Izabela Rakuć-Kochaniak, prezeska Fundacji Veolia Polskia i Olga Rosłoń-Skalinska, wicedyrektor ds. inwestycji i rozwoju ZZW

Ogród deszczowy w parku nad POW dzięki wsparciu Fundacji Veolia

Fundacja Veolia zostaje Kluczowym Partnerem Zielonego Funduszu dla Warszawy. Dzięki tej współpracy w parku linearnym nad POW powstanie spektakularny ogród deszczowy!

Park linearny nad tunelem Południowej Obwodnicy Warszawy to jedna z największych inwestycji Zarządu Zieleni m.st. Warszawy w ostatnim czasie. W projekcie tego terenu zieleni uwzględniono wiele rozwiązań, które stanowią adaptację do zmian klimatu – jednym z nich jest system zagospodarowania wód opadowych. Wśród elementów tego systemu wyróżnia się centralny ogród deszczowy w rejonie al. KEN. Jest to największy (około 350 m2) i najatrakcyjniejszy ogród deszczowy, jaki został zaprojektowany nad POW. W niecce ogrodu gromadzić się będzie woda opadowa m.in. z pobliskiego placu miejskiego oraz strefy rekreacyjnej.

Fundacja Veolia sfinansuje wykonanie centralnego ogrodu deszczowego i nasadzenia roślin na jego terenie, wspierając stołeczną zieleń kwotą 300 tys. zł. Tym samym Fundacja Veolia staje się Kluczowym Partnerem programu Zielony Fundusz dla Warszawy.

Rośliny odporne na skutki zmian klimatycznych

Przy ustalaniu doboru gatunkowego roślin, zarówno dla tego ogrodu, jak i całego parku, kierowaliśmy się nie tylko walorami estetycznymi tych roślin, ale również ich możliwościami dostosowania się do niekorzystnych warunków związanych z postępującymi zmianami klimatu. Zaprojektowana roślinność wykazuje dużą odporność na okresowe zalewanie, spowodowane deszczami nawalnymi, coraz częściej występującymi w naszym obszarze geograficznym. Ukształtowanie ogrodów deszczowych w połączony system ułatwi roślinom przetrwanie okresów suszy, które również w ostatnich latach obserwujemy coraz częściej. Tym samym ogród taki stanowi element adaptacji do obecnych zmian klimatycznych.

Na terenie ogrodu zasadzimy drzewa, przede wszystkim olsze i brzozy. Oko cieszyć będą także byliny, trawy i rośliny cebulowe: cebulica syberyjska ‘Alba’, czosnek ‘Purple Rain’, rdest wężownik, bodziszek czerwony „Album’, kosaciec syberyjski, sit rozpierzchły, tojeść orszelinowa, firletka poszarpana ‘Jenny’, turzyca Graya, kłosownica leśna, krwawnica pospolita, pióropusznik strusi czy mieczyk dachówkowaty.

Ogród deszczowy już wiosną przyszłego roku

Park nad POW powstaje wzdłuż ul. Płaskowickiej – teren podzielono na sześć odcinków, które będą realizowane etapami. Odcinek 3, od ul. Braci Wagów do al. KEN, na którym powstanie ogród deszczowy z drewnianym pomostem, planujemy udostępnić mieszkańcom wiosną 2025 r. Na tym odcinku zostanie zbudowana również fontanna posadzkowa oraz strefa rekreacyjna z urządzeniami do zabawy.

Zielony Fundusz dla Warszawy to platforma współpracy z przedsiębiorstwami, które chcą włączyć się w ekologiczną transformację stolicy. Wsparciem zielonego rozwoju miasta może być finansowanie nasadzeń, pielęgnacji zieleni, małej architektury czy innych elementów zielono-błękitnej infrastruktury.

Pokaż inne artykuły