Noc Kupały w Kamieniu – powitaj z nami lato nad Wisłą!

22 czerwca spędzimy święto przesilenia w Pawilonie Edukacyjnym Kamień (ul. Wybrzeże Puckie 1). Wrócimy wspomnieniami do słowiańskich rytuałów i obrzędów, łącząc się z otaczającą nas naturą. Do wspólnej celebracji i zabawy zapraszamy wszystkich – rodziny z dziećmi i dorosłych.

W Noc Kupały towarzyszyć nam będzie woda, ogień i zioła. Wyruszymy w poszukiwaniu kwiatu paproci, przyjrzymy się dzikim roślinom i ich magicznym i niemagicznym właściwościom oraz wypleciemy tradycyjne wianki. Na koniec dnia zasiądziemy w kręgu wokół ogniska, wsłuchując się w dawne pieśni i wierzenia ludowe.

PROGRAM

16.00-17.00 Spacer etnobotaniczny po łące [ zapisy ]

Pierwszy dzień lata to doskonały moment na spacer botaniczny po Golędzinowie! Zwiedzimy powstający „Park Naturalny Golędzinów” położony w granicach obszaru Natura
2000 „Dolina Środkowej Wisły”. Flora jest tu szczególnie bogata. Zachowało się mnóstwo drzew owocowych i kwiatów ozdobnych, żywych pozostałości danych ogródków działkowych. Na regularnie zalewanych łąkach podziwiać można także wiele roślin kojarzących nam się raczej z doliną Biebrzy niż ze stolicą Polski. Na spacerze skupimy się na dzikich roślinach i jej związkach z mieszkańcami, ich znaczeniu kulturowym i leczniczym. Opowiemy także o zagrażającym łąkom gatunkach inwazyjnych.

16.00-19.00 Gra terenowa w poszukiwaniu kwiatu paproci

Podczas najkrótszej nocy w roku zaprosimy Was do poszukiwań magicznego kwiatu paproci. Będziecie mieli szansę dowiedzieć się garści informacji o tym legendarnym kwiecie. Odnajdziecie wiele roślin i poznacie ich moc. Być może spacerując wokół Kamienia nocą przy lesie łęgowym odnajdziecie szczęście? Każdy uczestnik otrzyma w nagrodę plakat Oli Jasionowskiej.

17.00-19.00 Warsztaty „Dzikie kadzidła i napary” [ BRAK MIEJSC ]

Zapraszamy na zajęcia z wykorzystaniem dostępnych dzikich roślin. Nauczymy się rozpoznawać zioła oraz wykorzystywać ich szczególną moc – przekonamy się o dobroczynnym wpływie na pielęgnację twarzy i skóry. Część zaparzymy, a stworzone napary będzie można zabrać do domu i przekonać się o ich zdrowotnych właściwościach na… własnej skórze. Zabierzcie małe szklane buteleczki lub słoiczki do naparów! Inne wykorzystamy do stworzenia słowiańskich kadzideł z rodzimych roślin. Zapoznamy się ze staropolskim zwyczajem okadzania domów i miejsca pracy dla spokoju i zdrowia.

18.00-19.30 Rejsy po Wiśle z plaży Rusałka [ BRAK MIEJSC ]

Łącząc się z wodą wypłyniemy w rejs tradycyjnymi, drewnianymi łodziami – batem Zygmunt oraz Bykiem Olęder. Popołudniowe promienie słońca oświetlą dziki brzeg Wisły i miejski krajobraz, a punktem kulminacyjnym będzie zjawiskowy widok na panoramę Warszawy z okolicy Grubej Kaśki. Może rusałki wskażą nam drogę do perunowego kwiatu?

19.00-21.00 Plecenie wianków

Podczas wydarzenia poznamy zioła, które w czasie przesilenia letniego wplatano w wianki, następnie palono lub wieszano na drzwiach domów, wierząc w ich magiczną moc. Wianki puszczano również na wodzie w ramach wróżby, najczęściej przez panny poszukujące miłości i małżeństwa. W ramach warsztatów wspólnie wykonamy piękne, roślinne korony, które ozdobią nasze głowy. Chętni będą mogli spróbować dawnych rytuałów.

20.00-21.00 Śpiewy przy ognisku i puszczanie wianków na wodzie

W Noc Kupały tradycją były śpiewy i tańce. Tego dnia wokół ogniska rozbrzmieją kobiece głosy chóru Spievy z pad mosta. Wspólnie zaśpiewamy tradycyjne, słowiańskie pieśni z terenów współczesnej Białorusi. Wybierzemy się też nad rzekę i jak dawniej wypuścimy wianki na wodę.

21.00-22.00 Opowieści przy ognisku „O czym szepce kwiat paproci?” [ zapisy ]

Tuż po najkrótszej nocy w roku, w czasie magicznego przesilenia letniego, kiedy granica między światem żywych a umarłych – zacierają się…. czarownice zbierają magiczne zioła, kikimory bagienne i mawki leśne pląsają przy ogniu – my zasiądziemy w kręgu opowieści, aby niczym pradawne prządki snuć nić historii. Bajki utkane z miłości, ciepła, zazdrości, smutku…trochę straszne, nieco mroczne, ciut zabawne i możliwie że wzruszające. Opowiada: Roksana Pietruczanis, ilustracja muzyczna: Katarzyna Płocińska.

JAK WZIĄĆ UDZIAŁ

Wszystkie wydarzenia organizowane w ramach Nocy Kupały są bezpłatne dla mieszkańców. Na część atrakcji (z dopiskiem zapisy) obowiązują zgłoszenia mailowe.

Zapisy startują w poniedziałek, 17.06 o godz. 12.00 i trwają do wyczerpania miejsc.

Jak się zapisać? Wyślij zgłoszenie na adres zapisykamien@zzw.waw.pl zawierające:

  • termin i nazwę wydarzenia
  • nazwę atrakcji
  • imię i nazwisko (+ liczbę dzieci)
  • numer telefonu
  • treść zgody na przetwarzanie danych osobowych, która znajduje się pod linkiem.

Organizatorem wydarzenia jest Zarząd Zieleni m.st. Warszawy.

Pokaż inne artykuły