Sadzenie krzewów przy ul. Prostej w ramach współpracy firmy HSBC w Polsce z Zielonym Funduszem dla Warszawy

Nowe krzewy na Woli

Stworzyliśmy nowe rabaty na terenie przyulicznym. W ramach współpracy firmy HSBC w Polsce z Zielonym Funduszem dla Warszawy posadziliśmy krzewy przy ul. Prostej. Wybraliśmy gatunki roślin, które osiągają spore rozmiary i są atrakcyjne wizualnie przez cały rok.

Nowe rośliny na Woli

Na powierzchni 120 m2 rośnie:

  • 180 szt. krzewów derenia świdwa ‘Midwinter Fire’ (Cornus sanguinea ‘Midwinter Fire’), które wyróżniają się pomarańczowymi pędami i cieszą nimi oko nawet w zimie;
  • 120 szt. krzewów bzu czarnego ‘Black Lace Eva’ (Sambucus nigra ‘Black Lace Eva’), który również dobrze wpływa na estetykę otoczenia – ma bordowe, mocno powycinane liście, pięknie kwitnie na przełomie maja i czerwca jasnoróżowymi kwiatami jasnoróżowymi kwiatami zebranymi w baldachy, w sierpniu na krzewie pojawiają się jagodowe owoce; młode pędy bzu są czerwone, a starsze jasnoszare.

Teraz rośliny nie są jeszcze okazałe, ale rozrosną się w kolejnych latach. Dereń świdwa dorasta do 2 m wysokości. Bez czarny rośnie szybko, ok. 50 cm w ciągu roku, i może osiągnąć 3 m wysokości.

Zieleń w mieście

Krzewy, tak jak każda inna zieleń miejska, pochłaniają dwutlenek węgla oraz zanieczyszczenia z powietrza. Dotyczy to tworzących smog pyłów zawieszonych – w tym tych najdrobniejszych. Krzewy absorbują także wiele toksycznych substancji. Sadzenie krzewów w znaczący sposób przyczynia się do zwiększania różnorodności biologicznej. Miejskie rośliny wabią zapylacze. Tworzą także warunki do życia dla licznych gatunków ptaków, stanowiąc dla nich zarówno schronienie, jak i źródło pożywienia.

Zielony Fundusz dla Warszawy

Celem Zielonego Funduszu dla Warszawy jest umożliwienie przedsiębiorcom i innym podmiotom uczestnictwa w rozwoju i utrzymaniu terenów zieleni w mieście. Wspierając finansowo Zielony Fundusz dla Warszawy, firmy mogą pomóc zapobiegać skutkom zmian klimatycznych i przyczyniać się do zwiększania różnorodności biologicznej stolicy. Zielona inicjatywa może dotyczyć parków i skwerów oraz pasów zieleni przy ulicach, którymi opiekuje się ZZW.

Pokaż inne artykuły