Nowe drzewa przy ulicy

Przyjęto standard pielęgnacji stołecznych drzew

W Warszawie przyjęto Standard pielęgnacji i cięcia stołecznych drzew. To już czwarty standard zarządzania zielenią w stolicy.

Obecnie do stosowania nowego standardu zobowiązana jest nasza jednostka, a od stycznia 2025 r. będą to także pozostałe miejskie jednostki. Dokument nie będzie obowiązywał Lasów Miejskich–Warszawa.

Standard pielęgnacji i cięcia drzew w m.st. Warszawie został przyjęty zarządzeniem prezydenta w lutym tego roku. Dokument zawiera rozwiązania służące ochronie drzew oraz poprawie bezpieczeństwa w ich bezpośrednim sąsiedztwie. To, jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla danego drzewa, zależy w dużej mierze od jego cech, stanu zdrowotnego i specyfiki terenu, na którym rośnie. Podpowiedzi w tym zakresie daje właśnie nowy standard.

Dokument będzie dodatkowym ułatwieniem dla miejskich jednostek, zajmujących się zielenią. Ze standardu dowiedzą się m.in. w jaki sposób podlewać młode, a w jaki starsze drzewo i jaką odległość od pnia wtedy zachować; kiedy usuwać całe gałęzie drzewa, a kiedy ograniczyć się tylko do ich przycinania; czy warto zostawiać pod drzewem martwe, oderwane konary; do jakich nasadzeń wybierać gatunki odporne na zasolenie czy jak usuwać jemiołę.

Wszystkie drzewa w mieście wymagają ochrony. Z myślą o tym Warszawa opracowuje kolejne standardy zarządzania zielenią. Poza przyjętym ostatnio dokumentem, w stolicy obowiązują już trzy inne standardy z wytycznymi dla miejskich jednostek zajmujących się roślinnością. Jednolite i klarowne zasady pomagają lepiej dbać o zieleń w stolicy.

Szczegóły Standardu pielęgnacji i cięcia drzew na terenie m.st. Warszawy – link na stronie Biuletynu Informacji Publicznej m.st. Warszawy.

Pokaż inne artykuły