pośrodku rabatą obsadzoną bylinami m.in. anemonami, barwinkami i brunerami oraz roślinami cebulowymi. Zobaczymy tu uroczą, niebiesko kwitnącą śnieżycę syberyjską otoczoną niskim żywopłotem z porzeczki alpejskiej. Na terenie parku są dwie rabaty z roślin sezonowych – pierwsza od strony ul. Jana Pawła II obsadzana jest na wiosnę białymi narcyzami. W drugiej rabacie – od ul. Marszałkowskiej, przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki – możemy zobaczyć kompozycję tulipanów z roślinami wiosennymi.

Sztuka i historia

Na terenie parku w 2019 r. odsłonięto pomnik legendarnego trenera Feliksa „Papy” Stamma (1901-1976) – wielkiego pięściarza, sędziego i trenera bokserskiego. Lokalizacja pomnika nie jest przypadkowa – chciano w ten sposób upamiętnić zdobycie przez polskich pięściarzy dziewięciu medali na mistrzostwach Europy w maju 1953 r. organizowanych w pobliskiej Hali Gwardii. Od września 2017 r. w tym budynku działa też Muzeum Boksu im. Feliksa Stamma. Oprócz tego w parku w rejonie ulicy Granicznej znajduje się pomnik warszawskiej Syrenki autorstwa Ryszarda Kozłowskiego.


Informacje ogólne

Nazwa: Park Mirowski
Lokalizacja: Dzielnica Śródmieście, rozciąga się wzdłuż Osiedla za Żelazną Bramą od ulicy J. Pawła II do ul. Marszałkowskiej, od północy graniczy z terenami targowiska Hali Mirowskiej, Hali Gwardii oraz Pałacu Lubomirskich; zobacz na mapie
Godziny otwarcia: całodobowy
Powierzchnia: 5,35 ha
Styl: park wypoczynkowo-rozrywkowy
Okres powstania: lata 60 XX w.
Ochrona konserwatorska: tak


Atrakcje i udogodnienia
  • 100 ławek
  • siłownia plenerowa
  • plac zabaw z ciekawym układem zielonego pagórka


NA SKRÓTY
Wydanie opinii
Nieruchomości
Zamówienia publiczne
Pracuj z nami
FAQ
Warszawa 19115
Miejski Serwis Mapowy Warszawa 19115