Parki kieszonkowe, nowe skwery, rozpłytowania i nasadzenia – zaczynamy podsumowanie ZZW 2022 r.

Rok 2022 był dla nas bardzo intensywny! To rok wielu nowych nasadzeń, działań edukacyjnych, dużych inwestycji, ale też mniejszych projektów dotyczących zieleni przyulicznej. Nasze podsumowanie 2022 r. rozpoczynamy właśnie od tych ostatnich. Udostępniliśmy mieszkańcom 6 parków kieszonkowych, nowy Skwer Sportów Miejskich Ratusz Arsenał i zrealizowaliśmy wiele rozpłytowań wraz z nasadzeniami w kilku dzielnicach Warszawy. Ale to nie wszystko – zapraszamy do lektury!

Parki kieszonkowe pełne zieleni

Większość wspomnianych prac inwestycyjnych to realizacja projektów z budżetu obywatelskiego. W 2022 r. zakończyliśmy proces budowy aż 6 parków kieszonkowych:

– Ursynów – przy al. KEN,
– Praga-Północ – przy ul. Zamoyskiego,
– Praga-Południe – przy skrzyżowaniu ulic Fieldorfa i Bora-Komorowskiego,
– Bemowo – u zbiegu ulic Wrocławskiej i Powstańców Śląskich,
– Mokotów – przy rondzie Unii Europejskiej oraz u zbiegu ulic Racławickiej i Balonowej. „Pocket park” przy ul. Racławickiej powstał dzięki firmie InPost w ramach współpracy z Zielonym Funduszem dla Warszawy.

Ponadto zrealizowaliśmy nowy deptak między jezdniami ulicy Kasprowicza oraz strefę spacerową przy ul. Broniewskiego, która została stworzona z myślą o osobach spacerujących z psami. We wszystkich tych miejscach pojawiła się nowa zieleń – trawniki, krzewy, byliny i drzewa. Nie zabrakło też małej architektury – ławek warszawskich, ławek bujanych, hamaków. Z myślą o zapylaczach postawiliśmy hotele dla owadów.

Nowe skwery

Przy stacji metra Ratusz Arsenał stworzyliśmy Skwer Sportów Miejskich dla wielbicieli jazdy na deskorolce, hulajnodze czy rolkach. Można tu odpocząć wśród zieleni, w otoczeniu 24 nowych drzew i kilku tysięcy krzewów.

W I kwartale 2023 r. zakończy się pierwszy etap budowy Skweru Integrator na Bielanach – u zbiegu al. Zjednoczenia i ul. Kasprowicza. Prace wykonywane są obecnie przed budynkiem poczty przy al. Zjednoczenia oraz przy wejściu do stacji metra Stare Bielany. Zdemontowaliśmy tam 823 m2 starej nawierzchni, wykonaliśmy nową nawierzchnię z płyt antysmogowych oraz nasadzenia na ponad 380 m2. Teraz będziemy obsadzać kolejne rabaty, montować nowe ławki oraz stojaki rowerowe. Prace po północnej stronie ul. Kasprowicza, mają zostać zakończone w ciągu 17 miesięcy. Obecnie ten teren inwestycji jest w fazie projektowej.

Rozpłytowania i wielobarwne rabaty

Dzięki projektom mieszkańców z budżetu obywatelskiego rozpłytowaliśmy wybrane miejsca w pasach drogowych na Pradze-Północ i Mokotowie. Na powierzchni 138 m2 przy ul. Ratuszowej, Jagiellońskiej i Chełmskiej powstało łącznie pięć rabat. Na Pradze-Płn. zakwitną wielobarwne krzewy oraz byliny. Natomiast na Mokotowie zobaczymy tulipany w różnych odmianach i byliny m.in. dzielżany ogrodowe i krwawniki pospolite. W kwietniu rabaty zostaną wzbogacone o 11 drzew z gatunku olsz sercowatych.

Natomiast w ramach współpracy E.ON z Zielonym Funduszem dla Warszawy w miejscu dawnych płyt chodnikowych w Śródmieściu, na Woli, Ochocie i Pradze-Północ również pojawiły się nowe nasadzenia. Łączna powierzchnia rozpłytowań to ok. 250 m2. Przy pl. Politechniki będzie można podziwiać kwitnące róże, przy ul. Żelaznej 3 jesiony pensylwańskie, przy Al. Jerozolimskich hortensje, a na skrzyżowaniu ul. Floriańskiej, Kłopotowskiego i Jagiellońskiej żylistki „Yuki Snowflake” i białe liatry kłosowe.

 

 

 

Pokaż inne artykuły