Alejka, zieleń i plac zabaw w Parku im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK; kobietą idzie alejką

Nowe parki i nowa zieleń, setki wydarzeń i tysiące wolontariuszy – to był udany rok w ZZW

Styczeń to czas podsumowań i planów. Przedstawiamy Wam w skrócie, co w ubiegłym roku zrobiliśmy dla Warszawy i jak 2023 r. wyglądał oczami pracowników naszej jednostki.

Nowe parki, nowa zieleń

Nasi ogrodnicy na co dzień dbają o zieleń w parkach, skwerach i pasach drogowych na terenach przez nas zarządzanych. W 2023 r. posadziliśmy: blisko 18 tys. m2 bylin, krzewy na powierzchni 30 tys. m2, blisko 3 tys. drzew, w tym najwięcej w pasach drogowych, ale również na skwerach, zieleńcach, wzdłuż kanałów i na terenach placówek oświatowych. Jesienią 2023 r. posadziliśmy milion roślin cebulowych, a w poprzednich latach – od 2018 r. do 2022 r. – 4 miliony, więc w 2024 r. powinno zakwitnąć 5 mln cebul! Mieszkańcy mogli zaadoptować rośliny z naszych rabat w czerwcu i listopadzie w ramach corocznej akcji „Przygarnij kwiatka!”. Nasi dendrolodzy zlecali specjalistyczne badania stanu fitosanitarnego starszych drzew, zamontowano również lub wymieniano wiązania w koronach drzew.

Udostępniliśmy Wam trzy parki w nowej odsłonie: Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego, park im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK oraz Pole Mokotowskie. Ponadto rozpoczęliśmy budowę trzech parków – parku na Południową Obwodnicą Warszawy, parku linearnego Suwak i parku Żerańskiego. Tworzymy nowe skwery – trwa budowa skweru wzdłuż ul. Krasińskiego, wkrótce zakończymy budowę drugiego etapu skweru Integrator.

Stworzyliśmy nowy system informacji terenowej. System tabliczek zaprojektowany przez Olę Jasionowską, naszą graficzkę, zdobył nagrodę w prestiżowym konkursie Klubu Twórców Reklamy. System ten udostępniamy innym jednostkom miejskim.

Rozpoczęliśmy również nowy cykl podcastów „Zanurzeni w zieleni” i nagraliśmy już 6 odcinków. W tym roku pojawią się kolejne odcinki.

Dbamy o mniejszych mieszkańców parków

W warszawskich parkach dbamy nie tylko o zieleń i komfort użytkowników, ale również o zwierzęta tam mieszkające. Przeprowadziliśmy pionierskie badania nietoperzy na terenie siedmiu naszych parków. Udało nam się odłowić w sumie 9 gatunków nietoperzy, a jeszcze jeden dodatkowy gatunek odnaleźliśmy w zimowisku. Kontynuowaliśmy również inwentaryzację ornitologiczną na naszych terenach – stwierdziliśmy ponad 100 gatunków ptaków w 44 lokalizacjach.

Zrealizowaliśmy 79 projektów z budżetu obywatelskiego

Dziękujemy Wam, że angażujecie się w rozwój zielonej Warszawy i zgłaszacie projekty z budżetu obywatelskiego. W zeszłym roku zrealizowaliśmy 79 Waszych projektów – w tym nową strefę sportowo-rekreacyjną pod Mostem Siekierkowskim oraz projekt, dzięki któremu staw przy ul. Dolnej stał się bardziej przyjazny dla zwierząt i mieszkańców. Udało nam się również postawić 32 poidełka, które służyły w okresie letnim warszawiakom i ich pupilom.

Rozpłytowaliśmy ok. 4500 m2 (z czego 1700 m2 w ramach budżetu obywatelskiego), stworzyliśmy również trzy parki kieszonkowe. Udostępniliśmy mieszkańcom cztery nowe toalety automatyczne – w parku im. Żeromskiego, Morskim Oku, Arkadii i parku Sieleckim. Trzy z nich postawiliśmy w ramach realizacji projektów z BO. Łącznie nasza jednostka ma pod swoją opieką 28 toalet automatycznych i 2 stacjonarne. Toalety automatyczne są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, są też codziennie sprzątane.

