W 2022 r. rozpłytowaliśmy niemal 3000 m2 – przybyło zieleni w Warszawie

Niemal 39 tys. metrów kwadratowych – tyle betonu usunęła Warszawa w ubiegłym roku i zastąpiła go zielenią. Nasza jednostka również ma w tym swoją zasługę – w 2022 r. rozpłytowaliśmy niemal 3000 m2 w pasach drogowych czy zbiornikach wodnych.

W 2023 r. wykonamy rozpłytowania na powierzchni ok. 900 m2, głównie w ramach realizacji projektów z budżetu obywatelskiego. Nowa zieleń pojawi się m.in. przy ul. Żeromskiego, Chełmskiej, Jagiellońskiej, Świętokrzyskiej i przy kilku skrzyżowaniach na Muranowie. Rozpłytowane zostanie też podwórko przy ul. Siewierskiej na Ochocie (ze środków Gminnego Programu Ochrony Środowiska), a misy drzew na skwerze Jacka Kaczmarskiego zostaną powiększone. Ok. 300 m2 zostanie rozpłytowanych również podczas budowy 2 etapu Skweru Integrator.

W 2022 r. rozpłytowania wykonaliśmy w ramach realizacji projektów z budżetu obywatelskiego, Zielonego Funduszu dla Warszawy, a także podczas budowy Skweru Integrator na Bielanach (pierwszy etap) czy modernizacji Parku Pole Mokotowskie.

Barwniej i weselej zrobiło się m.in. na placu Teatralnym, przy skrzyżowaniu al. Jana Pawła II i Solidarności, Siedmiogrodzkiej, Skierniewickiej, Niemcewicza i Korotyńskiego. W miejscach płyt kwitną teraz kolorowe byliny, rośliny cebulowe, róże, a przy al. Jana Pawła i Solidarności rosną też dwa platany klonolistne. Zielono zrobiło się również w kilku lokalizacjach przy ul. Grójeckiej (efekt realizacji projektów z budżetu obywatelskiego na 2021 r.).

Prace dotyczące rozpłytowań dotyczą również zbiorników wodnych na terenach, którymi się opiekujemy. W ramach modernizacji parku Pole Mokotowskie zbiorniki wodne poddano renaturalizacji i usunięto z nich ok. 15 tys. m2 utwardzonej powierzchni. Ponad 2600 m2 betonu zlikwidowano też podczas remontu wschodniej rozety Kanału Piaseczyńskiego. Obecnie większość tego terenu to powierzchnia biologicznie czynna. Prace zakończono w 2023 r. w ramach unijnego projektu, który ma na celu ochronę zagrożonych gatunków związanych z siedliskami wodnymi w stolicy.

Projekty z budżetu obywatelskiego na rok 2022, które zrealizowaliśmy:

– BO nr 9 „Mniej betonu dla Pragi”

– BO nr 193 „Przebudowa chodników i nowe drzewa na Mokotowie”

– BO nr 1351 „Zielona Stołeczna ulica Popiełuszki”

– BO nr 1402 „Zamiana betonowej kostki na zieleń w ciągu ulicy Kleszczowej”

– BO nr 565 „Zazielenienie niepotrzebnie zabetonowanych powierzchni na ulicach Ochoty” (Korotyńskiego, Szczęśliwicka, Niemcewicza)

– BO nr 1568 „Kruszymy beton. Sadzimy Zieleń!” (Skierniewicka, Siedmiogrodzka, Al. Jana Pawła, Plac Teatralny)

 

 

Pokaż inne artykuły