Drugie koszenie trawników przyulicznych

Na początek lipca mieliśmy zaplanowane drugie w tym roku koszenie trawników w pasach drogowych w Warszawie.  Prace nie ruszyły w terminie z powodu upałów – koszenie trawników w warunkach suszy może doprowadzić do przesuszenia darni i wierzchniej warstwy gleby. Ze względu na zapowiadane opady, które już dziś pojawiły się w stolicy, zaplanowane koszenie rozpocznie się w najbliższy poniedziałek (11 lipca).

Na terenach zarządzanych przez ZZW na bieżąco monitorujemy przyrost traw i warunki pogodowe. Od tych czynników zależą rodzaj, zakres i częstotliwość podejmowanych prac. Ale nie tylko. Koszenie dostosowujemy także do różnych typów trawników.Zgodnie ze standardami ZZW miejskie łąki kosimy tylko raz w roku, by pozwolić im na naturalną sukcesję. Można je podziwiać m.in. w Parku Skaryszewskim, Parku Pole Mokotowskie, Parku Arkadia, na skarpie Mostu Marii Skłodowskiej-Curie, a wkrótce będzie można także w Porcie Czerniakowskim, gdzie wraz z mieszkańcami wysialiśmy nową łąkę.

Aby zapewnić jak najlepsze warunki zwierzętom żyjącym w mieście, w parkach i przy ulicach pozostawiamy miejsca, których nie kosimy w sezonie wiosenno-letnim, a kosimy tylko raz – jesienią. Polany w parkach, z których rekreacyjnie korzystają mieszkańcy, są koszone częściej.

Trawniki przyuliczne kosimy tylko trzy razy w roku. Częściej są koszone nowo założone trawniki (potrzebują zagęszczenia i wzmocnienia darni), trawa wokół rabat, trawniki reprezentacyjne i założone w miejscach, gdzie znajdują się systemy nawadniające. Aby nie uszkodzić rozet roślin dwuliściennych, wysokość koszenia jest ustawiona jest na 7-10 cm. W niektórych miejscach jest niższa, jeśli teren jest nierówny z powodu prac remontowych.

Jakie korzyści daje ograniczenie koszenia

Kilka lat temu ograniczyliśmy koszenie ze względu na zmiany klimatu. Rzadsze wykonywanie koszenia prowadzi do poprawy warunków w miejskich wyspach ciepła, czyli na terenach gęsto zabudowanych, gdzie występuje deficyt wilgoci. Ograniczanie koszenia przyczynia się także wzrostu różnorodności biologicznej. Na rzadko koszonych trawnikach przyulicznych pojawiają się kolejne gatunki roślin, które są pożyteczne dla zapylaczy.

Dlaczego trzeba kosić trawniki w mieście

Dzięki koszeniu trawy lepiej się ukorzeniają, mogą prawidłowo rozwijać się i rosnąć. Zbyt wyrośnięta trawa kładzie się, a dolne części roślin drewnieją. Podczas opadów w upalne dni może też rozpocząć się proces gnilny, a w efekcie rośliny wypadają. W Warszawie większość trawników składa się zarówno z traw, jak i roślin dwuliściennych. Jeśli trawy są zbyt wysokie, wysiewające się rośliny dwuliścienne mają utrudniony dostęp do gleby. Koszenie zieleni przyulicznej jest konieczne także ze względu bezpieczeństwa użytkowników ruchu drogowego. Ponadto w miejscach o dużym natężeniu ruchu koszenie jest koniecznym zabiegiem sanitarnym – z wysokiej trawy trudniej usunąć śmieci. Jest ona też utrudnieniem dla właścicieli psów, którzy mają obowiązek sprzątać po swoich pupilach.

Pokaż inne artykuły