Święto Wisły i pożegnanie sezonu letniego w Dzielnicy Wisła

 

W sobotę, 3 września, po raz czternasty odbędą się obchody Święta Wisły. Tegoroczna edycja nawiązuje do motywu przewodniego ostatniej kampanii Dzielnicy Wisła pod hasłem Re/Wisła i nadwiślańskiego Urzecza. Nie zabraknie więc warsztatów rzemiosł tradycyjnych, kuchni łużyckiej, flisackiej bindugi, a także atrakcji dla dzieci na nadrzecznych plażach. Oczywiście, Święto Wisły to także wpisana już na stałe – wiślana parada.

– Wisła jest sercem stolicy. Od lat mieszkańcy i turyści korzystają z rejsów wodnych, różnorodnych form rekreacji na rzece i nad rzeką, a także unikatowych na skalę Europy terenów Natura 2000. Zarówno bulwary, jak i plaże miejskie tętnią życiem i cieszą się coraz większą popularnością. Święto Wisły na stałe zagościło już we wrześniowym kalendarzu warszawskich wydarzeń. W tym roku, poza tradycyjną paradą łodzi, mieszkańcy będą mogli odbyć podróż w czasie – do dawnego nadwiślańskiego Urzecza. Zapraszam wszystkich warszawiaków i gości do wspólnego świętowania tego wyjątkowego dnia – mówi dyrektorka koordynatorka ds. zielonej Warszawy Magdalena Młochowska.

Święto Wisły i pożegnanie lata

Ostatnie cztery miesiące nad Wisłą to niezliczona liczba większych i mniejszych inicjatyw, rejsów, wydarzeń kulturalnych i warsztatów. Z oferty Dzielnicy Wisła skorzystały tysiące warszawianek i warszawiaków, ale również gości licznie odwiedzających stolicę.

– Sezon letni otwieraliśmy podczas Dnia Różnorodności Kulturowej przy mało sprzyjającej pogodzie, co dla uczestników nie było jednak żadną przeszkodą. Tymczasem w pierwszą sobotę września pożegnamy sezon letni świętem wszystkich wodniaków i miłośników rzeki. Naszym świętem. W tym roku będzie to już 14. edycja Święta Wisły, w ramach którego zapraszamy m.in. na pływanie tradycyjnymi łodziami i paradę wiślanych jednostek, której start zaplanowany jest na godz. 18 z plaży Rusałka. Podczas wydarzenia, jak zawsze nie zabraknie elementów wiślanego dziedzictwa, okraszonych szczyptą doznań kulturalnych. Wszystko w zgodzie z przyświecającą nam ideą – Wisła dla wszystkich – mówi Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta m.st. Warszawy ds. warszawskiej Wisły.

Drewniane łodzie odpływać będą z plaży Rusałka, Płyty Desantu i Dworca Wodnego w pobliżu pomnika Syrenki w godz. 12:00-16:00. Jeśli tylko poziom Wisły pozwoli, w wieczornej paradzie mieszkańcy obejrzą też m.in. Chude Wojtki MPWiK, których na co dzień w szyku paradnym zobaczyć zdecydowanie nie można. Po zakończeniu parady warto wybrać się do Pawilonu Edukacyjnego Kamień na wyjątkowy koncert w wykonaniu Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II. W ramach Święta Wisły o godz. 10:30 z plaży Saskiej w kierunku Młocin wystartuje również Wioślana Masa Krytyczna – spływ kajakowy organizowany przez Federację Przystań Warszawa w ramach dotacji m.st. Warszawy.  Zapisy na wodne atrakcje na stronie wydarzenia.

