Skwer Jacka Kaczmarskiego bardziej zielony

Skwer Jacka Kaczmarskiego przy placu Unii Lubelskiej zmienił się nie do poznania. Zamiast betonu pojawiła się zieleń i mała architektura. Teren stał się też bardziej dostępny.

Na terenie skweru ubyło niemal 280 mkw. betonu, a w jego miejscu pojawiły się ponad 2 tys. roślin. Poza wieloma bylinami posadziliśmy również hortensje karłowe i 1 lipę drobnolistną. Zadbaliśmy też o dotychczasowe drzewa w tym miejscu – ich misy korzeniowe zostały powiększone.

Istniejąca nawierzchnia na skwerze została umyta i przełożona, żeby zlikwidować wyrwy i wybrzuszenia utrudniające poruszanie się osobom starszym i z ograniczoną sprawnością. Mieszkańcy mogą teraz odpocząć na 8 ławkach warszawskich. W ramach prac zamontowano kosze na śmieci, a z myślą o wielbicielach jednośladów – także 3 stojaki rowerowe.

Zmiany na skwerze Kaczmarskiego zostały wykonane w ramach realizacji projektu z budżetu obywatelskiego „Kruszymy beton! Sadzimy zieleń!”. Koncepcję opracowała nasza jednostka, a za projekt i realizację odpowiada firma AG Complex.

Kolejne skwery czekają

Zieleni przybędzie też w innych miejscach w stolicy. Na Bielanach trwa drugi etap prac przy budowie skweru Integrator. Zniknie niemal 300 mkw. utwardzonej powierzchni i pojawi się około 3 tys. nowych roślin. Mieszkańcy będą mogli skorzystać z nowych miejsc do wypoczynku. Pojawią się nowe latarnie i kosze na śmieci.

Nowy skwer powstanie też w pasie drogowym wzdłuż ul. Krasińskiego na Żoliborzu. W tym miejscu pojawią się m.in. nowe drzewa, krzewy, byliny i trawy ozdobne. W ramach inwestycji powstaną nowe alejki, a dzieci skorzystają ze strefy zabaw.

Coraz mniej betonu w stolicy

Tylko w tym roku rozpłytujemy około 900 mkw., głównie w ramach realizacji projektów z budżetu obywatelskiego. Poza zakończoną metamorfozą skweru Kaczmarskiego, miejscy ogrodnicy przeprowadzą też prace m.in. przy ul. Żeromskiego, Chełmskiej, Jagiellońskiej, Świętokrzyskiej i przy kilku skrzyżowaniach na Muranowie.

Beton znika też ze stołecznych podwórek. Obecnie nasz wykonawca rozpłytowuje podwórko przy ul. Siewierskiej na Ochocie. Podobne prace realizowane są przez wybrane dzielnice. Śródmieście planuje na ten rok usunięcie utwardzonych powierzchni z 10 miejskich podwórek. Prace toczą się już m.in. przy ul. Lewartowskiego, Orlej, Nalewki czy Wilczej.

 

Pokaż inne artykuły