Park Dolinka Służewska – malowniczy zakątek pełen dzikiej przyrody. Możecie tu spacerować nad stawami, które napełniliśmy wodą i pobawić się ze swoimi pociechami na naturalnym placu zabaw wśród zieleni. W parku prowadzimy działania, które mają na celu wspieranie różnorodności biologicznej – schronienie znajduje tu wiele gatunków ptaków, swoje żeremia mają tu również bobry.
Park powstał w drugiej połowie XX w., zaprojektował go architekt krajobrazu prof. Longin Majdecki. Jego serce stanowi Potok Służewiecki (obecnie opiekuje się nim Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie) w dolinie dawnej rzeki nazywanej w przeszłości Służewką lub Sadurką, pomiędzy ul. Puławską i ul. Nowoursynowską.
W parku działa Służewski Dom Kultury – zbudowano go na wzór dawnych, służewskich siedlisk, wyposażając go w ogród warzywny i zagrodę dla kóz. Jest to miejsce wielu ciekawych wydarzeń kulturalnych i przyrodniczych. Obiekt świetnie wpisuje się w krajobraz Dolinki.
Do niewątpliwych zalet parku należą jego naturalność i urokliwy charakter. Dominują tu wierzby i topole. Na terenie parku zrealizowaliśmy kilka projektów z budżetu obywatelskiego – w 2022 r. posadziliśmy na terenie parku 56 drzew oraz 150 krzewów. Zasialiśmy również łąkę kwietną na obszarze ok. 0,5 ha.
Wszystkie prace ogrodnicze w parku realizowane są zgodnie z raportem BioBlitz z 2019 r. Ta inwentaryzacja przyrodnicza, z udziałem mieszkańców i ekspertów, potwierdziła wysoką wartość przyrodniczą parku. Na terenie Dolinki stwierdzono m.in. pozostałości zbiorowisk roślinnych typowych dla terenów zalewowych oraz cenne gatunki zwierząt, w tym 4 gatunki płazów oraz chronione gatunki motyli.
Na terenie parku wykonujemy prace związane przede wszystkim z bezpośrednim bezpieczeństwem mieszkańców. Teren parku koszony jest do 3 razy w roku, z koszenia wyłączamy tereny o szczególnych walorach przyrodniczych, dzięki czemu możemy podziwiać ostoje przyrody. W tym roku skosiliśmy tylko ścieżki w miejscach przedeptów oraz łąkę, na której na początku lipca odbyły się zawody sportowe dla najmłodszych. Nie tniemy tu krzewów, żywopłotów, a wszelki urobek powstały podczas prac pozostaje na terenie parku.
W 2022 r. zrealizowaliśmy projekt, którego celem było napełnienie stawów, w których brakowało wody (łącznie stawów w parku jest 11, problem niedoboru wody występował w kilku z nich). Zbudowaliśmy również dwa ujęcia wody z Potoku Służewieckiego. Dzięki tym działaniom powstrzymaliśmy degradację przyrodniczą zbiorników, podczyściliśmy wodę w naturalnych trzcinowiskach, stworzyliśmy miejsca retencji dla wód powierzchniowych oraz zwiększyliśmy różnorodność biologiczną parku.
Ptaki lubią Dolinkę – gatunki wodne znajdują schronienie wśród szuwarów, miejsce na gniazdowanie i pokarm. W 2023 r. mogliśmy podziwiać m.in. rodziny kokoszek, których populacja w tym miejscu się rozrasta, łyski, trzciniaka, łozówkę, dzwońca, kosy, bogatki, mazurki, liczne kaczki krzyżówki oraz łabędzia. W 2022 r. podczas inwentaryzacji ptaków przeprowadzonej przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) na zlecenie naszej jednostki, w parku Stwierdzono obecność 98 gatunków ptaków, z czego 47 stanowi gatunki lęgowe. Część tych gatunków podlega ochronie międzynarodowej i są wymienione w załączniku I Dyrektywy Ptasiej, np. błotniak stawowy, zimorodek. Gatunki lęgowe, które zostały ujęte w dyrektywie, to bączki i dzięcioły białoszyje.
Zaobserwowano również 10 gatunków ujętych na Czerwonej liście ptaków Polski (CLPP), z czego 3 odbywały lęgi w parku: głowienka, słowik szary i muchołówka żałobna. Na tak bogaty skład gatunkowy duży wpływ ma różnorodność siedlisk: zadrzewienia, potok, stawy, szuwary, ziołorośla, krzewy, sad i martwe drzewa.
Z myślą o skrzydlatych mieszkańcach Dolinki powiesiliśmy wiele budek lęgowych, w ramach realizacji projektów z budżetu obywatelskiego.
W ostatnich latach w ramach realizacji projektów z budżetu obywatelskiego stworzyliśmy miejsce wypoczynku-plac wejściowy wśród zieleni przy ul. Nowoursynowskiej oraz naturalny plac zabaw, który nawiązuje do historii tego terenu, czyli krajobrazu wsi Służew. W zachodniej części parku można skorzystać z drewnianych hamaków. Swój plac zabaw w Dolince mają również psy.
Nazwa: Park Dolinka Służewska
Lokalizacja: ograniczony ulicami Dolina Służewiecka od południa i wschodu, Bacha od północy, aleją Wilanowską od północnego wschodu i ulicą Puławską od zachodu. We wschodniej części jest przecięty ulicą Nowoursynowską; zobacz na mapie
Godziny otwarcia: całodobowy
Powierzchnia: ok. 26 ha
Okres powstania: lata 70. XX w.
Inwentaryzacje: zobacz raport Bioblitz