Konferencja prasowa w parku kieszonkowy z okazji zawarcia kolejnej umowy między ZZW i InPost

Warsztaty i kwiaty dla mieszkańców – dzięki współpracy w ramach Zielonego Funduszu

Warszawiacy będą mogli poszerzyć swoją wiedzę ogrodniczą, a dzięki specjalnym kwiatomatom otrzymają również nasiona roślin. To efekt kolejnej umowy, którą zawarliśmy z InPost – głównym partnerem Zielonego Funduszu dla Warszawy.

Zielony Fundusz dla Warszawy to platforma współpracy miasta z podmiotami, które chcą zaangażować się w realizację zielonej polityki Warszawy – w szczególności w utrzymanie i rozwój terenów zieleni miejskiej, a także działania edukacyjne i upowszechniające edukację przyrodniczą.

Głównym partnerem Funduszu jest firma InPost, która po raz kolejny włącza się w działania z ZZW.

W zeszłym roku razem z InPost zrealizowaliśmy park kieszonkowy – to kilka tysięcy nowych roślin i oaza spokoju przy większej ulicy. Również w ubiegłym roku wspólnie posadziliśmy nową zieleń na Mokotowie, Żoliborzu i Ochocie. W tym roku kontynuujemy tę współpracę. Tym razem bardziej skupiamy się jednak na edukacji i konkursie „Warszawa w kwiatach” – mówiła Magdalena Młochowska, dyrektorka koordynatorka ds. zielonej Warszawy. – Dziś chcielibyśmy zaprosić też kolejnych partnerów, by razem z nami zmieniali Warszawę na jeszcze bardziej zieloną – dodała.

W tym roku dzięki wsparciu InPost, w ramach działań edukacyjnych zaplanowanych z okazji 40. edycji konkursu „Warszawa w Kwiatach”, mieszkańcy będą mogli skorzystać z pięciu bezpłatnych warsztatów ogrodniczych i z dwóch nowych „kwiatomatów”. Nasiona kwiatów będą dostępne w Pawilonie Edukacyjnym Kamień oraz podczas Dni Otwartych Ogrodów Królewskich na Zamku Królewskim. Darowizna pozwoli również wzbogacić program wydarzenia „Święto Wisły”, między innymi o edukacyjną strefę spółki pod nazwą „W drodze do Green City”.

Łączna kwota tegorocznej umowy to 140 tys. zł. Środki te pochodzą z Programu InPost Green City, który spółka realizuje już od 2 lat w miastach partnerskich. InPost Green City to inwestycje związane z zazielenianiem terenów miejskich, projekty edukacyjne, wdrażanie rozwiązań smart czy takich, które odpowiadają potrzebom mieszkańców.

To wielka przyjemność wspierać Warszawę w zazielenianiu. W tym roku skupiamy się na projektach edukacyjnych. Już dziś mogę Państwa zaprosić do naszej strefy edukacyjnej pod tytułem „W drodze do Green City”, która odbędzie się we wrześniu – mówiła Marta Zalewska, dyrektorka ds. relacji partnerskich i Programu InPost Green City. – Warto podkreślać, jak ważne jest pomaganie i wspieranie takich zielonych inicjatyw. Im więcej przedstawicieli biznesu się w nie włączy, tym piękniejsza będzie Warszawa – dodała.

Udana współpraca w ramach Zielonego Funduszu dla Warszawy

Dzięki poprzedniej umowie z InPost w 2022 r. na Mokotowie, przy skrzyżowaniu ulic Racławickiej i Balonowej, powstał park kieszonkowy. Posadziliśmy tam 4 ozdobne jabłonie, niemal 300 krzewów oraz byliny, trawy ozdobne i rośliny cebulowe. Pojawiły się też ławki i stojaki na rowery. W ramach dotychczasowej współpracy z partnerem roślinami obsadziliśmy także ponad 800 mkw. w 3 punktach Warszawy: na Mokotowie, Ochocie i Żoliborzu. Z przekazanych środków można pokryć również koszty rocznej pielęgnacji nowo nasadzonych roślin. Wartość ubiegłorocznej darowizny to ponad 500 tys. zł.

O roli zielonych inicjatyw w mieście mówiła też Renata Niewitecka, przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska w Radzie m.st. Warszawy.

Warszawa to miasto, które aktywnie włącza mieszkańców i przedsiębiorców do tego, by wspólnie dbać o najbliższą przestrzeń i ją zazieleniać. To np. prowadzony przez ZZW „Zielony Wolontariat”. Trudno nie wspomnieć też o budżecie obywatelskim. Od jutra będzie można głosować w kolejnej edycji. Zachęcam do zielonych i środowiskowych projektów – mówiła Renata Niewitecka, nawiązując również do współpracy z przedstawicielami biznesu. – Dzięki Zielonemu Funduszowi w 2022 r. w stolicy przybyło: 96 drzew, 1810 mkw. zieleni niskiej, 1 park kieszonkowy i 250 mkw. rozpłytowanych powierzchni. Zachęcamy do udziału w Funduszu także innych przedsiębiorców.

W ubiegłym roku w ramach Zielonego Funduszu dla Warszawy darczyńcy przekazali niemal 1 milion złotych.

 

 

Pokaż inne artykuły