Park Tadeusza Mazowieckiego – zielona oaza w centrum miasta

Zapraszamy na niedzielny spacer z cyklu #WarszawskieParkiZZW 24/32 – Park Tadeusza Mazowieckiego. Ten najmłodszy z parków w Warszawie jest zlokalizowany u podnóża oraz na koronie skarpy warszawskiej, tworząc porośnięty starymi drzewami uroczy zakątek w centrum miasta.

Park o nieregularnym kształcie położony jest między ulicami Myśliwiecką i Jazdów, niedaleko Sejmu RP. Nadano mu imię Tadeusza Mazowieckiego – legendarnego polityka opozycji i pierwszego premiera III RP. Uroczystość odbyła się 18 kwietnia 2018 r., w 91. rocznicę urodzin Mazowieckiego. Podczas uroczystości odsłonięto tablicę z nazwiskiem patrona parku i wkopano dąb jego imienia.

Na dwóch rabatach przy Al. P. Adamowicza rosną tulipany, nie brakuje też wielobarwnych bylin: kocimiętki i szałwii omszonej. Nad rabatami górują drzewa owocowe: wiśnia kosmata i śliwa karłowa, a nieopodal rośnie grusza drobnoowocowa. W parku zobaczycie dużo więcej bylin – miskanta cukrowego (trawa ozdobna), przywrotnika ostroklapowego (jego niewielkie kwiaty żółtego koloru kwitną w czerwcu i lipcu) czy funkię o okazałych liściach.

Gdy będziecie wchodzić po schodach od strony ul. Myśliwieckiej z pewnością przykują wasz wzrok wysokie robinie akacjowe obrośnięte bluszczem i gęsto porośnięta skarpa, na której celowo ograniczamy koszenie. W parku rośnie wiele atrakcyjnych drzew: topole, głogi, kilka brzóz i jesionów, wiązy, klony jawory i klony zwyczajne, robinie, jarzębiny i jabłonie. W ostatnich latach posadziliśmy topole oraz kilka klonów: polny, zwyczajny i jawor. Warto dodać, że w parku znajdują się dwa kompostowniki, nie brakuje też ławek.

Spacerując wygodnymi alejkami, z nawierzchni mineralnej, koniecznie rzućcie okiem na wielobarwne, pachnące krzewy – w kwietniu park pięknie ozdabiają żółte forsycje. Ale można też podziwiać śnieguliczki, cisy, rozłożyste tamaryszki, tworzące ażurową koronę, jasnoróżowe róże odm. Fairy, trzmieliny Fortune’a, berberysy, bez czarny, hortensje bukietowe czy kuliste tawuły japońskie.
Górna część parku jest połączona kładkami z innymi atrakcyjnymi terenami zieleni – Parkiem im. Rydza-Śmigłego i Parkiem Agrykola. Idąc Al. P. Adamowicza, wzdłuż Trasy Łazienkowskiej, dojdziecie do urokliwych, szczególnie wiosną i latem, drewnianych domków na Jazdowie.

 

Pokaż inne artykuły