Realizujemy plan remediacji biologicznej w trzech dzielnicach Warszawy
Plan remediacji biologicznej obejmuje Stawy Kacze, Staw na Kosku i Jeziorko Kamionkowskie w Parku Skaryszewskim na Pradze-Południe, staw na Skwerze im. Olgi i Andrzeja Małkowskich przy ul. Dolnej na Mokotowie oraz jeden z trzech stawów Brustmana na Bielanach. W tych zbiornikach przeprowadziliśmy pomiary ilości osadów i przejrzystości wody, a także pozostałe badania wody, aby określić jej parametry. Następnie zaaplikowaliśmy do wody środki biologiczne. Prace nad bioremediacją będą prowadzone również w 2023 roku, a w 2024 wykonamy pomiary kontrolne i powstanie raport końcowy.
Czym jest bioremediacja
Remediacja biologiczna (dokonywana przez firmę ACS Poland sp. z o.o.) to innowacyjna ekologiczna metoda oczyszczania zbiorników wodnych, która polega na biologicznym rozłożeniu nadmiaru substancji organicznych i zanieczyszczeń nieorganicznych w wodzie. Procesu oczyszczania dokonują mikroorganizmy, które są wprowadzane do zbiorników wodnych. Dla tych mikroorganizmów źródłem pokarmu są zarówno substancje organiczne, które występują w środowisku wodnym, np. muł i zawiesina, jak i substancje rozpuszczone w wodzie.
Dzięki ich działaniu na dnie zbiorników zmniejszy się ilość osadów i ustaną procesy gnilne. W efekcie woda będzie miała lepszy zapach, zostanie ograniczony zakwit glonów i poprawi się stan sanitarny zbiorników.
Woda w zbiornikach została również napowietrzona – ten zabieg ma doprowadzić do stopniowego zmniejszenia ilości nagromadzonych osadów biologicznych oraz do zwiększenia ilości tlenu dostępnego dla organizmów żyjących w zbiornikach.
Nasadzenia roślin wodnych i strefy ekotonowe
W stawie na Skwerze im. Małkowskich i w stawie Brustmana dodatkowo wykonano nasadzenia roślin wodnych i zbudowano roślinne strefy ekotonowe, które wraz z mikroorganizmami wspomagają oczyszczanie zbiorników.
Ekotony roślinne to wielogatunkowe zespoły roślinne w strefach przejściowych pomiędzy środowiskami. W przypadku tego projektu nasadzenie specjalnie dobranych roślin wodnych wynurzonych tworzy ekoton pomiędzy środowiskiem lądowym i wodnym. Strefy ekotonowe wyróżniają się dużo wyższą bioróżnorodnością od środowiska typowo lądowego czy wodnego.
Ekotony roślinne na stawach będą stanowić schronienie i środowisko bytowania zarówno dla organizmów typowo wodnych, np. dla narybku i owadów wodnych, jak i dla organizmów związanych z wodą, np. dla płazów i ptactwa wodnego.
Ekotony w stawie przy ul. Dolnej i w stawie Brustmana nr 3 zostały osłonięte metalową konstrukcją, w celu zabezpieczenia roślin przed zniszczeniem przez zwierzęta. Konstrukcje te zostaną usunięte, gdy rośliny osiągną odpowiednią wielkość i ukorzenią się w dnie (staw na Dolnej) oraz na specjalnie przygotowanym podłożu (staw Brustmana).
Rośliny użyte do remediacji biologicznej
Do wykonania ekotonów roślinnych w stawach wykorzystaliśmy m.in. lilie wodne, grzybienie, turzyce, kosaćce, miętę wodną i pałkę szerokolistną.