Dni Ogrodów Zamku Królewskiego

Share

Dni Ogrodów Zamku Królewskiego Muzeum w zgodzie z naturą

1718 czerwca 2023 r. Ogrody Królewskie i  Arkady Kubickiego

W weekend u progu lata zapraszamy na wyjątkowe święto zamkowych ogrodów, które będzie doskonałą okazją do ich bliższego poznania, a przy okazji doświadczenia piękna przyrody, radości życia i pozytywnych emocji! Przewidzianych jest wiele atrakcji kulturalnych, m.in. wystawy, spacery edukacyjne, pokazy i spotkania ze znanymi osobami zafascynowanymi ogrodnictwem. Spotkajmy się w Ogrodach!

W ramach imprezy w Arkadach Kubickiego zobaczyć będzie można wystawę Botaniczne fascynacje – obrazy, obiekty, instalacje. W Ogrodach z kolei prezentowana będzie wystawa rzeźby współczesnej Obecni – prace z kolekcji Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Dni Ogrodów to także idealny moment na podziwianie i poznawanie kolekcji letnich kwiatów sezonowych i bylin oraz królewskich róż na zamkowych rabatach. W ramach spaceru edukacyjnego opowie o nich architektka krajobrazu Daria Szarejko-Worobiej.  W programie ponadto liczne wydarzenia i aktywności dla dorosłych i dzieci – animacje ruchowe na królewskim trawniku, pokazy ogrodnicze i florystyczne, a dla zainteresowanych historią spacer edukacyjny Tajemnice zamkowej skarpy, który poprowadzi Michał Sobieraj – kierownik zamkowego Działu Edukacji. Dla spragnionych wiedzy ogrodniczej i inspiracji przygotowaliśmy warsztaty ogrodnicze i pokazy florystyczne oraz spotkania ze znanymi i lubianymi ogrodnikami – Mają Popielarską, Agnieszką Hubeny-Żukowską i Łukaszem Skopem, którzy opowiedzą o swoich fascynacjach i spojrzeniu na ogród.

Szczególnie zapraszamy na stoisko Zarząd Zieleni m.st. Warszawy. To tu będzie można dowiedzieć się wszystkiego o konkursie Warszawa w kwiatach, skorzystać z porad miejskich ogrodniczek oraz wziąć udział w warsztatach wspierania bioróżnorodności dla właścicieli ogrodów i balkonów w mieście. Sobota i niedziela w godz. 11.00-18.00.

Warsztaty malowania kwiatów w technice akwareli poprowadzą artystki Jolanta Drozd i Krystyna Lubanski, a autorka artystycznych ilustracji Bożka Rydlewska zaprosi do swojego świata snu i magii inspirowanego naturą w ramach warsztatu Rajski ogród. Dla aktywnych ruchowo zajęcia sportowe na pięknej zielonej murawie codziennie o 12.00 poprowadzi Paulina Załuska.  Dla dzieci przewidziano animacje ruchowe, gry i zabawy, malowanie twarzy w botaniczne motywy oraz miniwarsztaty ogrodnicze.

Kiermasz róż i innych ogrodowych roślin to okazja do nabycia ciekawych odmian i uzyskania porad ekspertów z Polskiego Towarzystwa Różanego, które także zaprasza do udziału w konkursie na najpiękniejszą różę ogrodową i testowania zapachów różanych. W grabowych labiryntach lub na zamkowych schodach spotkamy piękną Królową Róż w wyjątkowej kwiatowej stylizacji. Królewski zespół tańców La Danse z Kutna Miasta Róż pokaże tańce z dawnych epok.

W sobotni wieczór w Ogrodzie Dolnym posłuchamy muzyki filmowej w wykonaniu zespołu Impressione z sopranistką Mileną Lange, a w niedzielę wieczorem zobaczymy spektakl Latającego Teatru Sztuki Ciała pt. Pędy.

 

Szczegółowy program na stronie wydarzenia.

Pokaż inne artykuły