We wszystkie weekendy do końca września na nadwiślańskie plaże, bulwar gen. Pattona oraz do Pawilonu Edukacyjnego Kamień zaprasza jeszcze Warszawski Plażowy, który dba o komfort wypoczynku. Można u niego wypożyczyć leżaki, książki, sprzęt sportowy, a także zasięgnąć informacji o ofercie Dzielnicy Wisła. Plażowi i plażowe zachęcają również do dbania o czystość nad Wisłą, organizując wspólne akcje sprzątania – najbliższa już w sobotę 17.09, w międzynarodowym Dniu Sprzątania Świata / World Cleanup Day. Start w samo południe na Plaży Poniatówka. Ochotnicy otrzymają niezbędne materiały, a w ramach podziękowania pierwsze 50 osób dostanie plakaty z tegorocznymi grafikami Oli Jasionowskiej.

Działania w terenie przez cały sezon wzmacnia kampania edukacyjna. W tym roku koncentruje się na historii i tradycjach nadwiślańskiego Urzecza, tworząc jedyny w swoim rodzaju remix starego z nowym – re/Wisłę. Rzeka jest wspólnym dobrem i wspólnie należy o nią dbać – na co dzień, nie tylko od święta.

W piątek, 23 września warto zawitać na wspólne pożegnanie lata z Dzielnicą Wisła. Z okazji równonocy jesiennej rozpalone zostanie wielkie ognisko na plaży Saskiej, przy którym będzie można zapleść dożynkowe wianki i udać się na magiczny koncert nad rzeką przy blasku księżyca.

Serce miasta

– Od początku maja i jeszcze do końca października zapraszamy na rejsy Stołecznej Żeglugi Pasażerskiej na pokładach ponad 40 jednostek – tradycyjnych, drewnianych batów, szkut, pychówek, ale także bardziej współczesnych jednostek, jak katamarany czy motołódki. Rejsy są bezpłatne i realizowane jako jeden ze zwycięskich projektów w ramach budżetu obywatelskiego. Przez cztery ostatnie miesiące skorzystało z nich ponad 2000 osób. Rejsy odbywają się przez 7 dni w tygodniu i o różnych porach dnia, więc na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Rezerwacji można dokonać poprzez stronę rejsy.waw.pl – mówi Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta m.st. Warszawy ds. warszawskiej Wisły.

Sezon na rzece nie mógłby się obejść bez oferty Warszawskich Linii Turystycznych. To nie tylko bezpłatne przeprawy promowe statkami Pliszka, Słonka i Wilga, ale także rejs malowniczym Kanałem Żerańskim do Serocka. To także doskonała okazja, by zobaczyć Warszawę i jej okolicę z nieco innego punktu widzenia, a w kolejną taką trasę wybrać się już na dwóch kółkach. Jeszcze do końca września statek i promy kursują w każdy weekend, nawet przy dość niskich stanach Wisły.

Edukacja ekologiczna

Dzielnica Wisła to przede wszystkim cenny obszar Natura 2000 i niezwykłe miejsce o unikatowej w skali Europy różnorodności biologicznej, lasach łęgowych – to wciąż nieco dzika przestrzeń w środku wielkiego miasta. Wystarczy wybrać się na spacer o świcie, rejs z nurtem Wisły czy skorzystać z bogatej oferty wykładów i warsztatów, by samemu przekonać się, jak wyjątkowe jest to miejsce. W odkrywaniu tych niezwykłości pomagają organizacje pozarządowe, które w ramach zadań dotacyjnych realizują różne działania dla warszawiaków – zarówno dla tych, którzy Wisłę całkiem dobrze już znają, ale wciąż im mało, jak i dla tych, którzy dopiero ją odkrywają. Część tych działań prowadzona jest lub ma swój start w Pawilonie Edukacyjnym Kamień, nieformalnym „ratuszu” Dzielnicy Wisła i centrum edukacji ekologicznej m.st. Warszawy. Przez całe wakacje odbywały się tam warsztaty przyrodnicze, koncerty, przedstawienia teatralne, wystawy. Warto jednak sprawdzać ofertę Kamienia przez cały rok – za pośrednictwem mediów społecznościowych oraz strony internetowej.

Pokaż inne artykuły