Performance „Jestem Rzeką” w Kamieniu
Już 15 grudnia o godz. 15.30 w Pawilonie Edukacyjnym Kamień nad Wisłą wydarzenie łączące wiedzę ze sztuką i aktywizmem. Łączy je Rzeka.
O rzekach każdy może opowiadać na swój sposób. Język ten nie zawsze musi być ekspercki, aby zwrócić na nią uwagę. Power speech-e, performance i wspólna debata ekspertów, artystów i publiczności to formuła, która ma nas przybliżyć do rzeki i wiedzy o mikroplastiku, który niesie w swych wodach.
– Chcemy podjąć próbę radykalnego przekierowania uwagi na Rzekę nie unikając nazywania człowieka sprawcą kryzysu klimatycznego, a antropocenu erą katastrofy ekologicznej. W naszej instalacji i w performansie wykorzystujemy nagrania terenowe znad rzeki Cybina. Kostiumy i scenografia wykonane są z upcyklingowego plastiku. W performansie korzystamy z eksperymentalnych praktyk choreograficznych, inspirujemy się tańcem butoh i tańcami barokowymi z epoki, której symboliczny przepych przedmiotów przywodzi nam dzisiaj na myśl bogactwo plastikowych śmieci spławianych rzekami – mówią Mo Tomaszewska i Lukas Wójcicki.
Autorski, aktywistyczny performance, który odbył się już w poznańskim Pawilonie i gdańskiej CSW Łaźni w kolejnej odsłonie odbędzie się w niedzielę, 15 grudnia na prawym brzegu Wisły, w Pawilonie Edukacyjnym Kamień, przy ul. Wybrzeże Puckie 1 w Warszawie. Wstęp wolny, link do wydarzenia.
Głos ekspertów i Rzeki
Przed wydarzeniem artystycznym zaplanowaliśmy wystąpienia poświęcone zanieczyszczeniu rzek mikroplastikiem. Głos zabierze ekspert od pozbywania się mikroplastiku z wody – Adam Ekielski – profesor SGGW, oraz Tomasz Lewicki reprezentujący Water Survey Tech zespół, który bada mikroplastik w Wiśle przy współpracy z dr hab. Edytą Kiedrzyńską prof. ERCE PAN (Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii Polskiej Akademii Nauk). Po zakończonym performance artyści wspólnie z ekspertami podzielą się swoimi wrażeniami z wydarzenia – to będzie też czas dla widowni, którą zachęcimy do czynnego udziału w debacie.
Plan spotkania:
15:30 – 16.20 – start i wystąpienia eksperckie w formule power speech
16:30 – 17.10 – performance „Jestem Rzeką”
17:30 – 18:00 – debata z ekspertami, artystami i publicznością, którą zakończymy spotkanie z Rzeką
Spotkanie poprowadzi dr inż. Ilona Biedroń – Prezeska Fundacji Zdrowa Rzeka.
Gospodarzem wydarzenia jest Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, opiekujący się warszawskim odcinkiem Wisły i skupiający nad nią wiele działań kulturalnych, społecznych i edukacyjnych. Sercem tej nieformalnej, dziewiętnastej Dzielnicy Wisła jest Pawilon Edukacyjny Kamień, który na co dzień oddaje głos przyrodzie i Rzece. Wydarzenie zostało objęte opieką merytoryczną Fundacji Zdrowa Rzeka, która dostarczy wiedzę ekspercką. Mo Tomaszewska i Lukas Wójcicki przy wsparciu koncepcyjnym i kuratorskim Jagody Witkowskiej zapewnią performance i instalację audio-wizualną „Jestem Rzeką”.
Autorzy
Koncepcja: Jagoda Witkowska, Mo Tomaszewska, Lukas Wojcicki
Performance i choreografia: Mo Tomaszewska, Lukas Wojcicki
Kostiumy, projekt scenografii: Mo Tomaszewska
Kuratorka: Jagoda Witkowska
Produkcja: Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”. Projekt został wybrany na drodze Open Call w ramach programu „Pawilon otwarty. Przestrzeń” poznańskiej galerii „Pawilon” w 2024.
W performansie zostały wykorzystane fragmenty kompozycji Louisa Couperina w wykonaniu Massimo Berghella (klawesyn).
Tekst performansu na podstawie fragmentów eseju Astrida Neimanis „Hydrofeminizm, czyli stawanie się ciałem wodnym” w przekł. Sławomira Królaka, Dwutygodnik 2020. Aranżacja muzyczna oraz adaptacja tekstu: Lukas Wojcicki
Materiały wykorzystane do instalacji dzięki uprzejmości: Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im W. Degi, Paweł Szczekocki, Dagna Dłużniak, Ola Tomaszewska, Anna Małecka, Kyrill Alexandrov, Krzysztof Szymanowski, Katarzyna Witkowska