Wiosenne kwiaty przy ulicy w Warszawie - m.in. czosnki ozdobne

Ponad 5 milionów kwiatów zakwitnie wiosną w stolicy

Stokrotki, niezapominajki, irysy żyłkowate, psi ząb czy najróżniejsze odmiany tulipanów i narcyzów – to tylko kilka gatunków kwiatów, które będzie można podziwiać tej wiosny w Warszawie.

Mnogość form i kolorów

Tradycyjne rośliny – bratki, stokrotki i niezapominajki – mieszkańcy zobaczą w kompozycjach w donicach. Pojawi się też lak wonny, który królował w babcinych ogródkach 20 lat temu. Od kilku lat odczarowujemy tę zapomnianą pachnącą roślinę.

W każdej z warszawskich dzielnic będzie można podziwiać wiosenne rośliny cebulowe: psi ząb, narcyzy w różnych odmianach i porach kwitnienia, wczesne irysy żyłkowane, krokusy, cebulice, śnieżniki, śnieżyczki i śnieżyce czy najróżniejsze odmiany tulipanów.

Kwiaty pojawią się na rabatach bylinowych, w donicach i kwietnikach – także hybrydowych. Te ostatnie pozwalają dosadzić rośliny jednoroczne do wieloletnich bylin zimujących w gruncie, dzięki czemu kwiatowe kompozycje sezonowe są nie tylko mniej kosztowne, ale też cały czas atrakcyjne. Widać to m.in. na przykładzie Traktu Królewskiego, gdzie do wieloletniej ostnicy obcej w odmianie ‘Pony Tails’, jeżówki purpurowej i gaury dosadziliśmy jesienią ozdobne kapusty i wrzosy. Podczas kwietniowej wymiany ukwieceń w miejsce kapust i wrzosów posadzone zostaną sezonowe roślinny wiosenne, a kilka miesięcy później – rośliny letnie.

Coraz więcej kwiatów w mieście

Kwiaty sadzone są w parkach, pasach drogowych oraz w donicach zlokalizowanych w wybranych reprezentacyjnych miejscach. Z roku na rok – dzięki kolejnym rozbetonowaniom – zwiększamy powierzchnię przeznaczoną pod nasadzenia wieloletnie i ukwiecenia. Od 2018 r. posadziliśmy ok. 8 ha rabat bylinowych i ponad 20 ha krzewów. Na terenach, gdzie jeszcze kilka lat temu był beton, mieszkańcy mogą dostrzec m.in. hortensje karłowe (skwer Jacka Kaczmarskiego); forsycje, jaśminowce, tulipany, narcyzy, cebulice syberyjskie (skwer Integrator); powojniki, kocimiętki, wydmuchrzyce (ul. Targowa) czy pęcherznice kalinolistne i śnieguliczki Chenaulta ‘Hancock’ (ul. Jagiellońska).

W 2023 r. w parku Pole Mokotowskie na powierzchni 2500 m2 stworzyliśmy też pierwsze pole różane. W przyszłych latach mają powstać kolejne, dzięki czemu Warszawa zyska ogólnodostępną różaną kolekcję, jakiej nie posiada żadne europejskie miasto.

Kwiaty nie tylko od Zarządu Zieleni

Co roku kolorowe rośliny pojawiają się także na pętlach autobusowych, którymi zajmuje się Zarząd Oczyszczania Miasta. Tej wiosny na 12 krańcowych przystankach zakwitnie w sumie 36 tys. kwiatów: tulipanów (pętle Witolin, Dworzec Wschodni i Marymont) oraz różnokolorowe bratki (na kolejnych 9 pętlach autobusowych i tramwajowych). O kwiaty w mieście dbają również stołeczne dzielnice.

 

Pokaż inne artykuły