Tabliczki edukacyjne ZZW na terenach zieleni – dla ochrony zwierząt i roślin

W tym roku opracowaliśmy jednolity graficznie system zielonych tabliczek edukacyjnych, które w przyjazny sposób informują i edukują o terenach zieleni w mieście. Tabliczki pojawiły się w wielu miejscach – m.in. w parkach i na skwerach zarządzanych przez naszą jednostkę. W celu spójnej i czytelnej dla mieszkańców komunikacji, zapraszamy wszystkich zarządców terenów zieleni w Warszawie do włączania się w nasz system informacji – udostępniamy pliki produkcyjne na podstawie porozumień.

Nasz nowy system informacji terenowej cieszy się dużym zainteresowaniem i aprobatą wielu mieszkańców, którym podobnie jak nam zależy na zielonej, bioróżnorodnej Warszawie. Tabliczki informują użytkowników parków, skwerów, że przebywają na terenie cennym przyrodniczo, na którym niezmiernie ważne jest poszanowanie dla fauny i flory. W ten sposób możemy np. chronić ptaki w okresie lęgowym, oznaczać strefy dzikiej przyrody, przestrzegać mieszkańców, że pieczywo i resztki szkodzą ptakom lub prosić właścicieli psów, by nie spuszczali swoich pupili ze smyczy, gdy w pobliżu są ptaki wodne.

Tabliczki pojawiły się w wielu rejonach Warszawy – m.in. w parku Dolinka Służewska, nad Kanałem Wystawowym na Kamionkowskich Błoniach Elekcyjnych, Skwerze Sportów Miejskich Ratusz Arsenał. Stawiamy je razem z mieszkańcami, członkami stowarzyszeń, których celem jest ochrona przyrody. Wiosną stawialiśmy je wraz z wolontariuszami nad Kanałem Piaseczyńskim, informując, że trwa okres lęgowy nurogęsi i należy zachować ostrożność. Wolontariusze monitorowali wędrówkę tych ptaków wodnych z Łazienek Królewskich do Wisły. Tabliczki pojawiły się również na terenach zarządzanych przez Urzędy Dzielnic Targówek i Praga-Południe.

System tabliczek zaprojektowany przez Olę Jasionowską, graficzkę Zarządu Zieleni m.st. Warszawy zdobył nagrodę w prestiżowym konkursie Klubu Twórców Reklamy.

Wszystkich zarządców terenów zieleni w Warszawie zainteresowanych wykorzystaniem naszych tabliczek zachęcamy do kontaktu mailowego: kontakt@zzw.waw.pl

 

 

Pokaż inne artykuły