Mieszkańcy odbierają sadzonki rośli przed Pawilonem Edukacyjnym Kamień

Działania edukacyjne – podsumowanie 2022 r. cz. 5

Ostatnia część naszego podsumowania 2022 roku to edukacja – dynamicznie rozwijający się obszar naszych działań.  Należą do nich konkursy, warsztaty, wykłady, spacery przyrodnicze czy wystawy. Organizujemy spotkania edukacyjne profilowane pod kątem szkól i przedszkoli, oraz ogólnodostępne dla mieszkańców. W ubiegłym roku spotkaliśmy się z Wami na 265 wydarzeniach w Pawilonie Edukacyjnym Kamień, a dodatkowo zapraszaliśmy Was na zajęcia w MAL-ach.

Działania w Pawilonie Edukacyjnym Kamień

To był bardzo udany rok w Kamieniu! W tygodniu stawialiśmy głównie na edukację najmłodszych. Uczyliśmy się o bogactwie przyrodniczym w Dzielnica Wisła i poznawaliśmy tajemnice drzew. W weekendy spotykaliśmy się z Wami na warsztatach z ekologicznego ogrodnictwa i rękodzieła w duchu less waste. Mieliśmy zaszczyt gościć znakomitych ekspertów, którzy dzielili się z nami wiedzą na temat bioróżnorodności czy nadwiślańskiej fauny i flory. Spacerowaliśmy też nad Wisłą, poznając jej piękno i bogactwo. Kamień wypełniała wrażliwa na ekologię i tradycję sztuka – byliśmy miejscem koncertów, spektakli i wystaw. Oglądaliśmy wspólnie gwiazdy, graliśmy w szachy i planszówki. Kamień otwarty jest przez cały dla mieszkańców, ale i na mieszkańców – ich inicjatywy i pomysły, które zgłaszają i sami realizują, działając aktywnie w NGOsach czy mniej formalnych grupach. To również sami warszawiacy współtworzą ofertę Kamienia!
W 2022 roku w Kamieniu przeprowadziliśmy:
 • 97 warsztatów przyrodniczych dla 2251 uczniów z warszawskich szkół i przedszkoli, w tym 26 zajęć z ekspertami ZZW, a 9 lekcji dla dzieci ze specjalnymi potrzebami – zajęcia dotyczyły nadwiślańskiej przyrody i drzew
 • 97 warsztatów edukacyjnych dla 1738 uczestników, w tym 10 z ekspertami ZZW
 • 15 wykładów eksperckich, w tym 2 z ekspertami ZZW
 • 14 spacerów przyrodniczych nad Wisłą, w tym 2 z ekspertami ZZW
 • 14 wystaw10 spotkań
 • 7 koncertów
 • 6 spektakli teatralnych
 • 3 miejskie imprezy – finał akcji Rowerowy Maj w Warszawie dla 300 osób, galę konkursu Warszawa w Kwiatach dla 500 osób, finał akcji Warszawskie Święto Drzewa dla 300 osób
 • 2 akcje adopcji roślin
 • działał też 1 łąkomat, z którego wydaliśmy ok. 6 tys. 10-gramowych.torebek z nasionami

Akcje dla mieszkańców

Warszawa w kwiatach
Kontynuując przedwojenną tradycję wspólnego zazieleniania i przyozdabiania stolicy, razem z Towarzystwem Przyjaciół Warszawy już po raz 39. zaprosiliśmy warszawianki i warszawiaków do bycia częścią „Warszawy w kwiatach”. W ubiegłorocznej edycji dostaliśmy 196 zgłoszeń do konkursu i przyznaliśmy nagrody w kategoriach:
 • balkony, loggie i okna
 • ogrody i ogródki przydomowe
 • inicjatywy sąsiedzkie
 • założenia ogrodowe
 • osiedla mieszkaniowe
 • ogródki edukacyjne
 • ogrody działkowe
 • nagrody specjalne

Zwyciężczyni konkursu, Pani Lidia Lorek, wspólnie z naszą projektantką ukwieceń Małgorzatą Dudek-Grzegorzewska stworzyła koncepcje parkowych rabat w Parku Ujazdowskim.

Najpiękniejszemu warszawskiemu konkursowi towarzyszyło wiele wydarzeń. Przez całą wiosnę spotykaliśmy się z Wami się na warsztatach ogrodniczych i wykładach w Pawilonie Edukacyjnym Kamień. Odwiedzaliśmy też stołeczne parki, by wspólnie siać łąki i pielęgnować kwiaty. Finałem akcji popularyzującej miejskie ogrodnictwo był kwietny piknik na łące przy Kamieniu.

