Ruszyła diagnoza lokalna skweru im. generała Jana „Jura” Gorzechowskiego na Muranowie. To pierwszy krok w stronę jego modernizacji!
Skwer „Jura” to wyjątkowy punkt na mapie Muranowa. Na jego terenie znajduje się Ogród Sprawiedliwych, który upamiętnia osoby zasłużone w walce o prawa człowieka. To także popularne miejsce spacerów i odpoczynku okolicznych mieszkanek i mieszkańców. Właśnie dzięki ich zaangażowaniu i determinacji (m.in. wnioskowi o konsultacje społeczne) Rada Miasta przekaże naszej jednostce środki na modernizację tej przestrzeni.
Zanim jednak do niej dojdzie, chcemy poznać potrzeby osób użytkujących tę przestrzeń i przygotować projekt, który w maksymalny sposób będzie na nie odpowiadał. Przedstawiamy plan działania, który pozwoli nam wspólnie opracować najlepsze rozwiązania.
Proces, który właśnie rozpoczynamy, podzieliliśmy na etapy. Chcemy poznać zwyczaje i potrzeby mieszkanek i mieszkańców i na tej podstawie zaproponować wstępny plan zmian na skwerze, który poddamy konsultacjom społecznym. Poniżej przedstawiamy poszczególne etapy wraz z zakładanym harmonogramem prac.
Etap diagnozy lokalnej (IV kwartał 2024)
Ten etap już się rozpoczął. Zaczęliśmy zbieranie informacji o skwerze: kto i jak z niego korzysta, jakie są potrzeby mieszkanek i mieszkańców oraz co wymaga poprawy. Wyniki tej diagnozy pozwolą stworzyć wytyczne projektowe. Ze względu na metodologię badania nie informowaliśmy o niej na jej wstępnym etapie. Jest ona realizowana z wykorzystaniem takich narzędzi badawczych jak obserwacje, inwentaryzacje czy wywiady.
Po diagnozie przygotujemy raport zawierający:
- Podsumowanie wyników diagnozy – zebrane informacje na temat funkcjonowania skweru.
- Wytyczne dla projektu skweru – czyli wskazówki dla zespołu projektowego, które będą podstawą do stworzenia koncepcji zagospodarowania.
- Opis problemów w przestrzeni – trudności i potrzeby związane z użytkowaniem skweru.
- Sposoby korzystania ze skweru – jak mieszkanki, mieszkańcy i osoby odwiedzające korzystają z przestrzeni.
- Brakujące elementy przestrzeni – elementy, które osoby mieszkające chcą mieć na skwerze.
- Wizje i potrzeby społeczności – pomysły i oczekiwania dotyczące wyglądu i funkcji skweru.
- Nastroje społeczne wokół Ogrodu Sprawiedliwych – opinie na temat Ogrodu Sprawiedliwych osób korzystających z tej przestrzeni.
- Historie związane ze skwerem – wspomnienia i historie związane ze skwerem „Jura”.
Etap ten będziemy realizować do końca grudnia 2024 roku.
Etap opracowania projektu koncepcyjnego (I–II kwartał 2025)
Na podstawie zebranych informacji przygotujemy wstępny projekt zagospodarowania skweru.
Etap konsultacji społecznych (II kwartał 2025)
Podczas konsultacji będziemy rozmawiać o projekcie zagospodarowania skweru. Zadbamy o to, żeby w ten etap włączyć maksymalną liczbę osób i przeprowadzimy go zgodnie z miejskimi standardami konsultacji społecznych. Oznacza to między innymi, że będą przejrzyste i dostępne, a wybrane narzędzia oraz formy umożliwią uczestnictwo różnym grupom (na przykład osobom starszym czy z niepełnosprawnościami).
O etapie konsultacji społecznych będziemy informować w osobnym ogłoszeniu.
Etap opracowania projektu wykonawczego (III-IV kwartał 2025)
Na podstawie ostatecznej wersji koncepcji – uwzględniającej uwagi z konsultacji – opracujemy projekt budowlany.
Modernizacja skweru (2026 rok)
Na podstawie tak opracowanej dokumentacji projektowej w 2026 przeprowadzimy modernizację skweru.
Więcej informacji na stronie konsultacje.um.warszawa.pl