Zielony Wolontariat i Zielony Fundusz działają coraz prężniej

Jak co roku mogliśmy liczyć na mieszkańców, którzy sami zgłaszali się do nas, by sprzątać i zazieleniać Warszawę. Pobiliśmy zeszłoroczny rekord  – w 106 akcjach wzięło udział ponad 4300 wolontariuszy, z którymi posadziliśmy ponad 70 tys. roślin. Wyobraźcie sobie, że wspólnie udało się zebrać niemal 400 tys. litrów śmieci!

W ramach Zielonego Funduszu pozyskaliśmy blisko pół miliona złotych od naszych 11 darczyńców. Dzięki tej współpracy zrealizowaliśmy nowe nasadzenia. Mieszkańcy na warsztatach mogli pogłębić swoją wiedzę ogrodniczą, a ze specjalnych kwiatomatów pobierali nasiona roślin.

352 wydarzenia w Kamieniu i morsowanie

W Pawilonie Edukacyjnym Kamień nad Wisłą w 2023 r. odbyły się 352 wydarzenia – były to spacery, koncerty, spektakle, warsztaty nie tylko dla placówek edukacyjnych, ale również wszystkich mieszkańców. W wydarzeniach wzięło udział niemal 8 tys. osób! Zorganizowaliśmy również 40. edycję konkursu „Warszawa w Kwiatach” oraz 1. edycję plebiscytu „Warszawskie Drzewo Roku”, którą wygrał dąb szypułkowy z Białołęki.

Dzielnica Wisła to nie tylko Kamień, tradycyjnie zorganizowaliśmy tu wiele wydarzeń (np. Święto Wisły, Równonoc, Przełom roku). Ze Stołecznej Żeglugi Pasażerskiej skorzystało ponad 30 tys. osób, a do Wisły w ramach szkółki morsowania weszło prawie 2 tys. osób!

Jeśli piszemy o Wiśle, warto wspomnieć, że podpisaliśmy pierwszą i dość nowatorską umowę dzierżawy na okres aż 7 lat. Dzierżawcy wyłonieni w przetargu będą prowadzić działalność gastronomiczną, uzupełnioną programem artystyczno-kulturalnym lub sportowo-rekreacyjnym, na terenach położonych na Płycie Desantu i przy Bulwarze Flotylli Wiślanej. (W zeszłym roku ogłosiliśmy łącznie 104 przetargi, a rozstrzygnęliśmy 100).

Przeprowadziliśmy trzykrotną konserwację wałów przeciwpowodziowych, jednokrotną konserwację zbiorników i dwukrotną konserwację kanałów będących odbiornikami wód opadowych i roztopowych.

Naprawa infrastruktury i nowatorski remont alejki na Woli

Warto dodać, że na skwerze gen. Jura-Gorzechowskiego na Woli wyremontowaliśmy alejkę stosując pierwszy raz jako nawierzchnię wodoprzepuszczalny beton jamisty. Ponadto przeprowadziliśmy remont: schodów terenowych przy ogrodzeniu Muzeum Wojska Polskiego w parku na Książęcem, ogrodzenia w Parku Szczubełka od ul. Powsińskiej, fontanny przy kinie Muranów.

Wymieniliśmy urządzenia na nowe na kilku placach zabaw (warto dodać, że mamy pod swoją opieką ponad 100 obiektów rekreacyjno-sportowych). Ponadto zainstalowaliśmy czytniki kart w ramach pilotażowego programu płatności bezgotówkowych w 8 toaletach automatycznych: na Bulwarach Wiślanych, przy Multimedialnym Parku Fontann i pod mostem Śląsko-Dąbrowskim. Nasz Dział Administracyjno-Gospodarczy przeprowadził również ponad 1000 działań interwencyjnych w ramach obsługi zgłoszeń z 19115.

Zinwentaryzowaliśmy 24 tysiące sztuk składników majątkowych takich jak: ławki, donice, kosze, siłownie plenerowe, latarnie.

 

 

 

Pokaż inne artykuły