Kreatywni z natury (termin zajęty)

#_LOCATIONMAP

Data/godzina
Date(s) - 17 kwietnia 2024
10:00 - 11:30

Kategorie


 

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty dla placówek oświatowych w  Kamieniu

  • Podczas każdego z warsztatów uczestnicy otrzymają bogatą dawkę wiedzy związaną z nadwiślańską fauną i florą, jak również z samą Wisłą. Poruszymy tematy związane z bogactwem i znaczeniem Wisły dla miasta, ludzi i natury. Przybliżymy ideę ochrony środowiska, co oznacza i dlaczego jest tak ważna.
  • Podczas zajęć będziemy bazować na współpracy, otwartym dialogu i serdecznej atmosferze.
  • Przekazujemy wiedzę dostosowaną do etapów rozwoju dzieci. Zależy nam na aktywizowaniu i pobudzaniu ich ciekawości z wykorzystaniem różnych metod pracy.
  • Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych warsztaty będą odbywały się w terenie, w formie spacerów edukacyjnych, gier terenowych czy zabaw ruchowych.
  • Czas trwania: 60-75 min. (zależne od dynamiki grupy).
  • Prócz wtorkowych i czwartkowych zajęć prowadzonych przez nasze edukatorki, na swoje warsztaty w poniedziałki zaprasza także MPWiK – zapisy poprzez dedykowany formularz na stronie www.mpwik.com.pl.

 

WARSZTATY EDUKACYJNE DLA STARSZYCH GRUP SZKOLNYCH (14-18 lat)

Dla grup starszych przygotowaliśmy 3 ciekawe tematy, które poszerzają wiedzę związaną z przyrodą i ochroną środowiska. W kwietniu przyjmiemy dwie grupy, które mogą wybrać jeden z poniższych tematów (prosimy o wskazanie w formularzu):

 

„Kreatywni z natury”

Podczas tych warsztatów uczestnicy wyruszą w fascynującą podróż po biomimetyce – nauce, która czerpie inspirację z natury. Razem odkryjemy, jakie niezwykłe rozwiązania tkwią w świecie roślin i zwierząt oraz jak możemy wykorzystać je, aby budować lepszą przyszłość. Zanurzymy się w fascynujących przykładach, gdzie obserwacja natury doprowadziła do stworzenia innowacyjnych technologii, leków czy projektów architektonicznych. Następnie uczniowie spróbują swoich sił w kreowaniu nowych rozwiązań inspirowanych naturą. Przygotujcie się na podróż do świata odkryć i twórczego myślenia.

 

„Moda i woda”

Warsztaty ‘Moda i woda’ to nie tylko lekcja o modzie, ale także o ekologicznej świadomości i kwestiach zrównoważonego rozwoju. Podczas naszych zajęć uczestnicy odkryją, jak głęboki wpływ na środowisko ma przemysł fashion oraz jakie proste kroki możemy podejmować na co dzień, aby zmniejszyć negatywny wpływ mody na zasoby wodne i inne elementy środowiska. Pokażemy, że każda decyzja zakupowa ma znaczenie, a dbałość o jakość ubrań oraz promowanie recyklingu to kluczowe działania w budowaniu bardziej zrównoważonej przyszłości. Podebatujemy również o tym czy możliwe jest by moda, woda i przyroda mogły współistnieć w harmonii.

 

„Gleba i jej znaczenie”

W trakcie zajęć młodzież pozna fascynujący świat gleby oraz jej warstw. Przez praktyczne działania, takie jak tworzenie warstw ziemi w słoikach, uczestnicy będą mieli okazję zgłębić jej strukturę i zrozumieć, jak ważne jest jej właściwe pielęgnowanie, zwłaszcza w ogrodzie. Następnie przyjrzymy się bliżej roślinom i odkryjemy, że tak jak my, również one mają swoje preferencje i potrzeby. Omówimy rośliny wskaźnikowe, które mogą wiele powiedzieć o stanie gleby. Młodzież otrzyma zdjęcia takich roślin i wraz z nami wyruszy na poszukiwanie ich w okolicy, starając się ocenić odczyn gleby na podstawie ich obecności. W końcu przeprowadzą samodzielne badania, aby zweryfikować swoje przypuszczenia i lepiej zrozumieć, jak funkcjonuje przyrodniczy ekosystem gleby.

 

Informacje dodatkowe dla nauczyciela/opiekuna:

Powyższe zajęcia oparte są o spacer edukacyjny i działania w terenie, zachęcamy do śledzenia prognozy na wybrany dzień i dostosowanie ubrania uczestników do pogody.

Formularz zgłoszeniowy należy wysłać na adres szkolykamien@zzw.waw.pl

Ostateczny termin wizyty zostanie potwierdzony przez Zespół Pawilonu Edukacyjnego Kamień po pozytywnym rozpatrzeniu.