Warszawski Plażowy|
Na cały letni sezon uruchomiliśmy 6 punktów informacyjno-rekreacyjnych na czterech stołecznych plażach – Saskiej, Poniatówce, Rusałce (ZOO), Żoliborz – a także w Pawilonie Edukacyjnym Kamień i po raz pierwszy na bulwarze gen. George’a Smitha Pattona. Czekali w nich na mieszkańców Warszawscy Plażowi, u których można było bezpłatnie wypożyczać leżaki i sprzęt sportowy, a także czy pobrać worki na śmieci do akcji sprzątania plaż. Nasi Plażowi przede wszystkim jednak służyli wiedzą na temat możliwości aktywnego spędzania czasu nad Wisłą oraz edukowali w zakresie walorów nadwiślańskiej przyrody i dbania o jej zachowanie.
W ramach projektu na każdej z plaż w ciągu lata odbyło się jedno sprzątanie z Waszym udziałem i jedno finałowe podczas World’s CleanUp Day. Warszawscy Plażowi towarzyszyli Wam podczas warsztatów plastycznych i przyrodniczych, animacji muzycznych dla dzieci. Zorganizowaliśmy także konkurs fotograficzny, a przesłane przez Was zdjęcia można wciąż obejrzeć na bulwarze gen Pattona.
Akcje adopcji roślin z warszawskich kwietników
Kontynuowaliśmy inicjatywę recyklingu roślin podczas sezonowych wymian ukwieceń, które wykonujemy latem i jesienią. Akcje #PrzygarnijKwiatka odbyły się w Pawilonie Edukacyjnym Kamień, Ogrodzie Saskim, Parku Morskie Oko i przy Skwerze Szewczenki – w sumie było ich 5. Mieszkańcy odebrali ok. 77 300 sadzonek ponad 20 gatunków roślin i mogli zasięgnąć rady naszych ogrodników. Cieszymy się, że bratki, stokrotki, begonie, werbeny, szałwie czy tulipany, które zdobiły stołeczne rabaty i donice, dostały u Was drugie życie!
Kampania Dzielnicy Wisła „re\Wisła”
Nadwiślańskie bulwary i warszawskie plaże to ulubione miejsca spacerów, spotkań i wypoczynku. Aby zachęcić mieszkańców do tworzenia wspólnej przestrzeni w świadomy sposób i odkrywania historii warszawskiego Urzecza, latem przeprowadziliśmy kampanię edukacyjną re\Wisła. Chcieliśmy pokazać rzekę jako jeden wielki remiks tworzony przez zróżnicowaną społeczność mieszkańców Warszawy. W ramach działań pod hasłem re\Wisła publikowaliśmy inspirujące treści, które miały na celu edukowanie oraz informowanie mieszkańców o realizowanych inicjatywach i wydarzeniach kulturalnych nad Wisłą

Akcje skierowane do placówek edukacyjnych

W koronach miasta
W ubiegłym roku rozszerzyliśmy nasz program „W koronach miasta” skierowany do szkół podstawowych o działania edukacyjne dla przedszkolaków. Wiosną w Pawilonie Edukacyjnym Kamień edukowaliśmy dzieci w zakresie roli drzew w mieście i dbania o przyrodę. W projekcie uczestniczyło 19 placówek. Z przeprowadzonych zajęć skorzystało 379 dzieci. Dodatkowo zorganizowaliśmy 3 warsztaty dla dzieci w grupach polsko-ukraińskich.
Jesienną odsłonę projektu stanowiły warsztaty przyrodnicze oraz rękodzielnicze w Pawilonie Edukacyjnym Kamień o raz w Miejscach Aktywności Lokalnej. Odbyło się 25 spotkań, podczas których tworzyliście lasy w słoikach czy słuchaliście wykładów dendrologicznych.
Warszawskie Święto Drzewa
Warszawskie Święto Drzewa to skierowana do dzieci i młodzieży akcja, której celem było szerzenie wiedzy o tym, jak potrzebne są drzewa w mieście. Przez 6 lat prowadziliśmy projekt we współpracy Był to już szósty rok wspólnych działań z Klubem Gaja. W ubiegłorocznej edycji aż 94 placówki edukacyjne przystąpiły do konkursu, a 123 zgłosiły się do zazieleniania miasta. Powstało tak wiele wspaniałych instalacji plastycznych, utworów literackich i filmów o tematyce ekologicznej, że przyznaliśmy więcej nagród niż planowaliśmy – łącznie 18. Zwycięzcy konkursu sadzili drzewa na terenach palcówek, a pozostali laureaci wezmą udział w warsztatach i spacerach przyrodniczych. Zakończeniem akcji był październikowy piknik dla mieszkańców w Pawilonie Edukacyjnym Kamień.
Jesienne konkursy przyrodnicze dla szkół i przedszkoli
Na początku toku szkolnego zapraszamy placówki edukacyjne do udziału w dwóch konkursach.
W 2. edycji konkursu „Szkoła bioróżnorodności” przeznaczonego dla szkół podstawowych zespoły klasowe tworzyły prace przestrzenne ukazujące, jak można wspierać różnorodność przyrodniczą w najbliższym otoczeniu. Natomiast w 5. edycji skierowanego do przedszkoli konkursu „Jesienne skarby w ogródku” dzieci w plastycznych pracach przedstawiały ciekawe okazy jesiennej przyrody. 
Wszystkie placówki, które wzięły udział w konkursie otrzymały nagrody – rośliny doniczkowe i po 150 cebul roślin rożnych gatunków. Placówki, które stworzyły najlepsze prace konkursowe, dodatkowo wezmą udział w warsztatach przyrodniczych.
Pokaż inne artykuły