Park przy ul. Bernardyńskiej – odpocznijcie w cieniu drzew, wśród bylin i ziół

Park przy ul. Bernardyńskiej – odpocznijcie w cieniu drzew, wśród bylin i ziół

Jak niedziela, to do parku, rzecz jasna! Dziś spacer z cyklu #WarszawskieParkiZZW 26/32 – Park przy ul. Bernardyńskiej na Mokotowie. Można tu odpocząć w cieniu drzew, podziwiać wielobarwne byliny, powąchać ziół, pobawić się z dzieckiem w szałasie i na drewnianych pochylniach. 

Parkiem opiekujemy się od kwietnia 2019 r. Staramy się, by było tu bezpiecznie, kolorowo i przyjemnie. Wypielęgnowaliśmy wiele drzew, otoczyliśmy szczególną opieką najcenniejsze z nich – wierzbę białą, najwyższe drzewo w parku oraz dąb szypułkowy. Drzewa te zostały poddane ekspertyzie (badanie tomografem komputerowym i test statycznego obciążania drzewa), a następnie wykonaliśmy zabiegi pielęgnacyjne. Dąb zostanie zabezpieczony systemem wiązań.

W parku znalazły nowy dom rośliny ze „strefy relaksu” z Placu Bankowego – klony tworzą zieloną ścianę w północnej części parku, jarzęby (odmiana ‘Pendula’) są ozdobą płotu od strony południowej, a w centralnej rabacie parku pięknie wyglądają byliny. Park został utworzony na terenie dawnych ogrodów działkowych, więc rosną tam stare odmiany śliwy domowej, śliwy ałyczy, jabłoni wytwarzających liczne owoce.

Wiosną 2020 r. posadziliśmy rośliny kwitnące na rabatach, realizując projekt z budżetu obywatelskiego pn. „Niezapominajki do Parku przy Bernardyńskiej”. Jesienią 2020 r. powstała strefa odpoczynku dla dzieci i dorosłych – z przyjemnością zrealizowaliśmy również ten projekt z budżetu obywatelskiego pn. „Naturalne place zabaw”. Możecie pobawić się z dzieckiem w szałasie z wierzby, uczyć utrzymania równowagi na drewnianych pochylniach. W tym zacisznym, zielonym zakątku w donicach posadziliśmy pachnące zioła, są też krzewy. Wiosną 2021 r. nowe krzewy pojawiły się również wzdłuż pobliskiego Kanału Czerniakowskiego.

W parku prowadzimy wiele działań, by zachować różnorodność biologiczną – ograniczamy koszenie, nie grabimy, sadzimy rośliny kwitnące (w 2020 r. zasadziliśmy ponad 500 roślin cebulowych). W kolejnych latach planujemy dalszą pielęgnację drzew i uzupełnianie nasadzeń roślin kwitnących.

 

Pokaż inne artykuły