Święto królowej rzek

Na lądzie i na wodzie. Od wschodu do zachodu słońca. Na prawym i lewym brzegu. 2 września spotkajmy się wszyscy na Płycie Desantu, wspólnie świętując zakończenie sezonu i 15. jubileuszową edycję Święta Wisły.

Tegoroczne Święto Wisły będzie wyjątkowe nie tylko ze względu na jubileusz 15-lecia. Tradycyjnie będzie to zwieńczenie sezonu spędzonego na i nad wodą, któremu w tym roku przyświecało hasło „wspólność”. – Chcemy, by było to święto wszystkich tych, których łączy Wisła. Nie zabraknie  popularnych rejsów, animacji, warsztatów czy występów artystycznych. Po raz kolejnym pragniemy pokazać, że nad Wisłą każdy znajdzie coś, co go zainteresuje, co być może stanie się jego pasją na lata – mówi Magdalena Młochowska, Dyrektorka koordynatorka ds. zielonej Warszawy.

Przez całe wakacje nad Wisłą i na Wiśle odbywały się liczne wydarzenia, które pokazywały potencjał rzeki oraz umożliwiały aktywne z niej korzystnie. Od kilku lat Święto Wisły wieńczy sezon nad rzeką. Atrakcje czekać będą na mieszkańców przez cały dzień zarówno na wodzie, jak i lądzie, zaczynając od rejsu na wschód słońca „Urzeczańskie pożegnanie lata” aż po finałowy koncert na słonecznym pokładzie statku Panama, zacumowanym przy Plaży Saska Kępa. W ramach wydarzenia mieszkańcy będą mogli bezpłatnie uczestniczyć w warsztatach, tematycznych rejsach czy tradycyjnej paradzie jednostek. Na większość miejsc na rejsy obowiązuje rezerwacja poprzez stronę www.rejsy.waw.pl.

– Warto czerpać z dziedzictwa mikroregionu nadwiślańskiego Urzecza. Z tego powodu  sięgamy do elementów wiślanego historii, którą chcemy przybliżać uczestnikom naszych wydarzeń . W trakcie licznych warsztatów na lądzie mieszkańcy poznają  tradycją, kuchnią i kulturą urzeczańską. Nawiązuje do tego również wystawa, którą od 21 sierpnia prezentujemy w kubikach na bulwarze gen. Pattona – mówi Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta m.st. Warszawy ds. warszawskiej Wisły.

Wśród propozycji warsztatowych swoją Edustrefę zaprezentuje także firma InPost, partner Zielonego Funduszu dla Warszawy, u którego odbędą się warsztaty dot. czystości wody czy budowania mini statków.

Święto Wisły jest tylko symbolicznym zakończeniem wakacji nad rzeką, bo Dzielnica Wisła nie zwalnia tempa i wciąż będzie zachęcać do kulturalnego i aktywnego spędzania czasu nad wodą. Mieszkańcy Warszawy wciąż mogą skorzystać z ciekawej oferty stołecznej żeglugi pasażerskiej, spływów kajakowych, treningów na SUP-ach czy wziąć udział w jednym z wielu wydarzeń organizowanych w Przystani Warszawa.

15. Święto Wisły – program wydarzeń

  • 5:00-8:00 (Plaża Saska Kępa) -> rejs na wschód słońca „Urzeczańskie pożegnanie lata”
  • 11:00-17:00 -> 30-minutowe rejsy dla mieszkańców (na trasie: Płyta Desantu/Plaża Saska -> Centrum Nauki Kopernik -> Płyta Desantu/Plaża Saska)
  • 11:00 – 17:00 -> godzinne rejsy edukacyjno-przyrodnicze: start z Pomost 511
  • godz. 11:00 – 12:15 rejs “Dwa brzegi”
  • godz. 12:30 – 13:45 rejs “Laboratorium wiślane – odkrywanie tajemnic Wisły”
  • godz. 14:00 – 15:15 rejs “Skrzydlata Dzielnica Wisła
  • 12:00-17:00 (Płyta Desantu) -> Warsztaty i stoiska promocyjne związane z tradycją, kuchnią i kulturą urzeczańską oraz warsztaty Edustrefy InPost
  • 16:00-17:10 (Płyta Desantu) -> koncert plenerowy nawiązujący do tradycji urzeczańskich
  • 18:00-19:00 -> parada jednostek na Wiśle (na trasie: Płyta Desantu/Plaża Saska -> Centrum Nauki Kopernik -> Płyta Desantu/Plaża Saska)
  • 19:30-21:00 (Plaża Saska Kępa) -> koncert artysty Ignacego

PROGRAM OBCHODÓW 15. EDYCJI ŚWIĘTA WISŁY

 

Pokaż inne artykuły