Park im. Stanisława Dygata – zabawa, sport i odpoczynek wśród zieleni

Zapraszamy na niedzielny spacer z cyklu #WarszawskieParkiZZW 25/32 – Park im. Stanisława Dygata na Mokotowie. Możecie tu odpocząć w cieniu pięknych drzew, pobawić się z dzieckiem na placach zabaw, pojeździć na rolkach czy zagrać w piłkę nożną na dwóch boiskach.

Park o powierzchni 6,3 ha znajduje się w dzielnicy Mokotów na terenie osiedla Sadyba pomiędzy ul. Limanowskiego, Konstancińską, Jaszowiecką i Spalską. Pierwotnie teren, na którym później powstał park, był przeznaczony na rezerwę inwestycyjną dla budowanego w latach 70. osiedla. W 2009 r. Rada Warszawy podjęła decyzję o nadaniu parkowi imienia Stanisława Dygata, pisarza, który mieszkał na Mokotowie przez blisko 20 lat. Zarząd Zieleni zajmuje się parkiem od stycznia 2021 r.

W 2021 r. uporządkowaliśmy teren parku: usunęliśmy metalowe pozostałości po ogrodzeniu w pobliżu boiska do koszykówki, zamontowaliśmy nowe ławki i kosze na placach zabaw, oczyściliśmy krawężniki. Dodatkowo wyremontowaliśmy oświetlenie przy głównych alejkach.

Ponadto wykonaliśmy pełną inwentaryzację drzew i krzewów – zachęcamy do zapoznania się z efektami tej pracy (link w komentarzu). Po przeprowadzeniu przeglądu drzew wykonaliśmy pielęgnację ok. 100 z nich. W grudniu 2021 r. posadziliśmy 15 robinii białych.

W parku na szczególną uwagę zasługują szpalery sosen, dębów szypułkowych w odmianie ‘Fastigiata’ oraz pięknie kwitnących wiśni piłkowanych w odmianie ‘Kanzan’. Występują tu liczne drzewa z gatunków: lipa krymska, lipa drobnolistna, kasztanowiec pospolity, klon pospolity, topola czarna ‘Italica’, daglezja zielona i grab pospolity.

Park jest dobrym miejscem rekreacji dla wszystkich grup wiekowych: znajdują się tu place zabaw, dwa boiska do piłki nożnej, w tym jedno pełnowymiarowe oraz szerokie alejki idealne do jazdy na rowerze czy rolkach.

 

Pokaż inne artykuły