Nowy park kieszonkowy na Pradze-Północ

Share

Pocket park w pobliżu Portu Praskiego już dostępny dla mieszkańców! Teren zieleni, który jest realizacją projektu z budżetu obywatelskiego, powstał
w pasie drogowym przy ul. Zamoyskiego. Posadziliśmy w tym miejscu wiele nowych roślin komponujących się z okolicznymi nasadzeniami. Skwer,
na którym wcześniej nie było małej architektury, został wyposażony w ławki, stojaki rowerowe i kosze na śmieci.

Założenia krajobrazowe

Park kieszonkowy przy ul. Zamoyskiego wcześniej był terenem zieleni z dużymi drzewami. Od strony południowej rosną w rzędzie dorodne lipy i topole, do których w 2020 roku dosadzono młode drzewa z gatunku klon czerwony, a także wiele krzewów i bylin. Sadząc kolejne rośliny w ramach tworzenia parku kieszonkowego, nadaliśmy kompozycjom spójny charakter.

Park kieszonkowy zajmuje powierzchnię 2650 m2.  Trasy komunikacyjne zostały zaprojektowane na podstawie analizy istniejących przedeptów, w miejscu których wybudowaliśmy chodnik o powierzchni 255 m2. Załamania kierunków ścieżek pozwoliły na utworzenie miejsc atrakcyjnych widokowo przy zachowaniu wygodnej komunikacji. Park jest w pełni dostosowany do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami.

Przy chodniku powstały miejsca odpoczynku. Dwie ławki zostały zlokalizowane w cienistej części skweru, a trzecia bliżej wejścia do Portu Praskiego – jedna z ławek ma podłokietniki. Przy wyspach z ławkami jest dodatkowa przestrzeń dla wózków, wózków inwalidzkich i rowerów. W parku zamontowaliśmy też dwa kosze na śmieci.

Ozdobą  terenu są formy rzeźbiarskie, trzy betonowe kule umieszczone w centralnym punkcie – przy rozwidleniu dróg w niewysokich bylinach.

Rośliny w pocket parku przy Porcie Praskim

Układ roślinny wyznaczają istniejące nasadzenia drzew, krzewów i traw – wszystkie rosnące w tym miejscu rośliny zostały zachowane. Przy wprowadzaniu nowych roślin założeniem było uzupełnienie istniejących nasadzeń i uspokojenie układu wzdłuż nowo powstałych ciągów pieszych.

W słonecznej części skweru (bliżej wjazdu do Portu Praskiego) do rosnących w tym miejscu traw dodaliśmy liniową rabatę bylinową. Rośliny z istniejących stref zieleni zostały wykorzystane w sposób pozwalający zachować spójność estetyczną.

Niska zieleń w parku kieszonkowym została tak zaprojektowana, by uzyskać ozdobny efekt przez cały rok. Od wczesnej wiosny oko będą cieszyć kwitnące rośliny cebulowe, a zimą okazałe kwiatostany traw ozdobnych i hortensji.

Nowe rośliny na terenie parku:

  • drzewa gatunku jabłoń ozdobna ‘Kelsey’, 3 szt.
  • krzewy ozdobne: dereń biały Sybirica, hortensja bukietowa LimeLight, śnieguliczka Doorenbosa ‘Magic Berry’, 616 szt.
  • byliny i trawy ozdobne: śmiałek darniowy ‘Pixie Fountain’, kocimiętka, miskant Silberfeder, perowskię łobodolistna, rudbekia błyskotliwa 'Goldsturm’, aster gawędka, funkia Siebolda ‘Elegants’, bodziszek kantabryjski ‘Cambridge’, 1218 szt.
  • cebulowe rośliny ozdobne: cebulica syberyjska ‘Alba’, krokus Rememeberance’ i Golden Yello, narcyz ‘Dutch Master’, 9650 szt.

Park powstał ramach realizacji projektu z budżetu obywatelskiego „Pocket Parki dla Warszawy”.
Prace wykonała firma AG-Complex Sp. z o.o. a za projekt odpowiada Urszula Michalska Kształtownia.pl.

 

Pokaż inne artykuły