Kolorowy plakat promujący otwarcie sezonu letniego nad Wisłą - żagle jachtów, Pomnik Sapera, brzegi Wisły

Uroczyste otwarcie sezonu Dzielnicy Wisła w najbliższy weekend

Już w ten weekend, 25 i 26 maja, odbędzie się uroczyste otwarcie sezonu Dzielnicy Wisła. Mieszkańców Warszawy czekają dni pełne aktywności sportowo-rekreacyjnych i wydarzeń kulturalnych na świeżym powietrzu. Wśród atrakcji będą spływy kajakowe, warsztaty ogrodnicze, pokazy taneczne oraz widowiskowa parada łodzi Riverlights.

W tym sezonie niewątpliwą atrakcją lewego brzegu będzie Pawilon Wisła, który malowniczo wpisuje się w zieloną część bulwaru Flotylli Wiślanej. W sobotę mieszkanki i mieszkańcy sami zaprojektują i wykonają ukwiecenie pawilonu tak, aby Wisła tak jak cała Warszawa skąpała się w kwiatach. Po zmroku Pawilon i jego okolice staną się miejscem niezwykłego przedstawienia taneczno-baletowego. Bo nie od dzisiaj wiemy, że osoby odwiedzające brzegi rzeki cenią kulturę nad Wisłą. Obiekt został zaprojektowany przez studentów Politechniki Warszawskiej i od najbliższego weekendu stanie się nowym miejscem spotkań.

Na ostatni weekend maja zaplanowano huczną inaugurację sezonu. Podwoje uroczyście otworzy Przystań Warszawa, wyjątkowa przestrzeń przy bulwarze Flotylli Pińskiej 1 na Cyplu Czerniakowskim, która od czerwca stanie się centrum nadwiślanych sportów wodnych, przystanią kultury i wspólnych spotkań. Już od soboty w Przystani będzie można wypoczywać, pić kawę i delektować się jedzeniem w nowopowstałej restauracji Monkey Lover.

Huczne obchody nad Wisłą rozpoczną się w sobotę 25 maja. W „Dzień Ludzi Wisły”, na Płycie Desantu 3 Dywizji Piechoty będzie można wziąć udział w warsztatach ogrodniczych i wspólnym ukwiecaniu stojącego na bulwarze Pawilonu Wisła. Warsztaty prowadzą eksperci z Zarządu Zieleni m.st. Warszawy. Dla najmłodszych zaplanowano zajęcia plastyczne, a pierwszy dzień świętowania zwieńczy pokaz taneczny łączący magię baletu z pięknem natury. Zaraz po zachodzie słońca Wisłą przepłynie parada – udekorowanych światłem łodzi – Riverlights. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie wydarzenia.

Dzień Matki Wisły – warsztaty, szkolenie na wodzie, spływy kajakowe

W niedzielę, 26 maja, w Przystani Warszawa świętowany będzie „Dzień Matki Wisły”. Poza odpoczynkiem w zielonej oazie Przystani, będzie można sprawdzić się na deskach SUP i kajakach, zapisać się na spływy kajakowe, turniej brydża, warsztaty jogowe, przyrodniczą wycieczkę rowerową, szkolenie wioślarskie i żeglarskie. W niedzielę Dzielnica Wisła zaprasza również wszystkich miłośników bezsilnikowej rekreacji na wodzie do zmagań w All Boats Race – wyścigu z Plaży Romantycznej do Przystani Warszawa. Można rejestrować się z własnym sprzętem wodnym. Odbędzie się również gra terenowa dla dzieci, która będzie polegała na odkrywaniu wiślanych tajemnic. Na koniec aktywnego dnia zaplanowano kino plenerowe, czyli pokaz filmu „Wiosła w dłoń”.

Prowadzone będzie również na stałe studio teatralne dla ukraińskich dzieci i młodzieży. Będą to różnego rodzaju kameralne koncerty, warsztaty, spotkania z ciekawymi ludźmi i z mistrzami w swoich dziedzinach. Będą prowadzone zajęcia pracy z ciałem, emocjami i duchem medytacji. Zajęcia będzie prowadziła fundacja Teal House, której prezeską jest aktorka Karolina Gruszka.

Przez cały weekend swoje wydarzenia będą realizować dodatkowo nadwiślańskie klubokawiarnie. W menu zajęcia plastyczne dla dzieci, wieczór taneczno-muzyczny, zajęcia z jogi, warsztaty taneczne, potańcówki, trening pilates, specjalne oferty kulinarne oraz spacery z przewodnikami. Na weekendowe wieczory w planach m.in. występ Reni Jusis, koncert jazzowy i imprezy klubowe.

To nie koniec letnich atrakcji w Dzielnicy Wisła – od czerwca ruszy pełna oferta sportów wodnych i innych atrakcji Przystani Warszawa. Pełną rozpiskę weekendowych atrakcji i linki do zapisów na poszczególne aktywności można znaleźć w załącznikach poniżej oraz na stronie wydarzenia na Facebooku.

Na początku maja Dzielnica Wisła otrzymała nominację w prestiżowym konkursie National Geographic do tytułu „Cuda Polski 2024”.

 

 

Pokaż inne artykuły