Drewniany budynek wśród zieleni, młode drzewo na pierwszym planie - Przystań Warszawa przy Porcie Czerniakowskim, na ul. Zaruskiego

Przystań Warszawa wybierze gospodarza

Przystań Warszawa to miejsce zatopione w zieleni, które z pewnością niebawem pokochają warszawiacy. Ogłosiliśmy przetarg na wydzierżawienie kompleksu budynków na terenie przy ul. Zaruskiego, tuż przy Porcie Czerniakowskim.

Łączna powierzchnia drewnianych budynków to 1,8 tys. m2. Mogą w nich znaleźć swoje siedziby organizacje pozarządowe związane z ekologią, naturą, a także kluby sportowe prowadzące sekcje sportów wodnych. To wspaniałe miejsce na spacery ornitologiczne nad Wisłą, rejsy tematyczne, wiślane spływy kajakowe. Do centrum Warszawy dojedziemy stąd rowerem w ok. 10 minut.

Zieleń, wygoda i wolny czas

8 maja ogłosiliśmy przetarg na 8-letnie zarządzanie tą przestrzenią, chcemy, żeby była prawdziwą przystanią zieleni, wygody i wolnego czasu. To większa całość strategicznego działania na rzecz Dzielnicy Wisła, Przystań Warszawa stanowi kompleksowe dopełnienie zmieniającego się otoczenia Portu Czerniakowskiego.

W Przystani Warszawa znajdą się kawiarnie i restauracja z ogródkami. Będzie można przyjść, poobserwować wodniackie aktywności, a także zainspirować się nimi i dołączyć w przyszłości.

Cała inwestycja ma mieć charakter ogólnodostępny – integrować społeczność lokalną i wodniacką. Kajakarze, wioślarze, SUP-owcy i tradycyjni wodniacy zyskają miejsce, w którym będą mogli rozwijać swoje zamiłowanie do aktywności na wodzie. Na sąsiedniej działce tuż przy wejściu głównym znajduje się ogólnodostępna siłownia plenerowa.

Przetarg na Przystań

W warunkach konkursu zaznaczono, że przestrzeń i obiekty powstały z przeznaczeniem na prowadzenie ośrodka wspomagającego uprawianie sportów wodnych z funkcją rekreacyjną i edukacyjną, a także wychowawczą i opiekuńczą.

Oprócz parterowych drewnianych budynków na terenie znajduje się jeden dom dwukondygnacyjny – żelbetowy hangar wkopany w skarpę z dwoma drewnianymi nadbudowami stanowiącymi „bramę do cypla”. Zabudowania zostały usytuowane w taki sposób, by utrzymać kompozycję o charakterze otwartym krajobrazowo i przestrzennie.

Cały ośrodek jest podłączony do sieci wodociągowej i elektrycznej. Na jego terenie znajdują się elementy małej architektury – ławki, stojaki rowerowe, energooszczędne latarnie umożliwiające pełne wykorzystanie obiektu przez cały sezon.

Przystań będzie też doskonałym miejscem do spacerów. Niedużym podziemnym tunelem będzie można przedostać się pod ul. Zaruskiego na teren Portu Czerniakowskiego. W Porcie zaś zlokalizowano pływający pomost z platformą widokową oraz z dwoma częściami pełniącymi role cumownicze.

Zielony cypel

Większą część powierzchni mają stanowić tereny biologicznie czynne – trawniki, rabaty. Na terenie zlokalizowano też miejsca na niecki, które z biegiem czasu staną się ogrodami deszczowymi.

W planie jest także budowa w miejscu dawnej drewnianej kładki, mostu pieszo-rowerowego przez kanał portowy – jest już opracowana dokumentacja projektowa. W ubiegłym roku został również rozstrzygnięty projekt na budowę budynku portowego Bosmanatu, trwają zaawansowane prace nad dokumentacją projektową.

Przetarg na wydzierżawienie Przystani Warszawa – link tu.

Pokaż inne artykuły