


Park Janiny Porazińskiej
Park im. Janiny Porazińskiej – to magiczne, zielone miejsce na Powiślu, w którym najmłodsi mieszkańcy Warszawy mogą odkryć rzeźby postaci z bajek znanej pisarki i spacerować alejkami, które noszą bajkowe nazwy.
Teren parku
Obecną nazwę parku nadano w 2011 r., w 40. rocznicę śmierci Janiny Porazińskiej (1882-1971) – pisarki, poetki i tłumaczki, która współredagowała czasopisma dziecięce „Przyjaciel dzieci”, „Promyk” i „Promyczek” i mieszkała właśnie w tej części miasta.

W parku rośnie wiele starych drzew, które zapewniają cień w słoneczne dni.
Flora
Idąc ulicą Ludną zwróćcie uwagę na imponujące rabaty bylinowe i trawy ozdobne – posadzone zostały podczas przebudowy drogi przez Zarząd Dróg Miejskich, a opiekują się nimi nasi ogrodnicy. Wchodząc do parku od tej ulicy wiosną i latem zobaczymy polanę z bujną, soczystą trawą i okazałe robinie akacjowe. Aż ma się ochotę położyć i popatrzeć w niebo lub na korony drzew. W tym miejscu otacza nas krąg fundamentów obudowy zbiorników z gazem – pozostałość po pierwszej warszawskiej gazowni, którą zbudowano tu w 1856 r. (w grudniu tego roku mieszkańcy Warszawy po raz pierwszy ujrzeli światło gazowe).
Pobyt w parku uprzyjemnia widok pięknych róż okrywowych 'Marathon’ oraz ‘The Fairy’ – o ciemnoróżowej i amarantowej barwie posadzonych w 2017 r. w ramach realizacji projektu z budżetu obywatelskiego przy alejce „Psotki i Śmieszki”. W ramach tego samego projektu przy placu zabaw postawiliśmy również dwa stoły do gry w szachy, ławki i kosze na śmieci.
Warto zwrócić uwagę na „drzewa pamięci” – 8 grabów posadzonych w pobliżu ulicy Kruczkowskiego i al. 3 Maja. Upamiętniają Wojciecha Młynarskiego, Zbigniewa Religę, Zofię Czerwińską i inne wybitne osoby związane z Powiślem. Projekt z budżetu obywatelskiego zrealizowaliśmy w 2021 r.
W parku, oprócz wspomnianych robinii, możemy podziwiać wiele atrakcyjnych drzew – klony zwyczajne i jawory, kasztanowce białe, jesiony wyniosłe, graby pospolite, klony Ginnala i dęby. W ciągu ostatnich dwóch lat posadziliśmy 2 klony jawory ‘Wredei’, klon czerwony, grab pospolity i 4 śliwy purpurowe.
Gdy zrobi się cieplej rzućcie okiem na piękne hortensje bukietowe rosnące naprzeciwko placu zabaw. Ale z krzewów warto też wymienić pęcherznice kalinolistne, forsycje, tawuły japońskie, suchodrzewy, derenie białe, krzewuszki wspaniałe, bzy czarne i żylistki.
- W parku znajduje się ciekawy drzewostan.
- Aleja parkowa w odsłonie jesiennej.
- Park ten poza funkcją wypoczynkową i spacerową, znajduje się także na ciągu komunikacjom.
- W parku rośnie wiele starych drzew, które zapewniają cień w słoneczne dni.
- Park położony jest na Powiślu i chętnie jest odwiedzany przez okolicznych mieszkańców.
- Alejki noszą bajkowe nazwy.
Nazwa: Park im. Janiny Porazińskiej
Lokalizacja: między ulicami Ludną, Kruczkowskiego i al. 3 Maja; zobacz na mapie
Godziny otwarcia: całodobowy
Okres powstania: 2011 r.
- siłownia plenerowa
- boisko na trawie