Park Dolina Szwajcarska - zieleń, schody, latarnia, ludzie siedzą na ławce

Wymieniamy latarnie w Dolinie Szwajcarskiej z firmą E.ON

Wraz z E.ON Polska i Zielonym Funduszem dla Warszawy wymieniamy oświetlenie w Dolinie Szwajcarskiej na energooszczędne oprawy LED.

Kilka lat temu park Dolina Szwajcarska został odremontowany i zmodernizowany. Zadbano o nowe nasadzenia i elementy małej architektury. Obecnie pilnej interwencji wymagają parkowe latarnie, które nie dość, że w istotnej części są uszkodzone, to jeszcze są energochłonne i negatywnie wpływają na okoliczne zwierzęta przez zanieczyszczenie światłem.

Dzięki wsparciu ze strony firmy E.ON Polska w ramach Zielonego Funduszu dla Warszawy przeprowadzamy renowację latarni i wymieniamy oświetlenie na energooszczędne oprawy LED! 42 latarnie, które sukcesywnie będą poddawane konserwacji, wrócą do parku odnowione i bardziej efektywne energetycznie.

Ponad 60% mniejsze zużycie prądu

Oprawy LED to najbardziej energooszczędny typ oświetlenia, bo zużywa znacznie mniej energii od tradycyjnych źródeł światła. Dotychczasowe oprawy zastosowane w Dolinie Szwajcarskiej miały moc ok. 70W każda. Po montażu nowych opraw obniżymy ją do 27W. Oznacza to, że do oświetlenia parku potrzeba będzie niemal 3 razy mniej energii! W skali roku dzięki nowym 42 oprawom oszczędzimy prawie 7000 kilowatogodzin energii [dane własne ZZW].

Dzięki wymianie opraw i ich właściwej budowie strumień świetlny zostanie prawidłowo ukierunkowany. Zmniejszymy tym samym poziom zanieczyszczenia światłem i liczbę miejsc zbędnie oświetlonych. Źle ukierunkowany strumień światła ma negatywny wpływ na faunę i florę, ponieważ są one naturalnie przystosowane do rytmu dobowego z okresem ciemności nocą. Zanieczyszczenie światłem ma także niekorzystne działanie na zdrowie człowieka. Zmiany wprowadzone w Dolinie Szwajcarskiej pomogą zmniejszyć negatywne skutki tego zjawiska.

Ważne miejsce na mapie Warszawy

Park Dolina Szwajcarska to kameralny zakątek w Śródmieściu, został założony jako ogród wypoczynkowo-rozrywkowy w 1786 r. i stał się jednym z najpopularniejszych stołecznych parków rozrywki. Nazwa parku prawdopodobnie wzięła się od wznoszących się tu niegdyś pawilonów kawiarnianych w stylu szwajcarskim. Dolina była areną różnych wydarzeń: występów magików, koncertów muzycznych i potańcówek. Funkcjonowały tu też lodowisko i wrotkarnia.

Dolina zajmowała kiedyś dużo większy niż obecnie teren, ale stopniowo zmniejszano jej rozmiary.  W czasie Powstania Warszawskiego Dolina uległa całkowitemu zniszczeniu. Park w obecnym kształcie, położony między al. Róż, ul. Chopina i Sieroszewskiego, powstał w latach 50. ubiegłego wieku w stylu socrealistycznym.

Zielony Fundusz dla Warszawy to platforma współpracy z przedsiębiorstwami, które chcą włączyć się w ekologiczną transformację stolicy. Wsparciem zielonego rozwoju miasta może być finansowanie nasadzeń, pielęgnacji zieleni, czy też małej architektury. Możliwa jest również, jak w przypadku projektu realizowanego dzięki zaangażowaniu firmy E.ON Polska w Dolinie Szwajcarskiej, modernizacja latarni parkowych. Sprawi ona, że oświetlenie w tym urokliwym miejscu będzie bardziej efektywne.

 

 

 

 

 

 

 

 

Pokaż inne artykuły