Zapraszamy na wyjątkowy piknik dendrologiczny 7 października!

To będzie święto wszystkich – małych i dużych – którzy kochają drzewa. W najbliższą sobotę w Pawilonie Edukacyjnym Kamień odbędzie się piknik dendrologiczny. Poznamy również 13 drzew, które powalczą o tytuł Warszawskiego Drzewa Roku 2023.

Data pikniku nie jest przypadkowa, bo zbiega się z obchodami Światowego Dnia Drzewa. Przygotowaliśmy dla Was liczne atrakcje – warsztaty, grę terenową, spacer, animacje oraz pokazy współczesnych metod badania drzew, które poprowadzą dendrolodzy naszej jednostki.

Piknik potrwa od godz. 12 do 16. Na większość wydarzeń wstęp jest wolny. Zapisy obowiązują jedynie na warsztaty budowania karmników dla ptaków.

Wybieramy Warszawskie Drzewo Roku 2023!

Dąb szypułkowy, topola czarna, wiśnia piłkowana ’Kanzan’ czy surmia bignoniowa? To Wy zdecydujecie, które z 13 drzew-finalistów zwycięży i zdobędzie tytuł Warszawskiego Drzewa Roku 2023.

Głosować będzie można od 7 października do 10 listopada poprzez specjalny formularz zamieszczony na naszej stronie.

Spędźmy ten dzień razem „w koronach miasta”!

PROGRAM PIKNIKU DENDROLOGICZNEGO

12:00 -> początek Pikniku dendrologicznego, odsłonięcie tablic finalistów plebiscytu „Warszawskie Drzewo Roku 2023”
12:15-14:30 -> warsztat – budowanie karmników dla ptaków (Uwaga, na ten warsztat obowiązują zapisy – początek środa 4.10. godz.10:00)
12.30-13.30 -> pokaz diagnostyki sensorycznej i wspinaczki drzewnej
12:00-16:00
-> stoisko dendrologów: wystawa eksponatów, pokaz sprzętu diagnostycznego
-> fascynujący świat drzew – stoisko edukacyjne
-> gra terenowa „Drzewni sąsiedzi”
-> warsztaty z malowania na krążkach drewnianych
-> warsztaty plecionkarskie
14:00-15:30 ->spacer dendrologiczny po łąkach golędzinowskich
16:00 -> zakończenie pikniku, swobodne biesiadowanie

Spacer dendrologiczny 14:00-15:30

Łąki golędzinowskie to miejsce o niezwykłej urodzie i niepozornym uroku. Położone na uboczu, z dala od zgiełku miasta, przyciąga miłośników przyrody różnymi sposobami podejścia do natury. Tutaj spotykają się różnorodne krajobrazy, gdzie drzewa stanowią integralną część tego ekosystemu. Podczas spaceru po Łąkach Golędzinowskich, zostaniemy świadkami różnych zjawisk natury, w tym fali powodziowych oraz niskich stanów wody w Wiśle, który wpływa na życie tego terenu. Przy okazji spaceru będziemy mieli okazję porozmawiać o historii tych terenów i jak wpływ rzeki Wisły kształtował ich losy na przestrzeni lat. Porozmawiamy o niezwykłej roli drzew w korytach rzek, ich wpływie na ekosystemy rzeczne i ochronę brzegów przed erozją. Ta podróż po łąkach golędzinowskich pozwoli nam zrozumieć, jak natura jest wzajemnie powiązana z rzekami i jakie korzyści płyną z zachowania zrównoważonych ekosystemów.

Gra terenowa – Drzewni sąsiedzi 12:00-16:00

Podczas pikniku dendrologicznego uczestnicy zostaną zaproszeni do udziału w grze terenowej, której celem będzie odkrycie i zrozumienie niezwykłego znaczenia drzew dla ekosystemu rzeki Wisły oraz związanej z nimi historii. Zadaniem uczestników będzie rozwiązanie zagadek, odnalezienie ukrytych skarbów i zdobycie wiedzy na temat różnorodności drzew występujących na tym obszarze. Drużyny zostaną wyposażone w mapy i zestawy wskazówek, w trakcie gry napotkają różne wyzwania. Gra będzie dostępna dla każdego chętnego, który zgłosi się po pakiet startowy do punktu odbioru.

Stoisko edukacyjne – fascynujący świat drzew 12:00-16:00

Na stoisku fascynujący świat drzew zagoszczą edukatorzy zajmujący się na co dzień edukacją przyrodniczą dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Odwiedzając stoisko zainteresowani będą mogli:
• wziąć udział w grach, konkursach i quizach dotyczących lokalnej flory (głownie drzewa) i fauny,
• usłyszeć ciekawostki na temat najpopularniejszych gatunków drzew znajdujących się na terenach zieleni m.st Warszawy oraz poznać ich cechy charakterystyczne,
• obejrzeć naturalne okazy liści, nasion oraz przedmiotów wykonanych z różnych gatunków drewna,
• dowiedzieć się o zastosowaniu drewna w różnego typu produktach codziennego użytku,
• doświadczyć świata przyrody za pomocą swoich zmysłów – rozpoznać leśne zapachy, dźwięki, zbadać leśne faktury,
• poznać zwierzęta, których życie związane jest z drzewami,
• spojrzeć na świat oczami owada, oglądnąć modele ptasich jaj,
• dowiedzieć się na czym polega kąpiel leśna oraz jaki wpływ ma na nasze zdrowie,
• przejść się po ścieżce zmysłów, utworzonej z elementów pochodzących z drzew ( kora, szyszki sosnowe, świerkowe, patyczki, liście), kasztany, żołędzie)

Warsztaty rękodzielnicze

• budowanie karmników dla ptaków 12:15-14:30
Podczas warsztatów uczestnicy zdobędą wiedzę w temacie ochrony, zwyczajów ptaków oraz budowy i montażu „ptasich stołówek”. Pod okiem instruktora zbudują własne, tradycyjne karmniki, które będą mogli zabrać ze sobą do domu.
*mając na uwadze Wasze bezpieczeństwo i swobodę pracy, na te zajęcia obowiązywać będzie limit miejsc, zapisy uruchomimy w środę 4.10 o godz. 10:00 (zapisy poprzez formularz); w zajęciach mogą wziąć udział dzieci 5+, jednak pod nadzorem rodziców (1 rodzic + 1 dziecko).
• warsztaty plecionkarskie 12:15-16:00
Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z wiedzą dotyczącą wikliniarstwa i plecionkarstwa – poznają praktyczną wiedzą dotyczącą zawodu „koszykarz-plecionkarz” oraz spróbują sztuki wyplatania, a wyplecioną rzecz zabiorą ze sobą do domu
• warsztaty malowania na krążkach drewnianych 12:00-16:00
Podczas tych warsztatów uczestnicy będą mieć okazję nauczyć się różnych technik malowania i zdobienia drewnianych krążków, które mogą być później wykorzystane jako oryginalne ozdoby, zawieszki czy podstawki.

 

 

 

Pokaż inne artykuły