Park Dolina Szwajcarska – w zabytkowym otoczeniu, wśród wiekowych drzew

Zapraszamy na niedzielny spacer z cyklu #WarszawskieParkiZZW 22/32 – Park Dolina Szwajcarska. To kameralny zakątek w Śródmieściu, gdzie można liczyć na ciszę w zabytkowym otoczeniu, wśród pięknych drzew.

ZIELEŃ W DZIELNICY AMBASAD

Dolina Szwajcarska została założona jako ogród wypoczynkowo-rozrywkowy w 1786 r. i stała się jednym z najpopularniejszych stołecznych parków rozrywki. Nazwa parku prawdopodobnie wzięła się od wznoszących się tu niegdyś pawilonów kawiarnianych w stylu szwajcarskim, w których czas spędzali wszyscy ci, którym zależało na pokazaniu się w towarzystwie.

Dolina zajmowała kiedyś dużo większy teren, ale stopniowo zmniejszano jej rozmiary. Park jest położony między al. Róż, ul. Chopina i Al. Ujazdowskimi, przy których zlokalizowanych jest wiele ambasad. Dolina była areną różnych wydarzeń: występów magików, koncertów muzycznych i potańcówek. Funkcjonowały tu też lodowisko i wrotkarnia. Wśród wielu obiektów, które dzisiaj nie istnieją, największe wrażenie robił Salon Wielkiej Alei. Niestety, w czasie powstania warszawskiego Dolina uległa całkowitemu zniszczeniu. Obecnie zaglądają tu głównie okoliczni mieszkańcy, chcący odpocząć na łonie natury.

RZEŹBY, RÓŻE I OKAZAŁE DRZEWA

Dekorację parku stanowi fontanna z 1951 r., otoczona socrealistycznymi rzeźbami (chłopiec z krokodylem i chłopiec z żółwiem) Romana Łukianowa, ładnie wkomponowującymi się w otoczenie. Poza tym w 2016 r. odsłonięto tutaj pomnik Henryka Sławika i Józsefa Antalla – obaj wsławili się tym, że w czasie II wojny światowej organizowali pomoc polskim uchodźcom (w tym Żydom), którzy znaleźli się na Węgrzech. Zostali za to pośmiertnie uhonorowani tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

Kilka lat temu skwer został odremontowany i zmodernizowany. Zadbano o nowe nasadzenia i umieszczenie elementów małej architektury. Park jest pełen zieleni – rosną tu klony, wiązy, kasztanowce i lipy. Warto zwrócić uwagę na piękny, wiekowy platan, kasztanowce czerwone i glediczję trójcierniową (od ul. Chopina). Za fontanną i przy zabytkowym poidełku zieleni się szpaler cisów. Ambasada Szwajcarii w ramach Zielonego Funduszu dla Warszawy posadziła jesienią 2021 r. klon zwyczajny (przy ogrodzeniu od strony al. Róż).

Od czerwca w parku można podziwiać dwie rabaty z różami Bonica 82, na jednej z nich rosną również hortensje bukietowe. W parku jest wiele bylin m.in. szałwia omszona, irysy, bodziszki, liliowce, lilie i pustynniki, czosnek olbrzymi, śmiałek pogięty, paprocie, funkie, epimedium czerwone. Wiosną nie brakuje również tulipanów. Z krzewów rosnących w Dolinie warto wymienić pnącą się trzmielinę Fortune’a o żółto-zielonych liściach, ogniki z czerwonymi owocami, pęcherznicę kalinolistną o ciemnoróżowych liściach i śnieguliczkę, która stanowi ozdobę parku przez cały rok.

 

 

Pokaż inne artykuły