Park im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK – na rowerze i pieszo wokół „Górki Kazurki”. Po przebudowie parku zakończonej przez naszą jednostkę w 2023 r. w parku jest więcej zieleni, nowy plac zabaw, alejki i ścieżki rowerowe.
Park zlokalizowany jest w rejonie ul. Perkalowej, Belgradzkiej, Pileckiego, Gminnej, na północnym skraju Lasu Kabackiego. Dzięki przebudowie parku pojawiła się tu nowa zieleń – posadziliśmy 337 drzew rodzimych gatunków i 5 tys. m2 krzewów.
Park stał się dostępny dla różnych grup mieszkańców. Rowerzyści i spacerowicze mogą korzystać z nowej trasy będącej połączeniem z Lasem Kabackim. Pojawiło się wiele miejsc do wypoczynku – oryginalne siedziska w kształcie łezki, ławki z drewnianych kłód oraz tradycyjne już ławki warszawskie. W zmodernizowanym parku można skorzystać też z nowej altany i dużej polany położonej przy stoku „Górki Kazurki”. Dwie altany oraz „psi park” zostały przeniesione do lasu, popularnie nazywanego „brzózkami”. Do „psiego parku” prowadzi wygodna nowa ścieżka. W parku są też nowe latarnie i kosze na śmieci.
Dzieci mogą bawić się na nowym placu zabaw, który zlokalizowano w dwóch strefach – nasłonecznionej i zacienionej. Do dyspozycji mieszkańców jest też istniejąca wcześniej siłownia plenerowa.
Na szczycie „Górki Kazurki”, po zachodniej stronie, powstał punkt widokowy. Można stamtąd zobaczyć panoramę parku i skorzystać z tablicy z mapą tego miejsca. Użytkownicy parku mogą też odwiedzić dwie ścieżki dydaktyczne: historyczną, poświęconą legendarnej formacji Cichociemnych oraz przyrodniczą.
Wśród posadzonych przez nas drzew są brzozy, dęby, klony polne, śliwy wiśniowe, grusze pospolite, wierzby, jarzęby mączne. Duże drzewa – wierzby czy klony pospolite – pojawiły się m.in. wzdłuż trasy rowerowej. W parku można również zobaczyć np. dereń jadalny, głogi jednoszyjkowe, jeżyny, porzeczki czy trzmieliny brodawkowate. Na terenie ogrodów deszczowych wykonano nasadzenia rabat bylinowych.
Teren parku liczy ponad 17 ha, z których ponad 10 zostało objętych inwestycją dofinansowaną ze środków unijnych. Przebudowę parku poprzedziły konsultacje społeczne w 2018 r. Zgodnie z postulatami mieszkańców, miejscy ogrodnicy zachowali naturalny, łąkowy charakter tego miejsca. Wszystkie prace budowlane zostały przeprowadzone z poszanowaniem lokalnej przyrody i wymaganiami dla Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, do którego należy park. Na jego terenie pozostawiliśmy także rzadziej koszone strefy, ostoje dzikiej przyrody.
Projekt przebudowy parku wykonała eM4 Pracownia Architektury Brataniec. Prace budowlane zrealizowała firma AG-Complex.
Zadanie inwestycyjne pn. Utworzenie terenów zieleni o symbolice historycznej na terenie Parku Cichociemnych realizowane było w ramach projektu nr POIS.02.05.00-00-0116/16 pn. Utworzenie terenów zieleni o symbolice historycznej na obszarze m.st. Warszawy, współfinansowanego z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
Nazwa: Park im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK
Lokalizacja: Ursynów; zobacz na mapie
Okres powstania: 2016 r.
Powierzchnia: 17,82 ha
Godziny otwarcia: całodobowy