Coraz bliżej końca przebudowy parku im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK

Share

W parku im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK na Ursynowie trwają intensywne prace. Pojawiła się już część z 300 zaplanowanych drzew, powstają  nowe alejki i ścieżki rowerowe. W pobliżu popularnej „Górki Kazurki” budowane są kładki, a z punktu widokowego na jej szczycie po zachodniej stronie będzie można wkrótce podziwiać panoramę parku.

Z dnia na dzień alejki i ścieżki rowerowe w parku stają się coraz dłuższe – niektóre zostały już pokryte warstwą mineralną. Wkrótce będzie można tam zobaczyć wiele nowych siedzisk, oprócz nich pojawią się również ławki warszawskie. Dzięki zmianom park stanie się dostępny dla różnych grup mieszkańców. Rowerzystów i spacerowiczów z pewnością ucieszy nowa trasa będąca połączeniem z Lasem Kabackim.

Wkrótce ruszą prace związane z budową dwóch placów zabaw w strefie nasłonecznionej i zacienionej. Ponadto mieszkańcy będą mogli skorzystać z nowej altany i dużej polany położonej przy stoku górki. Będzie też można poćwiczyć na istniejących urządzeniach cross fit. Dwie altany oraz „psi park” zostały przeniesione do lasu, popularnie nazywanego „brzózkami”.

Więcej zieleni

W parku widać już nowe nasadzenia m.in. brzozy, dęby, klony polne, śliwy wiśniowe, grusze pospolite i jarzęby mączne. Duże drzewa – wierzby czy klony pospolite – pojawią się m.in. wzdłuż trasy rowerowej. W ramach inwestycji posadzonych zostanie też łącznie 5000 mkw. krzewów (np. dereń jadalny, głogi jednoszyjkowe, jeżyny, porzeczki, trzmieliny brodawkowate). Na terenie ogrodów deszczowych pojawią się rabaty bylinowe.

Zgodnie z koncepcją konkursową i postulatami mieszkańców w parku zostaną zachowane różne strefy – od lasku brzozowego, przy granicy z rezerwatem, do łąk. Wszystkie prace budowlane zostaną przeprowadzone z poszanowaniem lokalnej przyrody.

W parku pojawią się też ścieżki dydaktyczne: historyczna, poświęcona legendarnej formacji Cichociemnych oraz przyrodnicza.

Zmiany konsultowane z mieszkańcami

Teren parku zajmuje powierzchnię ponad 17 ha. Planowaną przebudowę poprzedziły konsultacje społeczne w 2018 r. Opracowane wówczas wnioski znalazły się w wytycznych do konkursu architektonicznego, który rozstrzygnięto w 2019 r. Zwycięzcą została eM4 Pracownia Architektury Brataniec. W przetargu na prace budowlane w parku najkorzystniejszą ofertę złożyła natomiast firma AG-Complex. Zakończenie prac planowane jest na IV kwartał 2022 r.

Zadanie inwestycyjne pn. Utworzenie terenów zieleni o symbolice historycznej na terenie Parku Cichociemnych realizowane jest w ramach projektu nr POIS.02.05.00-00-0116/16 pn. Utworzenie terenów zieleni o symbolice historycznej na obszarze m.st. Warszawy, współfinansowanego z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

 

 

 

Pokaż inne artykuły