Kolejna edycja najbardziej kwiecistego projektu Warszawy
Warszawa w kwiatach to projekt z przedwojenną tradycją, który popularyzuje ideę społecznego zazieleniania stolicy. Jego zwieńczeniem jest konkurs na najpiękniejsze balkony i ogrody warszawianek i warszawiaków. Dzisiaj Zarząd Zieleni m.st. Warszawy razem z Towarzystwem Przyjaciół Warszawy i wieloma partnerami kontynuuje tę inicjatywę dzieląc się pasją do ogrodnictwa, zarażając miłością do kwiatów i wspierając miejską bioróżnorodność.

Ogrodnicze warsztaty i spotkania
Od pierwszych dni wiosny zapraszamy na bezpłatne warsztaty, spotkania i spacery edukacyjne do Pawilonu Edukacyjnego Kamień, stołecznych parków, ogrodów działkowych oraz do naszych Partnerów. Wspólnie uczymy się jak sadzić, siać, pielęgnować i leczyć rośliny w naszych ogrodach i balkonach. Edukujemy na temat ekologicznego ogrodnictwa i ochrony różnorodności biologicznej w mieście. Pokazujemy bogactwo stołecznej zieleni i inspirujemy jak ukwiecać swoje otoczenie.
Stałym punktem w kalendarzu każdego aspirującego ogrodnika są „Ogrodowe czwartki” w Pawilonie Edukacyjnym Kamień. To cykl warsztatów z ekspertami, specjalistami Zarządu Zieleni oraz Partnerami projektu, którzy w praktyczny sposób podzielą się swoją wiedzą i pomogą w przygotowaniach do najpiękniejszego stołecznego konkursu. Najbliższe zajęcia już 27 marca. Szczegółowy program i informacja o zapisach na stronie wydarzenia.
W tym roku cykl spotkań przygotowały także Rodzinne Ogrody Działkowe. Mieszkańcy będą mogli wziąć również udział w wielu atrakcjach dla dzieci i dorosłych podczas pikników edukacyjnych. Oficjalnym rozpoczęciem sezonu ogrodniczego i tegorocznej edycji konkursu będzie piknik 10 maja w Parku Żeromskiego. Harmonogram wydarzeń w ramach Warszawy w kwiatach znajduje się na stronie. Aktualności warto obserwować na profilu projektu. Udział jak zwykle bezpłatny, na część spotkań obowiązują zapisy.
42. edycja konkursu Warszawa w kwiatach
W 2025 roku przypada 42. edycja najpiękniejszego konkursu stolicy. Udział może wziąć każda osoba dorosła mieszkająca w Warszawie, a także m.in. spółdzielnie, instytucje, placówki oświatowe, punkty usługowe czy gastronomiczne. Zgłoszenia zbierane będą od 15 maja do 30 czerwca 2025 r. w siedmiu kategoriach. W tym roku po raz pierwszy w konkursie nagrodzimy także miejską przyrodę. Do Nagrody Bioróżnorodności mieszkańcy będą mogli zgłaszać swoje ulubione obszary zieleni nieurządzonej, naturalnej, dzikie zakątki czy łąki. Szczegółowe informacje na stronie warszawawkwiatach.pl.
Zwycięską przestrzeń nagrodzi publiczność w głosowaniu online od 1 do 30 sierpnia. Wszystkich laureatów poznamy na pikniku finałowym 13 września na Polu Mokotowskim.
Organizatorem konkursu Warszawa w kwiatach jest Zarząd Zieleni m.st. Warszawy oraz Towarzystwo Przyjaciół Warszawy.
Partnerzy: Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego, Ogród Botaniczny PAN w Powsinie, Związek Szkółkarzy Polskich, Okręg Mazowiecki Polskiego Związku Działkowców, Technikum Ogrodnicze w Zespole Szkół nr 39 w Warszawie, Oddział Warszawski Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Ogrodnictwa, Rojewski Roses, U Bianki, GMF Group, Garden Masterclass Polska, Katarzyna Bellingham, Bomby kwietne, Moje Bambino, InPost Green City, Muzeum Narodowe w Warszawie.
Patroni medialni: Zieleń Miejska, Murator, Radio Kolor.