Spacer sensoryczny w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym im. Jerzego Waszyngtona

Ogrody działkowe jeszcze bardziej dostępne dla mieszkańców

Wprawdzie do lata jeszcze daleko, ale już zaczynamy pracę nad kolejną edycją naszego programu „Naprzód działki”. Prowadzimy go po to, by Rodzinne Ogrody Działkowe stawały się jeszcze bardziej dostępne dla mieszkańców.

Program ZZW „Naprzód działki”

W tym roku realizując program #ZZW Naprzód działki skupiliśmy się na dostępności ogrodów działkowych dla osób niedowidzących i niewidomych.

We współpracy ze stowarzyszeniem SAM Rozkwit i Fundacją Wielozmysły zorganizowaliśmy w Działka nasze hobby – działkowcy ROD im. Jerzego Waszyngtona  trzy spacery sensoryczne. Ostatni, jesienny spacer, odbył się w ramach Festiwal Kultury Bez Barier.

Wszystkim, którzy chcieli doświadczyć działkowych klimatów w bardziej pełny i uważny sposób, towarzyszyły przewodniczki Ada Lau, Monika Matusiak i Natalia Szemis z Fundacji Wielozmysły. One prowadziły po ogrodowych alejkach osoby niedowidzące i niewidome. Zachęcały, by szukać w otoczeniu nieoczywistych zapachów, dźwięków czy kształtów.

Nowe rośliny w ROD im. Jerzego Waszyngtona

W ramach warsztatów zorganizowanych we współpracy z zarządem ROD im. Jerzego Waszyngtona oraz Okręg Mazowiecki Polski Związek Działkowców posadziliśmy w ogrodzie wspólnie z uczestnikami spaceru ozdobne drzewa i krzewy. Rośliny wyznaczają szlaki komunikacyjne, co zwiększa komfort korzystania z wspólnej przestrzeni.

Zdjęcia: Kuba Rodziewicz, Ola Andrzejewska

 

Pokaż inne artykuły